Viac ako trinásť rokov uplynulo od kurióznej krádeže vo VÚB banke v Nitre a proces sa dodnes nezačal. Úspešný nebol ani pondelkový, už vyše dvadsiaty pokus.
Viac ako 173 miliónov korún zmizlo z banky ešte v januári 1996. Obžalovaných je šesť mužov, medzi nimi aj vtedajší člen bankovej ochrany a jeho brat - bývalý nitriansky policajt. Na pondelkové pojednávanie, ktoré vytýčil Krajský súd v Nitre, prišli len traja obžalovaní. Jeden sa nachádza na neznámom mieste a súd voči nemu koná ako proti ušlému. Dvaja ďalší sa ospravedlnili. Pojednávanie bolo preto odročené na 15. júna.
Opäť sa ospravedlnili
Obžaloba bola na nitriansky krajský súd podaná vo februári 2000. Odvtedy bolo vytýčených vyše dvadsať termínov pojednávania. Zrušené boli väčšinou pre neúčasť niektorého z obžalovaných, respektíve obhajcov. Vždy sa ospravedlnili, rovnako ako aj teraz v pondelok.
Obžalovaný Igor S. telefonoval ráno obhajcovi, že má črevnú virózu, za Pavla K. volala manželka. S plačom oznámila, že sa jej mužovi pokazilo cestou na súd auto. Problémy s dopravou mal aj jeden obhajca, uviazol v dopravnej zápche medzi Bratislavou a Nitrou.
Na súd prišli traja obžalovaní - Bohuš S., Július B. a Viliam M.
Predseda nie je jasnovidec
Vyzerá to tak, že proces je nezačateľný. „My robíme vždy všetko pre to, aby sa to konalo,“ reagoval predseda senátu Miroslav Šupa, ktorý je zároveň predsedom krajského súdu. Dodal, že podľa starého trestného poriadku nemôže konať bez obžalovaných, pokiaľ o to sami nepožiadajú.
Ak nepožiadajú, môže sa proces ťahať ďalšie roky? „Ale, to zase nie,“ zamietol našu úvahu Šupa. „My to poriešime,“ sľúbil a spomenul aj najkrajnejšiu alternatívu. „Podľa nového trestného poriadku, ktorý platí od 1. apríla, môžu ísť obžalovaní do väzby. Ale to je krajná núdza, keď sa neospravedlnia.“
Je telefonát od plačúcej manželky, že sa obžalovanému pokazilo auto, ospravedlnením, alebo obštrukciou? „Neviem, nie som jasnovidec,“ odpovedal predseda senátu. Zaujímalo nás, ako si môže takéto ospravedlnenie preveriť. „Pozrite sa, zatelefonovala jeho manželka, že sa mu auto pokazilo medzi Trstínom a Trnavou. Ako sa to dá zistiť?“ reagoval predseda. Vzápätí nás však uistil, že to preveriť môže: „Ja si to zistím, nebojte sa.“
Ministerstvo nekomentuje
Prokuratúra sa k opakovanému odročovaniu procesu nevyjadruje. „My sme strana konania, nie sme oprávnení to hodnotiť,“ povedal Ivan Huszár, zástupca Krajskej prokuratúry v Nitre.
Formálne je všetko v poriadku, súd periodicky vytyčuje pojednávania, účastníci sa vždy ospravedlnia. Čas plynie, od podania obžaloby na súd prešlo už vyše deväť rokov.
„Ministerstvo spravodlivosti nekomentuje neukončené kauzy na súde. Ide o starší prípad, kde legislatíva nahrávala obžalovaným,“ vyjadrili sa pred časom na ministerstve, ktoré má vraj prípad „zaradený vo svojom zozname“.
TREZOR OTVORILI PRAVÝMI KĽÚČMI
Z krádeže vo VÚB sú obžalovaní Bohuš S., Igor S., Gustáv I., Pavol K., Július B. a Viliam M. Jeden bol v tom čase nitrianskym policajtom, jeho brat pracoval vo vykradnutej pobočke ako člen bankovej ochrany.
Páchatelia vyradili z prevádzky elektronické signalizačné zariadenie a zobrali kľúče od trezorovej miestnosti. Tašky plné peňazí vyniesli služobným vchodom, všetko pozamykali a kľúče vrátili na pôvodné miesto. Neďaleko banky ich čakalo auto. Povráva sa, že si peniaze delili na dvore jedného z obžalovaných v Krvavých Šenkoch.