Vzácne archeologické originály sú počas leta vystavené v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Návštevníci majú príležitosť vidieť plakety z Bojnej, kríž z Veľkej Mače, známy zo slovenskej desaťkorunáčky, slonovinovú pyxidu z Čiernych Kľačian či Moraviansku venušu.
NITRA. Originály archeologických nálezov sú počas leta vystavené v Nitre. „Výstava je prezentáciou najvzácnejších, špeciálne vybraných originálov archeologických výskumov na Slovensku. Vidieť tieto originálne nálezy na jednom mieste je jedinečná príležitosť, ktorá sa naskytne tak raz za desať, pätnásť rokov. Tieto predmety boli stiahnuté z viacerých výstav, stálych expozícií či bankových trezorov, kde sú bežne uschované," hovorí riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko.
Vystavené exponáty sú zabezpečené elektronickými systémami, ktoré dodala špecializovaná firma. Vzhľadom na vzácnosť predmetov je použité štvornásobné bezpečnostné istenie," hovorí riaditeľ.
Výstava Najvýznamnejšie objavy slovenskej archeológie v Ponitrianskom múzeu ponúka verejnosti pohľad na 70 rokov práce slovenských archeológov doma aj v zahraničí. Prostredníctvom posterov a vitrín prezentuje najdôležitejšie lokality a nálezy, ktoré skúmali pracovníci Archeologického ústavu (AÚ) SAV v Nitre.
Prezentácia archeológie
„Za 70 rokov práce máme za sebou asi 100-tisíc archeologických nálezov, zarchivovaných máme milióny obrázkov, teraz prebieha ich digitalizácia. Zdokumentovaných je tu asi 50 lokalít, z nich 20 dopĺňajú aj vitríny so vzácnymi nálezmi," povedal riaditeľ AÚ SAV v Nitre Matej Ruttkay.
Na výstave nájdeme aj nálezy z Nitrianskeho Hrádku. „Je to lokalita, na ktorej sa v 40. a 50. rokoch minulého storočia celé generácie európskych archeológov učili, ako sa má robiť veľkoplošný výskum. Z ďalších veľkých výskumov spomeniem Nižnú Myšlu a Barcu s nálezmi zo staršej doby bronzovej a Moravany nad Váhom s nálezmi z obdobia lovcov mamutov. Z Nitry sú tu zdokumentované výskumy z mestskej tržnice, zo Šindolky a z Nitrianskeho hradu," uviedol Ruttkay.
Vystavené sú aj krásne šperky z veľkomoravského veľmožského dvorca z Ducového pri Piešťanoch, plakety z Bojnej, nálezy z rímskeho tábora v Iži aj výsledky jedného z posledných výskumov v Dvoroch nad Žitavou, kde sa našiel hrob germánskeho kniežaťa s exkluzívnym rímskym riadom.
Medzi exponátmi sa nachádzajú aj krásne šperky z veľkomoravského veľmožského dvorca z Ducového, originál slonovinovej pyxidy z Čiernych Kľačian, ktorý možno doniesli na naše územie Cyril a Metod, kríž z Veľkej Mače, známy zo slovenskej desaťkorunáčky či zlaté šperky z hrobu staromaďarského bojovníka zo Zemplína a ďalšie vzácne exponáty.
V múzeu uvidíte aj pohrebnú nádobu z alabastru, ku ktorej sa vzhľadom na použitý materiál viaže záhada jej pôvodu. Môže byť rímskou napodobeninou, ale môže pochádzať aj priamo z Egypta.
Záujem majú školy
Výstava trvá od začiatku júla. Prvé dva týždne tu bol vystavený aj unikátny poklad zlatých šperkov zo Spišského Štvrtka. Ten však už z výstavy stiahli, nahradil ho originál sošky Moravianskej venuše z obdobia lovcov mamutov.
Výstava Najvýznamnejšie objavy slovenskej archeológie v Ponitrianskom múzeu je avizovaná do konca septembra. „Uvažujeme však o jej predĺžení, vychádzame tým v ústrety školám, ktoré o prehliadku tejto jedinečnej expozície prejavili záujem," informoval nás Anton Števko.
Riaditeľ Ponitrianskeho múzea s Moravianskou venušou. Návštevníkov prekvapuje jej veľkosť, má len 7,5 cm.
Riaditeľ Archeologického ústavu Matej Ruttkay pri vzácnych plaketách z Bojnej.
Pyxida zo slonoviny, ktorú na naše územie možno priniesli Cyril a Metod.
Autor: js, če