NITRA/RIMAVSKÁ SOBOTA. Sochy Lenina dominovali za socializmu viacerým mestám. V Rimavskej Sobote sa svojej slávy na námestí nikdy nedočkal a mesto už roky hľadá kupcov. Ani v Nitre pokus o predaj nevyšiel, uvažuje sa, že skončí v lapidáriu.
Večne živý inzerát
Sochy Lenina predáva na svojej internetovej stránke mesto Rimavská Sobota už 5 rokov. Záujemcov však odradila cena.
Štvormetrovú dominantu námestia mal na základe objednávky vyhotoviť Tibor Bártfay Keďže prišla revolúcia, nikdy sa nedokončila. Mestu zostala 70-centimetrová hlava a takmer polmetrová soška. Za väčšiu sochu žiadali 150-tisíc, za menšiu 40-tisíc. Neúspešne.
„Ponúkame ich od roku 2004. Ozvali sa viacerí záujemcovia, prevažne zberatelia a súkromné osoby zo Slovenska aj z Nemecka, ale zdala sa im vysoká cena," hovorí vedúca referátu správy majetku Katarína Eliášová.
V Rimavskej Sobote mal byť Lenin od Bártfaya dominantou námestia, nikdy tam však nestál. Sochu za 900-tisíc korún objednal v roku 1988 mestský národný výbor. Keďže prišla revolúcia, nedokončila sa. Mesto v roku 1991 od zmluvy odstúpilo, Slovenský fond výtvarných umení však platbu za začaté dielo Tibora Bárfaya vymáhal súdnou cestou. „Fond žiadal vyplatenie 450-tisíc, teda 50 percent z dohodnutej ceny. „Po dlhoročných ťahaniciach sme na základe súdneho rozhodnutia za sochu zaplatili 319-tisíc, so súdnymi trovmi 392-tisíc," uviedla vedúca referátu.
Skončí v lapidáriu?
Nepredala sa ani socha Lenina, ktorý bol za socializmu dominantou Nitry. Mesto s kupcami rokovalo pred niekoľkými rokmi.
Bronzová socha v nadživotnej veľkosti bola dominantou bývalého Leninovho námestia v Nitre od roku 1974. Pol roka po Nežnej revolúcii bola presunutá do areálu Technických a rekreačných služieb v centre mesta. Odtiaľ sa pred piatimi rokmi previezla do areálu Mestských služieb na Čermáni. Teraz ju sťahovali opäť, potrebovali uvoľniť miesto pre smetisko. Lenina tak žeriavom presunuli na miesto oproti.
Osud sochy je zatiaľ nejasný. „Mesto v minulosti uvažovalo aj o jej predaji, neskôr však od zámeru ustúpilo, keďže je dielom nitrianskeho rodáka Tibora Bártfaya," informoval nás viceprimátor František Baláž. O bronzového vodcu boľševikov prejavili pred piatimi rokmi seriózny záujem dve firmy, jedna z nich ju chcela kúpiť, druhá vymeniť za humanitárnu pomoc.
Uvažovalo sa aj o tom, že socha by mohla byť súčasťou lapidária v nitrianskom parku alebo v bývalých kasárňach pod Zoborom.
„Ešte v deväťdesiatych rokoch sme spolu s kolegami navrhovali zriadenie lapidária. Na všetko však treba peniaze a teraz sa riešia dôležitejšie veci," skonštatovala predsedkyňa komisie pre kultúru nitrianskeho mestského zastupiteľstva Eva Hlaváčová.
Autor: Jana Schlarmannová