Jedlo v štýlovej slovenskej kolibe si vychutnali členovia nemeckej kapely Saragossa Band. Chutila im bryndzová nátierka aj rôzne druhy mäsa. Ryže sa nevedeli dojesť, dávali si ju vraj ako zákusok. Zachutila im aj medovina a Zlatý Bažant.
NITRA.Nitriansky amfiteáter burácal hitmi kapely, ktorá v 70. - 80. rokoch hviezdila na prvých priečkach svetových hitparád. Svojich fanúšikov roztancovala Saragossa Band, nemecká kapela s juhoamerickým feelingom. Po koncerte v Nitre sa vrátila domov do Mníchova, o dva dni už spievala v Budapešti a neskôr v Debrecíne.
Ľudia chcú zabudnúť
V Nitre hrala Saragossa Band po prvýkrát, pred dvoma rokmi vystupovala v Nových Zámkoch a bola hosťom aj na súkromnej párty v Bratislave. Počas dlhoročnej úspešnej kariéry koncertovala v Amerike, Oceánii, po celej Európe, napríklad v Poľsku bolo na ich koncerte až 14-tisíc ľudí.
„Nitra je krásne mesto, vyšlo nám aj počasie, hotel je výborný, sú tu samí príjemní ľudia," nešetril superlatívmi líder šesťčlennej kapely Harry Karrer. Koncert v Nitre im vyšiel, ľudia ich pesničky poznali a spievali ich spolu s kapelou. „Nitra je pre nás nové miesto, ale myslím si, že ľudia sú všade rovnakí, chcú sa zabaviť. Naše pesničky sú melodické, rytmické a pomáhajú im zabudnúť na každodenné problémy. Zrejme preto sú celé desaťročia také úspešné a žiadané. Mnohé naše hity nesú typické znaky juhoamerickej hudby, okrem Európy je v tejto časti sveta naša hudba tiež veľmi populárna."
Na novom albume aj reggae
Sargossa Band spieva najmä po anglicky. Má však aj pesničky spievané v nárečiach. „Na ostrove Aruba v Karibiku hovoria ľudia dialektom papiamento. Tu sme sa spoznali s mužom, ktorý napísal text v tomto jazyku," hovorí Harry. „K slovám sme vymysleli hudbu, skúsil som to naspievať a na svete bol megahit Big Bamboo."
Nasledovali ďalšie hity ako Agadou, Zabadak, Rasta man, Malaika a mnohé ďalšie. Členovia kapely pri tvorbe svojich hitov vždy spolupracujú, raz jeden z nich napíše text, druhý hudbu, spievajú tiež prebraté hity zo 70. - 80. rokov. Na svojom konte majú 15 singlov a 8 albumov. „Ľudia chcú počuť najmä naše staré hity, ale robíme aj nové veci. Pred rokom a pol sme vydali nový album, kde máme i pesničky v štýle reggae. Všetky sa dajú počuť na aj internete," dodal Harry.
Ženy muzikantov majú ťažký život
Členovia kapely sa hudbe venujú naplno už vyše tri desiatky rokov. Každý z nich má však aj svoju rodinu, deti, na ktoré majú často málo času. Deťom sa hudba Saragossy Band páči, a keď hrajú v okolí Mníchova, chodievajú na ich koncerty. „Ženy muzikantov však majú ťažký život, málokedy ich berieme so sebou, nemáme po koncertoch na ne čas, keďže máme iné povinnosti - robíme rozhovory s novinármi, venujeme sa fanúšikom," hovorí Harry. Keď im to však občas vyjde, chodia spolu dovolenkovať celé rodiny. „Pred dvoma rokmi sme boli spoločne v Monte Negro, týždeň sme tu striedavo oddychovali, cvičili a hrali," pokračuje Harry, ktorý bol pred rokom s rodinou na tri týždne v Kalifornii. Tento rok muzikanti a speváci zatiaľ oddychovali len doma.
Fascinovala ich panoráma mesta
Saragossu Band do Nitry dostala usporiadateľská agentúra V&H. „Rozmýšľali sme, kto tu ešte nebol. Pri výbere sme sa orientovali na strednú a staršiu poslucháčsku generáciu. Jediní, ktorí sa nám javili ako najvhodnejší v tomto smere, boli speváci a muzikanti Saragossy Band," povedal Viliam Hronček, majiteľ V&H. „Skontaktovali sme sa s ich zastupujúcou agentúrou v Nemecku a po asi trojmesačných rokovaniach bola ruka v rukáve. Do Nitry pricestovala 6-členná kapela s dvomi technikmi v sobotu neskoro večer, došli na dvoch autách, v ktorých si priniesli len nástroje. Zvukovú aparatúru sme zabezpečovali my."
Saragossa Band bola ubytovaná v hoteli Zlatý Kľúčik. „Boli veľmi spokojní. Tvrdili, že je to snáď ich najlepšie ubytovanie, čo doteraz mali, lebo mali nádherný výhľad na hrad a celú panorámu mesta. V nedeľu ráno raňajkovali v hoteli a na obed sme ich zobrali do penziónu Elefant v Lefantovciach, ktorý je zariadený v štýle slovenskej koliby," uviedol Hronček.
Ako aperitív medovina, ryža ako zákusok
V penzióne Elefant sa ako predjedlo servírovala bryndzová nátierka s chlebom, členovia kapely si potom pochutnali na slepačej polievke, jedli aj šošovicovú a kapustnicu. „Mali na výber viacero jedál, podľa toho, na čo mal kto chuť. Na stole bola preto misa s varenou miešanou zeleninou, syrová omáčka, bryndzové halušky so slaninkou a smaženou cibuľkou, nechýbali mäsové misy s hovädzím, kuracím mäsom a klasickými rezňami," hovorí Viliam Hronček. „Ako prílohu mali opekané zemiaky a nevedeli sa dojesť ryže, Harry Karrer tvrdil, že lepšiu ryžu v živote nejedol. Dali si ju ešte aj samostatne ako zákusok. Vraj nitrianska ryža, takú doma nemajú - vzdychali. Väčšina členov kapely pila minerálku, traja pili čapovaného Zlatého Bažanta."
Ako aperitív dostali medovinu, ktorá im vraj hneď zachutila, tak si dali aj do druhej nohy, avšak už len v „štamprlíkoch". Bolo hrozne teplo a na koncerte chceli byť fit. Medovinu si vychutnal aj líder Harry, ktorý alkohol nepije.
Po obede sa členovia skupiny vrátili späť do hotela, kde si pred vystúpením oddýchli a niektorí si išli zaplávať do súkromného bazéna majiteľa Zlatého Kľúčika.
Kapela sa na pódiu zabávala.
Rovnako fanúšikovia v hľadisku.
V Penzióne Elefant im chutilo.
Na pamiatku sa odfotili s majiteľom a dievčatami z Elefantu. FOTO: MÁRIO HOLKA