Tučniaci so svietiacimi očami, modré prasiatka, veverička s ľudskou tvárou aj strážca parku pribudli v Prírodnej galérii umeleckej keramiky v Beladiciach.
BELADICE. Zákutia beladického parku a Park hotela Tartuf, ktorého súčasťou je aj Kaštieľ Pustý Chotár, v súčasnosti zdobí asi 50 keramických diel od autorov z 20 krajín sveta. V interiéroch je ich približne ďalšia stovka.
Park dostane nového strážcu
V uplynulých dňoch v Beladiciach prebiehal ôsmy medzinárodný keramický workshop. Tri týždne tu pracovali Ekaterina Suchareva z Ruska, Remigijus Sederievičius z Litvy, Lotyš Maris Grosbahs, Urmas Puhkan z Estónska a Slovák Ezechiel Kováč. V ateliéroch vytvorili mnoho zaujímavých diel, a tak v Prírodnej galérii umeleckej keramiky pribudli napríklad tučniaci so solárnymi článkami v očiach, ktoré v noci svietia, modré prasiatka, veverička s ľudskou tvárou aj keramický strážca parku. Autor veveričky Urmas Puhkan sa inšpiroval jej živými predlohami, poskakujúcimi v parku. Psíka vymodeloval so štrukturovaným otvorom v tele a slúchadlami na ušiach, aby nepôsobil všedne a realisticky. Jeho dielom bol tiež stromový telefón - špeciálna skrinka na rôzne problémy s pinkódmi všetkých tvorcov. Ekaterina vytvorila strážcu parku, kolekciu vtákov a reliéf so všetkými účastníkmi workshopu. Marisa Grosbahsa inšpirovalo prostredie workshopu a vznikli modré prasiatka, ktoré vyzerali ako živé. „V parku sú duby a padajú z nich žalude, preto som urobil rodinku piatich prasiatok," povedal Maris, ktorého diela vlastnia zberatelia až v USA. Od Remigijusa v parku zostanú štylizovaní tučniaci, Ezechiel v parku zanechá abstraktné kompozície a keramickú loď.
Babylonská veža na vernisáži
Minulý pondelok sa workshopu s keramikmi zúčastnili aj študenti a pedagógovia Tralaškoly v Nitre. Prešli si beladické ateliéry, zoznámili sa s prácou profesionálov. Ich spoločným výtvorom bola akási poschodová Babylonská veža s otvormi pre zvieratká, postavičky či abstraktné výtvory. Toto spoločné dielo sa vypaľovalo technikou raku priamo na vernisáži v Beladiciach, ktorá bola v piatok 21. augusta bodkou za ďalším úspešným medzinárodným workshopom. Podvečer s efektnou dymiacou Babylonskou vežou doplnila hudba skupiny Continental Jazz Quartet a súboru Flautissimo z Tralaškoly.
Na workshope sa zúčastnil aj pedagóg Tralaškoly Peter Rehák „Možnosť zažiť myslenie a spôsob práce, to je pre nás, učiteľov i žiakov, vždy obohacujúce," pochvaľoval si účasť na akcii. Učí výtvarnú výchovu a k spoločnému dielu prispel hlineným vtákom a hlavou na jednej nohe.
Na workshope boli aj jeho žiaci - 35-ročný riaditeľ na ZŠ Fatranskej Pavol Halák a študent Párovského gymnázia Slavomír Struhár. „Je to tu fajn, páči sa mi tu," povedal Slavomír a pokračoval v modelovaní figúrky žraloka. „Chcel by som byť dizajnér, takže takéto skúsenosti sa mi neskôr v praxi môžu zísť," dodal.
„Ja navštevujem v Tralaškole tretí rok štúdium pre dospelých. V škole učím výtvarnú výchovu ročníky 1. - 4., takže počas štúdia sa naučím mnoho užitočných vecí a tiež je to pre mňa ako relax. Účasť na takomto podujatí a možnosť vidieť keramikov priamo pri práci je inšpirujúce," dodal Halák a do Babylonskej veže pridal hlinenú kosť a „pavtáka".
Maris Grosbahs pracuje na jednom z piatich prasiatok.
Urmas Puhkan vysvetľuje spôsoby a úskalia vypaľovania keramiky v tejto peci.
Po Remigijusovi v parku zostane skupinka takýchto tučniakov s očami so solárnymi článkami.
Netradičná modrá veverička s ľudskou tvárou od Urmasa.
Keramický strážca parku od Ekateriny.
Riaditeľ Pavol Halák, žiak Tralaškoly, si účasť na workshope pochvaľoval.
Gymnazista Slavomír prácu s keramikmi privítal. Skúsenosti možno využije ako budúci dizajnér.