DRAŽOVCE. Dožinky sú pozostatkom starých slovanských rituálov, ktorými ľudia ďakovali za úrodu. V minulosti bolo zvykom brávať z najkrajšieho snopu viazanicu klasov, ktorú ľudia zavesili vo svojom príbytku a nechávali ju tam až do jari, aby si zabezpečili novú, dobrú úrodu. Z tohoto zvyku sa vyvinula tradícia pletenia dožinkových vencov, ktoré sú doslova umeleckými dielami.
Práve koniec žatvy bol motívom podujatia, ktoré sa v auguste uskutočnilo v Dražovciach. Členovia občianskeho združenia Tradícia predvádzali žatevné, dožinkové piesne, zvyky a tance, obradne odovzdali predsedovi PD Čakajovce-Dražovce Jánovi Kurejovi vlastnoručne uvité dožinkové vence.
Úspešný zber obilia zabezpečoval základnú potravinu - chlieb. Ten sa opatroval ako Boží dar a ľudia si k nemu vytvorili patričnú úctu. Aj pečenie chleba bolo obradom, ktorý sa v každej domácnosti striktne zachovával. Práve pečenie chleba z "novej" múky korenšpodovalo s názvom podujatia Sviatok nového chleba. V Dražovskom domčeku, v jeho zvláštnej, vlani zrekonštruovanej peci, sa počas dňa piekli osúchy, ktoré sa inde na Slovensku volajú podymníky, poplameníky či lepene. Ich vôni nikto z veľkého množstva návštevníkov neodolal a ochutnal. Neodolateľná vôňa vyvolávala spomienky na dávne časy a detstvo. Zásluhou Štefana Domana, predsedu MO Slovenského zväzu záhradkárov v Nitre - Dražovciach, a jeho spolupracovníkov mali všetci gurmánsky zážitok.
Téma chleba ako Božieho daru rezonovala aj počas omše v kostole sv. Fr. Xaverského v Dražovciach, ktorú celebroval pán farár Linet. Počas nej spieval chrámový spevokol zo spomínaného kostola, členovia ľudovej hudby Pušljc a folklórneho súboru z Celje zo Slovinska.
Kultúrny program svojimi zvykmi obohatili Folklórna skupina Drienka z Veľkého Zálužia, spevácke skupiny Nádej z Výčap-Opatoviec, Nevädza z Nitry a súbory zo Slovinskej republiky. Do tanca, lebo aj ten býval súčasťou poriadnych dožiniek, vyhrával hudobná skupina DUO z Nitry.
Autor: Miroslava Zaujcová