VRÁBLE. Zámer postaviť medzi Vrábľami a Telincami veterný park s dvanástimi turbínami dostáva vážne trhliny. Odpor voči parku medzi miestnymi narastá, petíciu proti nemu podpísalo viac ako 1600 ľudí. Bola to najväčšia petícia v histórii mesta.
Len biznis?
Obavy majú okrem bežných ľudí aj poľovníci, ktorí by výstavbou prišli o časť revíru a včelári.
„Je to len biznis, ktorý nemá nič spoločné s ekológiou. Založený je na zvýhodnenej cene energie z vetra. Regulačný úrad stanovil veľmi vysokú výkupnú cenu, tým veterné elektrárne zvýhodňuje a dochádza k deformácii trhu," povedal Peter Mičech, člen petičného výboru proti elektrárni. Elektrinu vyrobenú veternými vrtuľami označil za „nepravidelnú, a preto nekvalitnú". Ľudia, ktorí petíciu podpísali, sa boja neúmerného zaťaženia životného prostredia a obavy majú aj o svoje zdravie.
Elektráreň chce pri Vrábľoch postaviť súkromná spoločnosť CE Energy. Stometrových turbín chce spoločnosť postaviť dvanásť, nominálny výkon každej z nich má byť 2 MW. Celkovo sa má do veterných elektrární investovať okolo 39,8 milióna eur (1,2 miliardy korún).
Na poľnohospodárskej pôde vrtule
Na radnici diskutovali o elektrárni jej odporcovia, odborníci a občania. Zástupcovia investora neprišli. Podujatie nieslo názov Solarfest, čo je združenie záujemcov o alternatívnu energetiku a životný štýl v harmónii s prírodou. Solarfest sa zaujíma o energiu zo slnka, vody, vetra, aj o geotermálnu energiu. Napriek tomu má paradoxne výhrady k projektu veterného parku vo Vrábľoch. Prečo?
„Lebo má viac negatív ako pozitív. Nedodržujú napríklad platné zákony - napríklad zákon na ochranu pôdy jednoznačne zakazuje stavať na pôde najvyššej bonity, akou pozemok pod plánovanou elektrárňou je," povedal Michal Demeš zo Solarfestu.
„Pôda najkvalitnejšej bonity je zákonom chránená. Vzhľadom na to nie je možné využiť takúto pôdu na stavbu veterného parku, má sa využiť na poľnohospodárske účely," povedala Jarmila Dúbravská z ministerstva pôdohospodárstva.
Demešovi prekáža aj údajné „taktné zamlčovanie" negatív, ktoré bude mať postavenie elektrárne na životné prostredie. „Našou snahou je zastaviť túto nezmyselnú investíciu," povedal.
Rozhodne mestský parlament
O elektrární bude čoskoro rozhodovať mestské zastupiteľstvo. Primátor Vrábeľ Tibor Tóth (SDKÚ) povedal, že víta každú investíciu, ktorá príde do Vrábeľ. „Musí byť ale splnená základná podmienka, a tou je, že sa nebude zhoršovať kvalita života ľudí. Na to sú príslušné inštitúcie a ak všetky povedia, že je to dobré, nemal by som mať s projektom problém," povedal Tóth.
Upozornil, že zhruba dvadsať percent celkovej investície predstavujú stavebné činnosti, ktoré by mohli robiť vrábeľské firmy.