Všetko, čo má na sebe logo pivovarov - akýchkoľvek, aj zaniknutých. To zbierajú nadšenci, ktorí sa stretli v Nitre na burze.
NITRA. Vladimír Velčický z Nitry drží európsky rekord. Má doma najviac telefónnych kartičiek s pivovarníckou tematikou. V domácky zhotovených škatuliach mu leží 1300 telefónnych kariet prehľadne zoradených podľa krajín. Viac ani podľa špecializovaných internetových stránok nemá nikto v Európe.
Pivné kartičky
Karty sú rôzne, čisto nové, ale aj také s pretelefonovaným kreditom. Aj obrázky na nich sú všelijaké, spoločné majú len jedno - motív piva. Na niektorých len suchý, nenápadný obrázok, na iných zlatistý mok drží v ruke atraktívna herečka s veľkým výstrihom a na ďalších je pivo len namaľované na pretekárskom aute. Nájdu sa však medzi nimi aj obrázky pivných sudov naložených na konskom povoze. V tom lepšom prípade tak pivovar naznačuje svoju dlhú tradíciu. V tom horšom je to stará karta a pivo na nej sa už nevyrába.
Pán Velčický má karty z celého sveta. Začal ich zberať ešte v deväťdesiatych rokoch, keď nastal v telefonovaní na karty boom. Najviac ale vyzbieral za posledné roky - pomocou internetu.
Keď začínal, zberal akékoľvek karty. Špecializovať sa na pivo mu napadlo až neskôr. Od slovenských telekomunikácií nemá ani jedinú „pivnú" kartičku - žiadnu nikdy nevydali, ich motívy boli iné.
„Už som nestačil zbierať všetky, tak som sa začal špecializovať na tie s pivnou tematikou," hovorí Vladimír Velčický.
Najvzácnejšie má z Francúzska a Ruska. Tá prvá ho vyšla na tisíc korún, druhá šesťsto a zháňal ich tri roky. „Neboli ani na internete, ani na burzách. A veľmi som ich chcel," hovorí vášnivý zberateľ, ktorý má kartičky z exotických krajín ako sú Malajzia, Mongolsko, Mexiko, Brazília, Angola, Hongkong či Sechely.
Podpivníky
Aj jeho syn Martin je zberateľom a súčasne tajomníkom Klubu zberateľov pivovarských suvenírov Nitran. Doma má úžasnú zbierku podpivníkov - doteraz ich nazbieral vyše 32-tisíc, čo ho radí na druhé miesto na Slovensku. „Sú to podpivníky z celého sveta," hovorí Martin Velčický. A pivá z celého sveta aj koštuje. Keď je kdekoľvek v zahraničí, nenechá si zájsť chuť. Vyskúšal už kokosové aj čerešňové pivo. „Napríklad Belgičania nepridávajú esencie do piva, varia ovocie priamo s pivom. Pivná chuť je potom s ovocnou ideálne prepojená," hovorí. Prednosť ale dáva nemeckým pšeničným pivám.
Zberatelia Velčickí boli aj na burze pivovarských suvenírov, ktorá bola v Nitre. Šieste medzinárodné stretnutie zberateľov pivovarských suvenírov prilákalo 45 zberateľov. „Sú tu rôzne predmety s pivárskou tematikou. Podmienkou je, aby na nich bolo logo pivovaru, nielen obrázok piva," povedal Dušan Mošať, predseda Klubu zberateľov pivovarských suvenírov Nitran, ktorý akciu organizoval
Pivné hody
Zberatelia si na nej vymieňali podpivníky, obrusy, kalendáre, telefónne kartičky, etikety, tácky, poháre, súdky, plechovky, otvaráky.
„U nás existuje rozpor len keď sa tých osemdesiat pohárov, čo máme, musí umývať," zasmial sa Dušan Glovan. Pre jeho vášeň má pochopenie aj manželka Štefánia, ktorá ho v zbere podporuje. Okrem pohárov majú okolo dvetisíc podpivníkov a asi štyridsať otvarákov.
Manželský pár sa k zbieraniu dostal kuriózne. Začal ešte v roku 1989, keď na cyklistickej túre po Taliansku, Nemecku a Rakúsku zablúdil do jednej zabudnutej nemeckej dedinky. „Ocitli sme sa rovno na pivných hodoch a ostali sme tam aj spať. Odtiaľ som si doniesol môj prvý podpivník, ten mi je dodnes najvzácnejší," vyznáva sa Dušan Glovan, vášnivýpivár.