Interrupcie začali opäť robiť po nástupe nového riaditeľa. Po vyše sedemročnej prestávke.
NITRA. Ženy, ktoré chcú podstúpiť interrupciu, budú od 1. septembra povinne informované o rizikách. Na zákrok môžu ísť až po dvoch dňoch od poučenia.
Oslovení lekári si nemyslia, že to bude mať zásadný vplyv na počet interrupcií. Tých je v porovnaní s minulosťou podstatne menej. „Pred rokmi sme vykonávali aj desať interrupcií za týždeň, teraz dve-tri," povedal nám Miloš Mlynček, prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky v nitrianskej fakultnej nemocnici. V uvedenom počte sú zahrnuté aj ženy z okolia Zlatých Moraviec, kde už gynekologicko-pôrodnícke oddelenie nefunguje.
V Nitre začali opäť robiť interrupcie minulý rok, po vyše sedemročnej prestávke. „Vykonávať sa začali po nástupe nového riaditeľa (Jozef Valocký - pozn. red.)," povedala nám námestníčka Alena Ďurišová. Dodala však, že lekári a sestry, ktorí majú výhrady svedomia, zákrok robiť nemusia.
Od septembra 2000 až do začiatku roka 2008 robili v Nitre interrupcie len zo zdravotných dôvodov - keď bol plod nezlučiteľný so životom alebo bol ohrozený život matky. Takéto prípady v súčasnosti tvoria asi dvadsať percent z celkového počtu umelých prerušení tehotenstva. „Nitra ako koncová nemocnica musí robiť celé spektrum výkonov," tlmočil nám prednosta Mlynček hlavný argument, prečo nemocnica vlani zmenila postoj k interrupciám.
Predchádzajúci riaditeľ, dnes už nebohý Viktor Žák, zastával názor, že interrupcia nie je poskytovaním zdravotnej starostlivosti, len zdravotným výkonom. „Preto ho nemocnica nie je povinná vykonať," povedal nám ešte v roku 2005.
Zákaz interrupcií vtedy zdôvodnil aj zmluvou o spolupráci s Trnavskou univerzitou, ktorá má priamo vo svojom štatúte ochranu života pred narodením. V nemocnici nám minulý týždeň povedali, že s touto univerzitou už nespolupracujú.
„Pred rokmi sme vykonávali aj desať interrupcií za týždeň, teraz dve-tri," hovorí Miloš Mlynček, prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky v nitrianskej fakultnej nemocnici.