„Byť režisérom amatérskych hercov, ktorí sú mentálne a telesne postihnutí, si vyžaduje nadľudské úsilie. Napriek tomu ho mnohí podstúpili a uspeli,“ povedala o vystúpeniach Jozefína Vlčková, vedúca odboru sociálnych vecí a zdravotníctva na župnom úrade.
Stopäťdesiat klientov zo štrnástich zariadení sociálnych služieb v správe župy nabralo odvahu a pod taktovkou režisérov sa niekoľko mesiacov pripravovalo na Nitrianskeho Oskara. Režisérmi v ich prípade boli vychovávatelia, riaditelia zariadení či zdravotné sestričky.
Scénky, ktoré vymysleli, pobavili publikum. A niekedy aj vyzvali na zhovievavosť. Ako napríklad v prípade domova, ktorý v dychtivosti dostať zo seba čo najlepší výkon, preskočil jednu scénku. „Nikdy nevieme, kedy ktorý z nich dostane záchvat, alebo nebude chcieť vystúpiť - oni nasilu neurobia nič. Práve o to cennejšie sú scénky práve v podaní týchto ľudí,“ povedala Vlčková.
Klienti, ktorí vystupovali, mali zväčša kombinované diagnózy. Mnoho z nich trpí schizofréniou, majú agresívne sklony, ale aj iné choroby.
Kraj takýchto klientov umiestňuje vo svojich zariadeniach. Počet žiadostí oproti minulému roku ale poklesol. Momentálne je v poradovníku asi sto klientov v celom kraji. „Pomohol tomu aj nový zákon o sociálnych službách. Je výborný v tom, že do zariadenia sa dostane naozaj len ten, kto je odkázaný na pomoc,“ vraví Vlčková. Ľudia podľa nej nechcú ísť do neštátnych subjektov, v ktorých je v rámci kraja miesta dosť, pretože sú pridrahé. „Cena v našich zariadeniach je 5-6-tisíc korún mesačne, v neštátnych subjektoch sa šplhá až na 15-tisíc korún,“ povedala.
Naďalej je v zariadeniach pod správou župy veľa klientov z iných krajov. Predpokladá sa, že ich je približne 40 percent.