Už tretí ročník majstrov-stiev v atletike mikroregiónu Tribečsko a Hrušovsko-beňadického mikroregiónu prebehol v Základnej škole Jána Vojtecha Šimka v Žitavanoch. Do súťažných zápolení sa zapojilo až 120 žiakov.
Základná škola Jána Vojtecha Šimka v Žitavanoch je plne organizovanou školou, ktorá poskytuje základné vzdelanie 6 až 15-ročným žiakom obcí Žitavany a Machulince. Má 222 žiakov, 16 pedagogických a 5 nepedagogických pracovníkov.
Zamerajú sa na regionálnu kultúru
Škola získala právnu subjektivitu v roku 2002. „Naša škola patrí medzi väčšie dedinské školy. Má veľmi dobré priestorové a v posledných rokoch aj materiálno-technické vybavenie. Postupný pokles počtu žiakov vytvoril podmienky na vytvorenie špeciálnych učební nemeckého jazyka, anglického jazyka, technickej výchovy a informatiky,“ hovorí riaditeľka školy Gabriela Ďuriačová.
Každá základná škola si pripravuje školský vzdelávací program. ZŠ Jána Vojtecha Šimka v Žitavanoch vlani rozšírila počet vyučovacích hodín na jednotlivé predmety, ale nové nevytvorila. To sa má zmeniť.
„Od septembra sa chceme zamerať na rozvoj regionálnej kultúry. Boli by sme radi, aby sa žiaci zapájali do projektov týkajúcich sa histórie Žitavian aj okolitých obcí a aby sami spoznávali históriu aj súčasnosť regiónu,“ povedala riaditeľka Gabriela Ďuriačová.
Už teraz spolupracuje škola s obecným úradom na niektorých tradíciách – žiaci sú napríklad pri stavaní mája, pochovávaní basy či oberačkových slávnostiach. V rámci regionálnej histórie sa budú zbierať aj rôzne staré artefakty, ktoré sú často zapa-trošené niekde na povalách starších obyvateľov. Skrývajú pritom v sebe kus histórie a škola by z nich chcela zostaviť izbu ľudových tradícií.
Ideálne podmienky na šport
Škola má veľmi dobre vybudované vonkajšie športoviská a dobre vybavenú telocvičňu. V telocvični nainštalovali doplnkové plynové vykurovacie teleso, ktoré zároveň zabezpečuje teplú vodu na osobnú hygienu žiakov po cvičení.
Aj pre ideálne miesta na športovanie organizuje škola už tradičné majstrovstvá žiakov v atletike. Minulý týždeň sa na nich stretlo 120 žiakov z ôsmich škôl. Súťažilo sa v skoku do diaľky, behu na 600 a 800 metrov, hode kriketovou loptičkou a v hode granátom.
Škola tiež pokračuje v športovej tradícii stolného tenisu, volejbalu a atletiky. Prvé miesto v súťaži Športová škola roka do tristo žiakov patrilo tejto škole už štvrtý raz za sebou.
Šatne sú vybavené novými skrinkami na topánky, sú na novo vymaľované a ozdobené obrazmi z tvorby žiakov. Nové nátery dostali aj chodby celej školy. Dôležitou investíciou bola výmena okien a vchodových dverí, čím sa dosiahla úspora plynu pri vykurovaní priestorov školy.
Špecifická príprava dievčat prebieha v kuchynke s novým sporákom, jedálenskou súpravou a príbormi.
„Máme kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov - nemeckého, anglického a ruského jazyka, čo je nesmiernou výhodou pri tvorbe a plnení vzdelávacích programov školy. Ten náš je zameraný na všeobecný rozvoj a osvojenie si obsahového a výkonového štandardu všetkými žiakmi školy. Vytvára podmienky pre vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a integrovaných žiakov s individuálnym vzdelávacím programom,“ povedala riaditeľka.
V škole pracuje veľké množstvo mimoškolských útvarov zameraných na rozvoj vedomostnej úrovne žiakov v cu- dzích jazykoch, matematike, biológii a informatike.
Ďalšie sú zamerané na rozvoj športových zručností a umeleckého nadania - ringo, vybíjaná, pohybová príprava, výtvarný krúžok, spevácky, tanečný, literárny a dramatický krúžok.
Úspechy žiakov
„O kvalite výchovného a vzdelávacieho procesu v našej škole vypovedajú výsledky našich žiakov vo vedomostných, umeleckých a športových súťažiach a olympiádach. Výborne sme sa umiestnili v olympiáde z matematiky, Pytagoriáde, fyziky, nemeckého jazyka, slovenského jazyka, dejepisnej olympiáde, v súťaži Čo vieš o hviezdach, biblickej olympiáde, Šaliansky Maťko, Európa v škole,“ povedala Gabriela Ďuriačová.
Najlepšími žiakmi, ktorí dosiahli pozoruhodné úspechy, sú Andrej Jenis (1. miesto v súťaži Čo vieš o hviezdach), Helenka Molnárová (olympiáda v slovenskom jazyku, 2. miesto), Anna Záležáková a Zuzana Ondriašová (výtvarné súťaže), Roman Herda (dejepisná olympiáda), Janka Tencerová (fyzikálna olympiáda), Šimon Gajdoš (1. miesto v Pytagoriáde).