ŠAĽA. Párik a tri mláďatá kane popolavej spozorovali v Šalianskom okrese ľudia z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. V mokradiach neďaleko Šale si všimli samčeka a samičku, ako si navzájom vo vzduchu podávajú potravu. Neklamný znak toho, že nablízku majú hniezdo s malými.
Prvý párik za posledné roky
„Kane dokážu predviesť úchvatné divadlo. Keď samec vo vzduchu odovzdáva samici ulovenú potravu, nezainteresovaný divák si môže myslieť, že ide o vzdušný súboj. Je to však súčasť partnerstva, samček loví a samička medzitým odovzdáva potravu mláďatám," vysvetľuje Martin Dobrý, ornitológ z Ochrany dravcov na Slovensku.
Členovia organizácie zaznamenali hniezdenie kane popolavej v okolí Šale po prvý raz za posledné roky. „Doteraz sme nezaznamenali, že by kaňa popolavá hniezdila pri Šali, prelietala tadeto len počas migrácie," hovorí Martin Dobrý. Situácia je výnimočná aj tým, že na celom Slovensku je menej ako dvadsať párov týchto elegantných dravcov. Sídlia väčšinou na Záhorí, v Podunajskej a Východoslovenskej nížine.
Vtáky kosia kombajny
Kane majú príliš veľa nepriateľov a aj keď sa niekde zahniezdia, neprežije ich veľa. Hniezdo, ktoré si kane stavajú priamo na zemi, ohrozuje kopa nepriateľov.
Mláďatá kaní lovia ich prirodzení predátori, napríklad líšky. Dospelé vtáky sa zasa môžu stať terčom pytliakov. A veľa vtákov zahynie aj nešťastnou náhodou pri žatve, keď hniezda skaličia kombajny.
Ochranári preto spolu s poľnohospodármi vyhlasujú okolo hniezd ochrannú zónu. Majú na to projekt na ochranu dravcov, ktorý podporila nadácia Ekopolis. „Okolo hniezda sa vytvorí štvorec dvadsaťkrát dvadsať metrov a územie sa ohradí pletivom. Z tohto štvorca sa stane ochranná zóna, v ktorej môžu poľnohospodári obilie zožať až po tom, čo z miesta vyletia mladé kane," povedal ornitológ a ochranca prírody Martin Dobrý. Ohradená plocha je veľká preto, lebo akákoľvek menšia by lákala predátorov. Proti nim slúži aj použité pletivo.
Chránené ale kane celkom nie sú ani v prípade, že sa usadia v zdanlivo pokojných mokradiach. Podľa ornitológa dokáže hniezdenie zmariť rýchly vzostup vodnej hladiny alebo aj predátor.
Zriedkavý výskyt
Kaňa popolavá je najmenšou kaňou, aká sa u nás vyskytuje, má rozpätie krídel 110 centimetrov. Hniezdi na zemi a ľudia si ju mýlia s myšiakom. Samček má popolavo-sivé sfarbenie, podľa čoho dostal druh aj pomenovanie.
K nám kane prilietajú v apríli, v máji sa zahniezdia. Kladú tri až päť vajíčok. Pred zimou odlietajú do Afriky na zimoviská pod rovníkom. „Ťažko povedať, či sa kania rodinka zo Šale o rok vráti. Pri kaniach sa často stáva, že menia lokality hniezdenia. Ak im ale lokalita z viacerých hľadísk vyhovuje, mali by sa vrátiť. Sami sme zvedaví, či to urobia a prídu znovu aj do regiónu Šale," povedal Martin Dobrý. Tento rok sa kaňa popolavá v Nitrianskom kraji usadila pri Vrábľoch, Nitre a Šali. Na lokalite pri Šali sa zahniezdili aj dve rodinky kane močiarnej.
Mastná pokuta
Aktívnych ochranárov je na Slovensku málo, nedokážu fyzicky sledovať celé územie krajiny. Jazdia autami po krajine, na vytypovaných miestach vystúpia a snažia sa sledovať oblasti, na ktorých je predpoklad, že by kane mohli sídliť. Na otvorených priestoroch vystupujú z auta. Polia, prípadne mokrade, sledujú ďalekohľadom. Je to časovo náročná a piplavá práca. Ľudia z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku prejdú denne aj dvesto kilometrov.
Starajú sa najmä o hniezda, ochraňujú ich, pretože kane sú najviac zraniteľné ešte v čase, keď nevedia lietať. Kane popolavé sú zákonom chránené a ak by ich niekto zámerne zahubil, zaplatí pokutu až vo výške 2324 eur (70-tisíc korún) za jednu kaňu alebo vajíčko.
Kaňa popolavá na love. Na celom Slovensku je asi dvadsať párov týchto vtákov.
Ornitológ a ochranár Martin Dobrý sleduje sídlenie vzácnych dravcov, aj kaní popolavých.