NOVÉ ZÁMKY. Zuzana Peternai, bývalá žiačka Gymnázia Petra Pázmáňa s vyučovacím jazykom maďarským v Nových Zámkoch, prevzala funkciu riaditeľa školy po Dénesovi Szárazovi. K plánom mladej Novozámčanky patrí zorganizovanie multikultúrneho festivalu, obnova kurzu strojopisu na škole, ako aj výučba nového predmetu v cudzom jazyku. Riaditeľka, ktorá je vo funkcii od 1. mája tohto roka, chce nadviazať užšiu spoluprácu so školami v regióne, s médiami a intenzívnejšie zapojiť rodičov do života školy.
Viac o novej riaditeľke
Zuzana Peternai pochádza z Veľkého Kýra. Po maturite vo svojom súčasnom pôsobisku študovala na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, v odbore pedagogika, anglický jazyk a literatúra. S väčšími - menšími prestávkami učila na základnej i strednej škole v Bratislave, kde pôsobila zhruba 10 rokov. Doktorandské štúdium v odbore dejiny pedagogiky ukončila v marci tohto roka. Po úspešnom absolvovaní konkurzu sa v máji ujala funkcie riaditeľky v maďarskom gymnáziu, kde predtým vyučovala angličtinu.
Spolupráca s rodičmi prioritou
Nová riaditeľka si vytýčila niekoľko cieľových oblastí, ktorým by sa chcela venovať. „Je potrebné, aby sa škola otvorila verejnosti, ako aj rodičom a priateľom inštitúcie. Chcela by som nadviazať užšiu spoluprácu s médiami, to nám zatiaľ zrejme chýbalo. Vo výchovno-vzdelávacej oblasti plánujeme zavedenie nového predmetu, ktorý by sa vyučoval v cudzom jazyku,“ hovorí Z. Peternai o kombinácii dejepisu, občianskej náuky, environmentalistiky a biológie. „Ide o základné témy v angličtine orientované vo väčšej miere na komunikáciu ako na gramatiku,“ pokračuje. K ďalším prioritám radí rozšírenie krúžkovej činnosti o strojopis, ktorý síce na istý čas „vyšiel z módy“, no v blízkej budúcnosti by poskytoval možnosť výučby písania desiatimi prstami aj pre širokú verejnosť. „Žiaľ, máme nízky počet žiakov, takže by sme vedeli otvoriť viacero kurzov. Naše kapacity ovplyvňuje predovšetkým počet počítačov,“ hodnotí situáciu.
O gymnáziá nie je záujem?
Podľa Zuzany Peternai je v našom regióne u rodičov väčšia tendencia preferovať stredné odborné školy nezáležiac na vyučovacom jazyku. Aj nízka pôrodnosť poznačila súčasné ročníky pokračujúce v štúdiu na stredných školách. Kým v tomto školskom roku ukončí štúdium v Gymnáziu P. Pázmáňa 56 žiakov, od septembra sem nastúpi len okolo 20 mladých ľudí. „Rodičia by si mali uvedomiť, že gymnáziá poskytujú veľmi dobrú príležitosť na to, aby sa študenti rozhodli, ktorým smerom sa chcú uberať a zistia, na čo majú nadanie,“ vysvetľuje.
Aktivity školy
Gymnazisti pripravujú na 28. mája festival so zaujímavým programom pre širokú verejnosť. „Multikultúrny festival robíme v rámci záverečného výstupu našej školy v projekte Multikultur Art. Okrem bohatého programu na tému multikulturalizmus s vystúpením brušných tanečníčok, rómskej kapely či divadelnom predstavení gymnazistov o slovensko-maďarských vzťahoch pripravujeme aj súťaž. Oslovili sme školákov z regiónu, aby nám zaslali výtvarné práce a eseje o multikultúrnom vnímaní sveta. Najlepšie práce vyhodnotíme na festivale,“ opisuje program podujatia. Takisto aj Deň detí bude zaujímavý a prispeje k tomu, aby sa študenti v škole cítili ako doma. „Žiaci ročníkov prímy až po kvartu budú môcť prespať v škole. Pripravujeme aktivity založené na rozvíjaní kľúčových kompetencií žiakov. Ide napríklad o matematické či chemické príklady, ktoré budú riešiť hravou formou, ďalej o čítanie s porozumením, hľadanie pokladu, spoločnú večeru a iné zaujímavosti,“ vymenúva riaditeľka.
Gymnazisti v medzinárodnom projekte
Gymnázium P. Pázmáňa vybrali ako jednu z piatich škôl na Slovensku, ktoré budú našu krajinu zastupovať v medzinárodnom projekte Twin School. Prvým krokom bola účasť na konferencii v estónskom Talline s cieľom odbúrať stereotypy o rozvojových krajinách a nadviazať kontakt so zahraničnými rovesníkmi. „Zbierame darčeky pre našu partnerskú školu v Afganistane. Mali by to byť veci, ktoré im chýbajú a zároveň by ich aj potešili. Mám na mysli poznámkové bloky, švihadlá, balóny... Študenti však nič nemajú kupovať,“ vyzdvihuje Z. Peternai. Sprievodné listy v angličtine by mali pomôcť zvýšiť záujem školákov z Afganistanu o výučbu cudzieho jazyka či osvojenie si gramotnosti, Novozámčanom zas vytvoriť si reálnejší obraz o štáte v južnej Ázii, ako ho poznáme vďaka vojnám predovšetkým z médií. „Chceme žiakom, ako aj verejnosti ukázať druhú tvár tejto rozvojovej krajiny, pretože aj tam sú ľudia, rodiny, školy,“ hovorí riaditeľka o trojročnom projekte.
ANGELIKA PUKANECOVÁ