Starý papier a železo sú v Topoľčanoch opäť žiadané. Šrotoviská v meste spracovávajú posledné zásoby, papierne sú na tom podobne. Po dlhej odmlke sa trh druhotných surovín opäť zobudil.
TOPOĽČANY. Topoľčianske výkupne druhotných surovín začali po dlhšej odmlke znovu platiť za dovezený papier. Ich sklady sú dokonca poloprázdne a spracovávajú posledné zásoby. Fakt, že papiera aj železného šrotu je momentálne nedostatok, poteší školy a drobných hľadačov takéhoto odpadu.
Bezcenný papier opäť niečo stojí
Hladká lepenka sa dlhé mesiace preberala bezplatne, pretože jej spracovanie a preprava nezodpovedali predajnej cene. V tom čase za ňu dostali peniaze iba školy.
Trh sa konečne prebudil a školy si môžu prilepšiť až dvojnásobne. Obyvatelia, ktorí sa zaoberajú dodávkami druhotných surovín, však musia ešte počkať. Cena lepenky totiž stúpa iba mierne.
Podľa slov Milana Meda, riaditeľa zberového závodu pod Kalváriou, nebude stúpanie cien rapídne. „Prelomové mesiace sú september a október. Uvidíme, čo bude."
Železiarne potrebujú šrot
Výkup železného šrotu nebol v Topoľčanoch úplne zastavený, znížené boli iba jeho ceny. Najhorší bol február, kedy sa cena plechu pohybovala na úrovni ceny papiera.
Výraznejšia zmena nastala až v apríli, tá dnešná je takmer dvojnásobná. Výrazné výkyvy cien vysvetľuje Milan Medo. „Mohla za to kríza, železiarne nemali dostatočné množstvo objednávok, pretože najmä automobilky a strojárenské firmy obmedzili výrobu." Šrot bol v poslednom období opäť žiadaný a od schválenia šrotovného cena stúpala hore. „Vrchol minulého roka ale určite nedosiahne, naopak, v najbližšom období predpokladáme opätovný pokles cien," vraví Medo.
Dlhoprstí majú smolu
Šrotoviská vítajú železný odpad, nie však hocijaký. Pod Kalváriou s kradnutými kanálovými poklopmi či znesvätenými krížmi nepochodí nikto.
„Sme povinní ohlásiť dodávku kanálových poklopov a podobných materiálov, ktoré bežný občan nemôže vlastniť," dodáva riaditeľ závodu Milan Medo.