NITRA. Medvede začali objavovať v pohorí Tribeč. Zaznamenali ich náhodní turisti a poľovníci. Prítomnosť našej najväčšej šelmy pozorovali aj v lesoch pri Nitre.
NITRA. Medvede sa do Tribeča presúvajú z Vtáčnika. „Objavujú sa len jednotlivci, ktorí sem prichádzajú z pohoria Vtáčnik zmonitorovať nové územie," hovorí zoológ Vladimír Slobodník zo Správy CHKO Ponitrie.
Sporadický výskyt
V Tribeči ich zaregistrovali pred 3-4 rokmi v severnej časti pohoria. Informácie o ich výskyte sú sporadické, medvede alebo ich stopy zaznamenali miestni poľovníci a turisti. Videli ich na viacerých miestach v Tribeči, pri Kolačne aj Oponiciach. Presúvajú sa ešte ďalej, stopy medveďa už zaregistrovali dokonca aj pri Nitre - v lokalite Dražoviec. „Bol v napájadle, napil sa vody a ušiel preč," hovorí Dražovčan, ktorý neďaleko horárne Dobrotka pri Dražovciach zdokumentoval medvedie stopy. Stanislav Chomat stihol vytiahnuť mobil a medveďa v tej istej lokalite neďaleko Nitry nepozorovane odfotil.
Stretnutie s medveďom
Prítomnosť medvedice s mladými zaregistroval aj Peter Staňo z poľovníckej spoločnosti Šípok vo Veľkých Uherciach. „Chodia na lesné plody na Medzivrchy pri Kolačne. Zatiaľ sme ich nevideli, ale o ich prítomnosti vieme zo stôp, ktoré po sebe zanechávajú," hovorí.
V blízkosti medveďa sa ocitol aj poľovník Tibor Paulovič z Partizánskeho. „Bolo to v septembri pred tromi rokmi na Drienovskom kopci pri Kolačne. Medveď prechádzal asi 25 metrov odo mňa. Nezaregistroval ma, prešiel za kopček," spomína si. Podľa Pauloviča presúvanie medveďov do nových lokalít súvisí s tým, že teritoriálne samce vytláčajú mladé a tie si hľadajú nové územia.
Robin Rigg, zoológ a predseda Spoločnosti pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou Slovak Wildlife Society tvrdí, že pre medvede je rozptyľovanie do ďalších oblastí prirodzené. „Ak tam nájdu dostatok potravy a podmienky, ktoré im vyhovujú, usídlia sa tam. Medvede do nižších polôh lákajú aj včelíny alebo niektoré poľnohospodárske plodiny, obzvlášť kukurica," vysvetľuje Rigg.
Premnožujú sa?
V tridsiatych rokoch minulého storočia medvede u nás takmer vyhynuli. Po zákaze odstrelov sa ich počet postupne zvýšil.
Ministerstvo životného prostredia udáva, že na Slovensku žije v súčasnosti približne 700 až 800 medveďov hnedých. Ich počet v oblasti Tribeča nie je zmapovaný, odhaduje sa na niekoľko málo kusov.
Niektorí odborníci aj poľovníci si výskyt medveďov v tejto oblasti vysvetľujú tým, že sú premnožené. „Súvisí to so širokým komplexom vplyvov, od rozširovania rekreačných zón v centrálnych častiach výskytu medveďa na Slovensku, cez pokles odlovu medveďa v okresoch Žarnovica, Prievidza a Bánovce nad Bebravou," hovorí Vladimír Slobodník.
Nečakané stretnutia
S náhodným výskytom medveďov na nových územiach súvisia aj riziká. To už platí aj o lesoch Tribeča. Prekvapiť môžu nielen turistov a poľovníkov, ale aj miestnych poľnohospodárov či včelárov.
„Dôležitá je prevencia, napríklad zabezpečenie kontajnerov s odpadkami, včelstiev či hospodárskych zvierat," konštatuje Robin Rigg.
Odstrel kontra tolerancia
Zástancovia odstrelov tvrdia, že premnožená populácia medveďov by sa mala zredukovať. „Zabránilo by sa nečakaným stretom s ľuďmi v nových oblastiach," konštatujú.
Na Slovensku je medveď zaradený medzi chránené druhy. Jeho odstrel sa uskutočňuje iba na základe udelenia výnimiek zo zákona o ochrane prírody a krajiny. Dôvodom je aj regulácia početnosti.
„V minulom roku vydalo ministerstvo 59 povolení, ulovených na území Slovenska bolo 31 medveďov," uviedla hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Kaplanová. Podľa nej presun medveďov do pohoria Tribeč môže byť spôsobený aj menším záujmom poľovníckych subjektov o odstrel v lokalitách hraničiacich s touto oblasťou.
Podľa Rigga na Slovensku chýba plán, ktorý by obsahoval postupy pre takéto situácie.
„Ak sa medveď objaví tam, kde sa to neočakáva, nie je jasné, čo sa má robiť - či bude tolerovaný, alebo nie. Keď sa napríklad v Slovinsku medveď objavil v parku na okraji hlavného mesta, odchytili ho a vypustili inde. Ak by sa teda rozhodlo, že medveď blízko Nitry nie je žiaduci, jednou z možností by mohlo byť aj jeho presunutie na iné územie," povedal Rigg.
Medveďa môžete stretnúť na turistike
Medvede v pohorí Tribeč boli pozorované iba náhodne, v zalesnenej oblasti. Nie je však vylúčené, že ich stretnete napríklad počas túry v tomto období. Vladimír Slobodník uvádza niekoľko dobrých rád. Vyhýbajte sa pohybu v lesoch za šera (pri brieždení a zotmievaní), vtedy je medveď najaktívnejší. Keď medveď včas počuje človeka, oblúkom sa vyhne stretnutiu s ním a nebudete o jeho existencii ani vedieť. Pohybujte sa v prírode tak, aby mal medveď o vás informáciu (rozprávajte sa, pospevujte si). Nezbierajte huby štvornožky a bez vydania hlasu. V tomto období nezbierajte ovocie v sadoch blízko lesa. Nenechávajte zvyšky z potravín v prírode, pri stanoch či rekreačných chatách. Medveď má výborný čuch a pri nájdení takýchto potravín si tieto miesta obľúbi a bráni pred človekom. Ponechávaním zvyškov potravín v prírode dávame zámienku na konflikt s medveďom.
V blízkosti medveďa sa pri Kolačne ocitol aj poľovník Tibor Paulovič.
Stanislav Chomat stihol vytiahnuť mobil a medveďa nepozorovane odfotil neďaleko Nitry.
Medvede žijú vo väčšine pohorí stredného a severného Slovenska.
V posledných rokoch sa objavili aj v Tribeči. Foto: Stanislav Harvančík
Stopy medveďa v lokalite Dobrotka pri Dražovciach.