TOPOĽČANY. Na pôde mestského úradu sa minulý štvrtok stretli poslanci mládežníckeho parlamentu. V novom školskom roku zasadli zástupcovia všetkých stredných škôl prvýkrát, aby stanovili okrem podpredsedu a výkonného výboru aj nového predsedu. V treťom funkčnom období si zvolili študentku gymnázia Danku Ondruškovú.
Predseda je volený na rok
„Zatiaľ nemám pripravenú žiadnu koncepciu toho, čo treba zmeniť alebo upraviť, pretože som vôbec nečakala, že ma zvolia. Chcem pokračovať v športových akciách a akciách pre deti, pretože ich mám veľmi rada," povedala čerstvá predsedníčka. Študentka nahradila bývalého predsedu Igora Ondruša, ktorý úradoval dva roky.
„Predseda je zvolený na rok, ale môže, samozrejme, fungovať aj dlhšie, ak ho opätovne zvolia. Igor by bol možno predsedom aj tretíkrát, ale začal študovať na vysokej škole. Podľa štatútu tak už nemôže kandidovať na miesto predsedu, pretože mládežnícky parlament je zložený zo zástupcov stredných škôl. Jedine, ak by bol študentom univerzity v Topoľčanoch," vysvetlila Janetta Kadliečková, vedúca organizačného odboru.
Parlament vznikol pred dvomi rokmi
Myšlienka založenia mládežníckeho parlamentu vznikla pred dvomi rokmi na podnet primátora Topoľčian Petra Baláža. „Je dôležité uvedomiť si, že na občianskych náukách sa neučí až toľko o samospráve a práve stredoškoláci by mohli do tejto oblasti preniknúť viac. Informácie a skúsenosti sa im neskôr zídu na vysokých školách alebo v živote," povedala Kadliečková.
„Hlavne je to o odbúraní bariéry medzi mladými a dospelými. Staršia generácia hovorí vždy o tej mladšej, že musí na sebe veľa popracovať. Myslím si ale, že v dnešnej problematickej dobe drieme v mladých ľudoch veľa dobrého, len to v nich treba prebudiť. Našou snahou je ich naštartovať, aby boli aktívni," dodal primátor.
Organizovali rôzne akcie
Mládežnícky parlament má v rozpočte mesta vyčlenených do konca roka 500 eur. Okrem toho získal parlament v rámci projektu Adam 2 dvetisíc eur, ktoré musia mládežníci využiť do konca tohto roka.
Minulý rok použili finančné prostriedky na rôzne zbierky, charitatívne akcie pre deti z detských domovov, materských a základných škôl. Organizovali športové turnaje, v ktorých sa hralo o pohár predsedu mládežníckeho parlamentu.
„Dostali za to vecné ceny, ktoré sa hradili z rozpočtu. Je dôležité, aby si mladí uvedomili, že ani mestský ani mládežnícky rozpočet nie, je bezodný. Keď chcú napríklad skatepark alebo niečo iné, nemali by poškodzovať popolnice či stĺpy verejného osvetlenia, pretože peniaze vyčlenené na dobrú akciu potom idú na opravu," upozornila Kadliečková.