Starší a zdravotne postihnutí zase chcú, aby brána zostala, pretože cesta cez cintorín im slúži ako skratka do centra dediny.
LOVCE. Psie výkaly, ukradnuté kvety, prevrátené vázy, smeti, cigaretové špaky, behajúce deti a opilci. Za toto všetko môže podľa manželov Hudecových z Loviec zadná bránka cintorína, ktorá sa nezamyká.
Skratka cez cintorín
Lovčiansky cintorín má tri vstupy, dva sú z hlavnej cesty a jeden zozadu. Všetky sú otvorené nonstop. Ľudia si zadnou bránkou skracujú cestu, keď idú na nákup, autobus alebo do krčmy. A to sa niektorým nepáči.
„Je to posvätné miesto, mal by tu byť pokoj, a nie že tu decká behajú ako sa im zachce a kadekto tadeto prechádza, lebo je to skratka. A to už ani nehovorím o psoch, ktoré sa sem cez otvorenú bránku ľahko dostanú a špinia tu," hovorí Mária Hudecová.
Na cintoríne má rodičov aj starých rodičov. Už niekoľkokrát sa jej stalo, že kvety jej pomizli, hroby si našla špinavé od psích výkalov a na chodníku sa váľali cigaretové špaky. „Neviem, či cigarety na hrobe sú prejavom úcty k zosnulým," hovorí jej manžel František Hudec.
Sú za to, aby sa bránka zamykala, alebo zrušila úplne. Napísali sťažnosť, na základe ktorej obecné zastupiteľstvo rozhodlo, že bránka sa bude zamykať a otvorí sa len hodinu pred omšami, ktoré bývajú v kostole hneď vedľa cintorína.
Starí a chorí bránku chcú
Uznesenie ale narazilo na tvrdý odpor iných ľudí, ktorí žijú v okolí cintorína. V oblasti žije veľa starých a chorých ľudí, ktorí aj malú vzdialenosť prejdú len s ťažkosťami. Cintorín je pre nich skratkou, vďaka ktorej sa vyhnú frekventovanej ceste smerujúcej do zubrej obory.
„Chodím dosť ťažko o dvoch barlách, môj manžel doslova vlečie nohu za sebou. Musíme obchádzať celý cintorín, čo je dosť namáhavé. Veď bránka bola spravená preto, aby slúžila ľuďom," píše v sťažnosti občianka Eva Malá. Reagovala tak na uznesenie, podľa ktorého sa istý čas brána zamykala a ktoré po námietkach starých a chorých ľudí museli zrušiť.
„Ak by sme zadnú bránku zavreli, ľudia by museli chodiť po ceste, kde nie je ani chodník, len žľab. Predstavte si, že sa na takom mieste na staršiu ženu s dvoma bralami vyrúti autobus. Zdravý človek má čo robiť, aby odskočil," vysvetľuje starostka Oľga Gáliková, prečo zadnú bránu nakoniec dedina necháva otvorenú po celý deň.
Mária Škulová má operovanú chrbticu a tiež nesúhlasí, aby sa bránka úplne uzavrela. „Chodia tadiaľ aj telesné postihnutí," upozornila Škulová.
Vchod nezrušia
Obec dala nedávno na bránku namontovať pružinu, ktorá bránku uzavrie po každom otvorení. „Ak to nezodpovední ľudia nezavrú, tak sa to privrie samo," povedala starostka Gáliková. Hudecoví tvrdia, že starostka opatrenie spravila tesne po tom, čo kontaktovali médiá.
Lovce zadnú bránku neplánujú úplne zrušiť, ako to žiadajú manželia Hudecoví. „Myslím, že mŕtvym to neublíži, keď tadiaľ nejaký dôchodca prejde. Vždy lepšie, ako keby malo dôjsť k nejakému smrteľnému úrazu na nebezpečnej ceste," podotkla starostka.
Oľga Gáliková upozornila, že je v konečnom dôsledku dosť otázne, či dedina môže rozhodovať o uzatváraní bránky. Cintorín patrí cirkvi, Lovce ho od nej majú len v prenájme.