Najmä korytnačky kreslili a modelovali deti na work-shope Darujem ti tulipán. Vedľa seba tvorili nevidiace a zdravé detí.
NITRA. Počas festivalu Divadelná Nitra sa v piatok v Synagóge uskutočnil druhý integrovaný workshop pre nevidiace, slabozraké a vidiace deti. Deti na akcii Darujem ti tulipán tvorili na spoločnú tému, ktorou boli zážitky z predstavenia na námestí.
Asociácia Divadelná Nitra sa po minuloročnom úspechu rozhodla vytvoriť tradíciu tohto projektu a pokračovať v ňom v rozšírenej podobe aj celoročne. Organizátorkou workshopu bola akademická sochárka Elena Kárová. „Dnes tu tvorí vyše 50 detí od 8 do 13 rokov zo ZŠ internátnej na Svrčej ulici, Cirkevnej školy sv. Františka z Assisi (obe z Bratislavy) a žiaci zo ZŠ kniežaťa Pribinu v Nitre. Zdravé deti sa tu zoznámia so svetom nevidiacich, zistia, aké prekážky musia takéto deti prekonávať. Zároveň je tento workshop poznávacím a umeleckým podujatím. Deti z týchto škôl sa okrem workshopu na podobných akciách stretávajú trikrát ročne," uviedla Kárová.
„Dnes maľujú a modelujú na tému rozprávky Bábkového divadla zo Žiliny o korytnačkách, ktorú si pozreli a vypočuli na Divadelnom jarmoku. Bábky aj scénu si deti mohli ohmatať," dodala Magdaléna Danišová, učiteľka výtvarnej výchovy zo ZŠI na Svrčej ulici.
Korytnačku sa chystal z hliny vytvoriť aj nevidiaci 11-ročný Martin z tejto školy, ktorý na workshope zahral na klavíri Beethovenovu Ódu na radosť. „Rád si kreslím, napríklad auto, dom, zvieratká, z vecí najradšej modelujem hrnčeky," povedal Martinko, ktorý sa na klavíri učí hrať už piaty rok.
Výtvory detí, ktoré vznikli počas workshopu, boli vystavené na Divadelnom jarmoku, v októbri budú inštalované na výstave v ZŠI na Svrčej ulici. V jej priestoroch vznikol klub Darujem ti tulipán, kde sa konajú výtvarné workshopy. „Cieľom projektu Darujem ti tulipán je rozvíjanie prirodzeného nadania slabozrakých a nevidiacich detí spolu s vidiacimi deťmi, podporovať tvorivosť, aj tiež integráciu postihnutých detí do štandardného prostredia," dodala Elena Kárová.
Nevidiace deti najmä modelovali z hliny.