TOPOĽČIANKY. Netradičná oslava sa v stredu od skorého rána konala v telocvični pri futbalovom štadióne v Topoľčiankach. Čerstvému päťdesiatnikovi Jánovi Rafaelovi prišlo zablahoželať tristo hostí.
„Upiekli sme desať svíň a sto kačíc," povedal nám oslávencov brat. Stoly sa prehýbali pod značkovým alkoholom, do tanca vyhrávala cigánska kapela Mercedes. Znak tejto automobilky bol aj na zlatej kravate, ktorú Jánovi Rafaelovi darovali deti.
Doviezla ho limuzína
Oslávenca doviezla do Topoľčianok o ôsmej ráno limuzína. Hostia prišli z celého regiónu. „Zo Zlatých Moraviec, Nitry, Galanty, Serede, aj Anglicka. Väčšinou rodina," povedal nám Ján Rafael, synovec zlatomoravského vajdu a jeho nástupca.
Koľko bude oslava trvať, odhadnúť nevedel: „Dokedy hostia vydržia. Neurčili sme dátum ani hodinu. Alkoholu aj jedla máme dosť." Na cigánskej oslave sa podávali pečené svine, kačice, klobásky, jaternice, rezne, šalát, ale aj lečo a pikantný perkelt s bravčovým mäsom. „Na pitie máme to najlepšie, čo sa dá. Všetky druhy značkového alkoholu," zhodli sa oslávencovi príbuzní.
Oslava za 10-tisíc eur
O tom, koľko oslava vyšla, taktne mlčali. „Nemôžem vám povedať, koľko to stálo, lebo to nerátam. Lebo keby som rátal, bol by som šedivý," povedal s úsmevom Ján Rafael, prezývaný Činko.
Dodal, že na financovaní sa podieľajú aj jeho najbližší príbuzní - osem bratov, štyri sestry a päť detí. „Keď robíme takéto veľké oslavy, jeden druhému pomáhame." Z kuloárov k nám preniklo, že náklady mohli dosiahnuť aj 10-tisíc eur.
Medzi darmi prevládali darčekové koše, nechýbali sošky svätých. Najdrahšia bola kravata od detí. Vyrobil ju zlatník v Nitre, váži 280 gramov. Cena je vyše 3300 eur. Okrem zlata sú na nej drahé kamene vsadené do znaku Mercedesu.
„My tieto auťáky uznávame. Možno keď to zbadajú, tak nám sponzorsky dajú po jednom, veď im robíme reklamu," zažartoval Ján Rafael. Rovnakú kravatu malo aj zopár jeho príbuzných.
Chlapi a ženy sedeli zvlášť
Zlatom boli ovešaní hádam všetci hostia, vrátane detí. Retiazky, prívesky so svätými, náramky a prstene často dosahovali úctyhodné rozmery. Viaceré ženy mali na hlavách aj zlaté čelenky, oblečené boli v dlhých róbach. Sedeli za samostatným stolom, pre chlapov bol určený druhý stôl. „Je to tradícia olaských Cigánov. My nie sme Rómovia, to sú páni vo vláde," vysvetľovali nám chlapi.
„Má to výhody, že sedíme zvlášť, lebo sa môžeme spolu pobaviť, porozprávať sa," povedala nám Nataša, ktorá pricestovala na oslavu z Anglicka, kde s rodinou žije už niekoľko rokov. „My sme Angličania," odpovedala jej nevesta Silvia na otázku, odkiaľ sú.
Na oslave nechýbal ani zlatomoravský vajda Ferko Rafael (64). „Keď sa dožijem osemdesiatky, všetko mu musím odovzdať, zlato, peniaze - celú kasu. To je tradícia. Zdedí to on, potom pravnuci," povedal vajda na adresu oslávenca, ktorý je jeho nástupcom.