Najväčšie dielo z depozitárov Nitrianskej galérie návštevníci nevideli. Obrovské súsošie je rozobrané, zakonzervované a aby ho ľudia mohli opäť vidieť, je treba ešte veľa peňazí na jeho reštaurovanie.
NITRA. Tri depozitáre so zbierkami umeleckých diel sprístupnila Nitrianska galéria počas Dní otvorených dverí.
Najstaršie neznamená najdrahšie
„Depozitár plastík a iných médií obsahuje zhruba 500 plastík z rôznych materiálov, od rôznych autorov a rôznych období. Diel, väčšinou inštalácií, zaradených medzi iné médiá, je tu asi 20," informoval nás správca depozitárov Nitrianskej galérie Slavomír Žákovič. „Ďalšie dva depozitáre obsahujú maľby, kresby a grafiku. Malieb máme vyše dvetisíc, grafík viac ako tisíc a kresieb je necelá tisícka."
Umelecky či finančne najvzácnejšie dielo z depozitárov galérie sa nedá určiť. Niekto je fanúšikom moderného konceptuálneho či multimediálneho umenia, inému sa páčia diela starších umeleckých smerov. „Ľudia si niekedy nesprávne myslia, že najdrahšie sú najstaršie diela. V každom čase však boli lepší aj horší umelci, staré umelecké dielo má svoju historickú hodnotu, ale nejakú závratnú umeleckú hodnotu vôbec mať nemusí," vysvetľuje Slavomír Žákovič. „Merítkom hodnoty možno môžu byť poistné ceny, ktoré si dávajú žijúci autori na svoje diela či pri zápožičkách z galérie ich stanovujú odborní pracovníci - kuntshistorici. Niekedy bývajú dosť vysoké, pohybujú sa aj v desaťtisícoch eur."
Detvanca ktosi ukradol
Väčšina plastík z depozitára pochádza z 20. storočia a časť z 19. storočia. Veľkú časť tvoria plastiky Júliusa Bártfaya a jeho syna Tibora Bártfaya, ktorých tvorba je úzko spätá s Nitrou. „Máme tu aj Marínu v nadživotnej veľkosti od Tibora Bártfaya, ktorá bola dlho umiestnená v galérii VÚŽV v Lužiankach a vrátila sa nám veľmi poškodená," ukazuje S. Žákovič na krásnu sochu, ktorej literárnou predlohou bola Sládkovičova láska Marína. „V Galérii VÚŽV sme mali umiestnenú aj bronzovú sochu Detvanca s fujarou od Alexandra Trizuljaka, ktorú nám pred rokmi niekto záhadne ukradol."
Najväčšie dielo galerijných depozitárov v týchto priestoroch nenájdete. Je to drevené súsošie Vladimíra Moťovského - Jubilejná, ktoré bolo veľa rokov inštalované v galerijnej záhrade. „Táto figurálna kompozícia má skutočne veľké rozmery. V súčasnosti je rozobraná a zakonzervovaná proti napadnutiu červotočmi a drevokaznými hubami. Na to, aby ju ľudia mohli opäť obdivovať, by sme na reštaurovanie a inštaláciu potrebovali ešte veľmi veľa peňazí," skonštatoval S. Žákovič.
Obraz so sv. Jozefom je v Diecéznom múzeu
V dvoch depozitároch malieb, grafík a kresieb sa nachádza okolo štyritisíc diel od známych či menej známych umelcov. Najstaršie dielo - mediritina - pochádza z roku 1670. Nechýbajú obrazy už nežijúcich Nitranov - Schurmanna, Massányiho, Slamku, či od súčasných umelcov Felixa, Bencu, Žilíka a ďalších. Hneď pri vstupe do jedného z depozitárov návštevníkov zaujme najrozmernejší obraz zo zbierok galérie - má rozmer 2,65 krát 1,45 m. „Jeho oficiálny názov je Cyril a Metod, ale má aj iné verzie pomenovania - Krst pri Pribinovom kostolíku, Vysväcovanie kostolíka či iné. Autorom je František Gyurkovics," pokračuje Slavomír Žákovič.
„Súčasťou depozitárov Nitrianskej galérie je aj obraz, asi jediná rozmerná maľba, na ktorej neznámy autor koncom 18. storočia hodnoverne zobrazil niekdajší kamaldulský kláštor na Zobore. Jeho názov je Svätý Jozef - ochranca zoborských pustovníkov, sv. Jozef bol totiž patrón zoborských mníchov z rádu kamaldulov. Toto dielo čiastočne pomohlo archeológom pri odhaľovaní pôvodných múrov kláštora." Momentálne sa obraz nachádza v Diecéznom múzeu na hrade, kam ho galéria zapožičala.
Deti pri návšteve depozitára malieb, kresieb a grafík.
Niečo z novšieho umenia.
Monumentálne súsošie.
Obraz Sv. Cyril a Metod od Františka Gyurkovicsa. FOTO: (ČE)