Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Majstrovská Nitra si poradila s Levicami

V šlágri 4. kola extraligy basketbalistov hosťom citeľne chýbal indisponovaný tvorca hry Crawford.

Súboj domáceho rozohrávača Eda Scotta s Levičanom Marekom Juríkom, ktorý musel zaskočiť na poste jednotky.Súboj domáceho rozohrávača Eda Scotta s Levičanom Marekom Juríkom, ktorý musel zaskočiť na poste jednotky. (Zdroj: SITA)

NITRA. Majstrovský tím Nitry si pripísala tretie víťazstvo v rade, Leviciam uštedrila prvú porážku v sezóne.

BK SPU Nitra - Astrum Levice 83:67 (20:15, 21:18, 15:18, 27:16).

Pod Zobor pricestovali Levice, ktoré do stredy nemali na svojom konte ani jednu prehru. Nenastúpili však v plnej sile, chýbali im rozohrávači Crawford aj Jankovič, čím zápas čiastočne stratil na náboji a šance hostí na dobrý výsledok klesli už pred prvým hvizdom. Majster viedol 5:0, no Levice kontrovali a po 5 bodoch Kleina viedli 14:9. Za zvyšné štyri minúty prvej štvrtiny však dosiahli len jeden bod, a tak Nitrania preklopili skóre vo svoj prospech, Hill upravoval na 20:15. V druhej perióde pravidelne pribúdalo skóre na oboch stranách a majster si udržoval 6-7-bodový odstup. Bojovný duel pokračoval menšou zápletkou, keď sa po košoch Archibequa dotiahol Kováčikov tím na 45:41, na radosť prítomnej skupine fanúšikov žltozelených. V dôležitých chvíľach domácim fungovala trojková streľba, Votroubek si dokonca dovolil zakončiť trojkou protiútok troch na jedného. Posledná šanca hosťom blikala v 36. min., kedy Klein trojkou korigoval na 69:63, no ďalšie tri minúty vyhrali Nitrania 12:0, keď ťažili aj z levických chýb v útoku. Majster doviedol duel s prehľadom do víťazného konca, no objektívne hodnotenie síl oboch celkov skresľuje neúčasť levického tvorcu hry. Ten odsedel celý zápas v drese na lavičke, údajne mal žalúdočné problémy.

R Ženiš, Brziak, Matejčík, TH: 15/14 - 22/15, trojky: 9 - 4, fauly: 19 - 15, 5 OCH: 39. Novák, 450 divákov.

SPU: Hill 19, Scott 17, Seman 16 (2), Tomek 5, Novák 5 (Votroubek 16 (4), Pohánka 3, Vido 2).
Užitočnosť: Scott 28, Seman 20, Votroubek 19, Hill 18.

ASTRUM: Klein 16, Lutovský 16 (2), Archibeque 16, Jurík 6, Klár (Živický 9, Terlanda 4, Krkoš).

HLASY TRÉNEROV
Maroš Kováčik, tréner Levíc: „Je veľmi ťažké hrať proti majstrovi, ktorá má silnú zostavu, bez stredného rozohrávača. Napriek tomu si myslím, že sme odohrali dobrý zápas. Neklasifikoval by som to tak, že nám chýbal presne Crawford, nám chýbali traja strední rozohrávači, okrem neho aj Jankovič, ktorý išiel s manželkou k pôrodu, a tiež mladý Nemčok. To som ešte nepočul, že by sa nejakému klubu stalo, aby chýbali naraz traja hráči z postu rozohrávača. Na rozohrávke tak museli hrať hráči, ktorí sa tejto činnosti nevenujú ani na tréningu, a z toho vyplývali stratené lopty na polke ihriska. Za prvý polčas boli štyri a my sme ho prehrali o 9 bodov. To vplývalo negatívne na hráčov.“

Ľubomír Urban, tréner Nitry: „Boli sme v očakávaní susedského derby zápasu s odvekým rivalom. Obzvlášť po menách, ktoré pred sezónou do Levíc prišli, a po dobrom vstupe súpera do súťaže sme očakávali náročný súboj. Ten však stratil ostrie neprítomnosťou kľúčového rozohrávača súpera. Neviem ako súper, ale my sme hrali len toľko, koľko naši hráči potrebovali. Konfrontácia ktorá mala byť, nemohla byť realizovateľná, síce sa hralo v nasadení, ale veľa taktických zámerov nebolo treba realizovať. Z tohto pohľadu je výsledok skôr pozitívom pre súpera, on vie, že nehral v plnej sile. Zápas treba odložiť ad acta a ja som už zvedavý na sobotnajšie stretnutie v PD, kde by sme si chceli otestovať našu silu, aby sme vedeli, na čom sme.
Tomek mal úspešný vstup do zápasu prvým košom, ale potom sa do jeho hry dostalo uponáhľanie, a to rezultovalo vo viacerých zlých rozhodnutiach v útoku a reakciách v obrane, z čoho vyplynuli tri rýchle fauly. Aj v druhom polčase dostal možnosť, ale tiež to nebolo oslnivé, v závere už niektoré momenty boli dobré. Aj on aj iní hráči neboli v takej plnej koncentrácii a pohode, ako by som očakával, hlavne tí kľúčoví. Nedarilo sa nám dobre doskakovať pod naším košom, hoci máme vysoké krídlo a pivotov. Súper bol tak dlho na dostrel. Skóre na rozdiel 16 bodov vzniklo vlastne za 3-4 minúty, kedy sa to natiahlo, súper vtedy stratil lopty a my sme zvýšili bodový rozdiel.
Náš zámer bol tentokrát defenzívny, nechceli sme sa príliš na ofenzívu spoliehať, chceli sme si overiť našu obrannú hru proti defenzívnemu súperovi. Práve defenzíva by mala rozhodovať v závere súťaže.
S čím som spokojný? Bolo tam veľa úsilia, za to môžem hráča vyzdvihnúť, hlavne Petra Semana, a tých, ktorí priniesli patričnú dávku agresivity. Niektoré fázy boli dobré, ale stále sme v štádiu budovania konzistencie výkonnosti.“

Ostatné výsledky 4. kola:
Žilina - Komárno 67:64 (26:35). RIEKER: Madaj 18, Gudelj 18, Mišinský 14, Salamun 6, Blagojevič 2 (Mikulec 4, Suja 2, Šturala, Uňatinský).
Pezinok – Spiš. N. Ves 92:84, Handlová – B. Bystrica 81:57, Svit - Inter 75:71, Prievidza mala voľno.

1. Handlová 4 3 1 340:301 7
2. Pezinok 4 3 1 364:331 7
3. Nitra 4 3 1 323:296 7
4. Svit 4 2 2 288:305 6
5. B. Bystrica 4 2 2 270:290 6
6. Levice 3 2 1 238:223 5
7. Prievidza 3 2 1 231:235 5
8. Žilina 4 1 3 282:322 5