NITRA. Priestory Agrokomplexu patrili v piatok profesionálnym vojakom. Čelní predstavitelia ozbrojených síl SR im na slávnostnom nástupe poďakovali za prácu, ktorú jednotky UNFICYP a ISAF odviedli na Cypre a v Afganistane. Z mierových misií sa príslušníci vrátili v septembri po polročnom, respektíve ročnom pôsobení.
Minister a náčelník udeľovali medaily
Za účasť vo vojenských operáciách vojakom minister obrany Jaroslav Baška a náčelník generálneho štábu OS SR generál Ľubomír Bulík udeľovali pamätné medaily. Slávnostného aktu sa zúčastnil aj náčelník generálneho štábu obranných síl Maďarskej republiky László Tömböl. Minister obrany Baška vyjadril radosť, že sa vojaci vrátili domov živí a zdraví a poďakoval im za kus poctivej práce.
„Minister obrany udelil medaily 106 vojakom z operácie ISAF a náčelník generálneho štábu OS SR udelil 88 medailí príslušníkom, ktorý sa vrátili z plnenia úloh v misii OSN UNFICYP na Cypre," uviedol hovorca ozbrojených síl SR kapitán Milan Vanga. „Na slávnostnom nástupe boli medailami za služby v mierových pozorovateľských misiách ocenených aj 20 maďarských príslušníkov, ktorí spolu s našimi vojakmi slúžili na Cypre. Máme tiež pozorovateľskú misiu UNTSO na Golanských výšinách v Sýrii, z tejto misie boli odmenení dvaja príslušníci. Spolu bolo udelených 216 pamätných medailí."
Z ocenených príslušníkov armády bolo na misii na Cypre päť žien - štyri slovenské vojačky a jedna maďarská.
Ťažká misia počas demonštrácií
„Vojaci v Afganistane strážili tri vojenské základne NATO v mestách Kandahár, Tarin Kowt a Deh Rawood, tu máme najviac príslušníkov, ktorí zaisťujú bezpečnosť vojakov. Máme tu aj ženistov, ktorí rekonštruujú vzletové a pristávacie dráhy, letiskové plochy, odmínujú cestné komunikácie a priestor základní, kde operujú," pokračuje Milan Vanga. „Tie sa v súčasnosti rozširujú, takže musia posúvať bariéry bezpečnosti. Veľmi dôležité je aj budovanie dôvery medzi miestnym obyvateľstvom, inštitúciami a jednotkami ISAF. Naši vojaci tiež koordinujú projekty pomoci pri rekonštrukcii vojnou zničenej infraštruktúry krajiny, čo je úlohou provinčných rekonštrukčných tímov."
Na Cypre je uprostred celého ostrova vytvorená nárazníková zóna medzi tureckou a gréckou časťou, ktorej bezpečnosť zaisťuje spolu 196 príslušníkov ozbrojených síl SR. Vojaci UNFICYP hliadkujú a pozorujú činnosť v tejto zóne, najnáročnejšia je v tejto misii služba počas obdobia demonštrácií.
V mierových misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu pôsobia slovenskí vojaci od roku 1993, vystriedalo sa ich tu takmer 12-tisíc. V zahraničných operáciách svoj život položilo 54 príslušníkov OS SR.
Kontaktovali sa cez skype
Na svojej prvej misii bol aj zástupca veliteľa družstva z krškanského práporu Maroš Švihorík. „V Afganistane sme šesť mesiacov strážili základňu, v ktorej boli holandskí a austrálski vojaci a my. Bolo to trochu náročné na psychiku, lebo život tu bol jednotvárny, von sme sa nedostali ani raz. Bojové situácie sme nezažili, akurát poplachy," povedal Maroš Švihorík.
Na slávnostnom nástupe ho sprevádzali manželka aj dcéra.
„Chvíle bez manžela som znášala ťažko, ale oporou mi bola naša 4-ročná dcérka Karolínka," doplnila Martina Švihoríková. „Ale dalo sa to vydržať, videli sme sa cez skype, boli sme si vzájomne oporou."
Priateľ ju chce mať doma
Jednou z piatich ocenených vojačiek bola aj čatárka Alena Pavlíková z Humenného, ktorá sa po polroku vrátila z misie na Cypre. „Pôsobila som v severnej časti ostrova vo Famaguste ako technik operačného oddelenia - spojár. Bola to moja prvá misia a keď sa pozriete tuto na môjho priateľa, tak aj posledná," zasmiala sa Alena Pavlíková. „Kebyže ma doma nič nečaká, tak by som si rada vyskúšala pôsobenie v inej misii. Cyprus bol dobrý, ale pol roka bolo dosť. Je rozdiel, keď na misiu odchádza muž alebo žena," dodala Pavlíková.
Z misie UNFICYP sa vrátil aj Maroš Švihorík. Na snímke s manželkou Martinou a dcérou Karolínkou.
Jednou z vojačiek na misii na Cypre bola aj Alena Pavlíková.
Medailami boli ocenení aj maďarskí príslušníci obranných síl.
Slávnostný nástup jednotiek.
Na nástupe mohli ľudia vidieť aj vojenskú techniku.