O možnosť využitia jazykového certifikátu namiesto maturity z cudzieho jazyka majú záujem najmä gymnazisti. Získavajú ho u nás i v zahraničí.
ŠAĽA, GALANTA. Od septembra platí vyhláška ministerstva školstva, ktorá umožňuje nahradiť certifikátom maturitu vo všetkých šiestich maturitných jazykoch.
V Šali a Galante to využili najmä študenti gymnázií. Školy ich o zmene informovali prostredníctvom výchovných poradcov, lektorov cudzích jazykov a násteniek.
Certifikát získala Petra po 20 dňoch
Na Gymnáziu Juraja Fándlyho v Šali privítali túto možnosť podľa učiteľky cudzích jazykov Evy Syrovej študenti 4. ročníkov s nadšením.
„Do 15. septembra mohli predložiť certifikáty. Učinili tak štyria, ktorým sme uznali skúšku z anglického jazyka. Záujem bol aj zo strany ďalších študentov, ktorí čakajú alebo sa pripravujú na certifikáty aj z nemeckého jazyka. Očakávame, že ešte do ďalšieho termínu, ktorý bude v marci, obdržíme ďalšie," povedala Eva Syrová.
Gymnazistka Petra Kohútová získala certifikát IELTS vo Veľkej Británii počas ročného štúdia na strednej škole Grenville College na juhozápade Anglicka.
„Počas desiatich mesiacov som sa pripravovala na certifikát spolu s ostatnými zahraničnými študentmi. Vybrala som si geografiu, matematiku a fyziku. 20 dní po skúškach som dostala certifikát," opísala Petra. Myslí si, že certifikáty sú na Slovensku uznávanejšie ako maturita.
„V súčasnej dobe je hlavne dôležité mať písomne podloženú zdatnosť v jazyku," povedala šikovná maturantka, ktorá chce pokračovať v štúdiu na niektorej z matematicko-fyzikálnych fakúlt. „Rozmýšľam nad Prahou a Brnom, ale, samozrejme, aj Veľkou Britániou, keď už mám ten certifikát," dodala s úsmevom.
Budú maturovať aj s certifikátom
Na Gymnáziu Janka Matúšku v Galante predložili certifikát dvaja maturanti z 93. Študenti ich získali z anglického jazyka, ktorý študovali na Slovensku. "Momentálne požiadali o nostrifikáciu, bez ktorej nie je možné tento certifikát uznať ako náhradu maturitnej skúšky," vysvetlil riaditeľ Peter Černý. O uznaní náhrady maturitnej skúšky z cudzieho jazyka rozhoduje riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti žiaka. „Uznávanie daných náhrad je zatiaľ v začiatkoch a netýka sa z pohľadu našej školy veľkého počtu študentov."
„U nás sa preukázali certifikátmi dve žiačky. Spravili si ho na Cambridgskej univerzite vo Veľkej Británii," doplnil Ján Marsal, riaditeľ Gymnázia Zoltána Kodálya v Galante.
Súkromné gymnázium v Galante pripravuje svojich žiakov na rôzne certifikáty z anglického jazyka. 10 z 28 maturantov má certifikát FCE, ktorý absolvovali na British Council v Bratislave. Napriek tomu, že by mohli obísť "zelený stôl", sa rozhodli prejsť maturitnou skúškou z cudzieho jazyka spolu s ostatnými spolužiakmi.
Študenti stredných škôl nemajú záujem
Riaditelia stredných odborných škôl evidujú u študentov žiadny alebo len mierny záujem o certifikáty.
„Určite je to výhoda pre žiakov, ktorí na sebe v zmysle jazykovej zručnosti pracujú, ale naši priemyslováci majú prioritné záujmy v tejto fáze štúdia orientované na odbornosť, takže výrazný záujem o jazyky neprejavujú," referovala riaditeľka Spojenej školy v Šali Alžbeta Botorčeová.
Ani na Strednej odbornej škole technickej v Galante si žiadny zo študentov nenahradil maturitnú skúšku z cudzieho jazyka certifikátom. „Máme len nadstavbové maturitné štúdium, žiaci pokračujú v štúdiu po získaní výučného listu. Do učebných odborov sa nám hlásia žiaci so slabým prospechom na základnej škole a rovnako slabá je aj ich jazyková vybavenosť. Počas „učňovky" o štúdium jazyka veľký záujem neprejavujú. V nadstavbovom štúdiu sú radi, ak zmaturujú z cudzieho jazyka aspoň na dostatočný resp. dobrý," uzavrela zástupkyňa Eva Hanzelová.
Jazykové certifikáty si môžu študenti urobiť priamo v niektorých školách alebo jazykovkách s medzinárodnou akreditáciou. „Zatiaľ je to len čerstvá informácia, preto až neskôr uvidíme, aký bude o to záujem. Ale predpokladáme, že veľký, pretože ide o populárnu vec, ktorú možno stredoškoláci ocenia," povedala Katarína Sikoriaková z jazykovej školy Rain School v Šali.