Zamestnanci piatich regionálnych správ a údržby ciest v kraji môžu dostať štedré odstupné. Aj v čase krízy im podľa kolektívnej zmluvy v prípade straty zamestnania musia vyplatiť až deväť mesačných platov. Podľa našich informácií by to v priemere mohlo byť až okolo šesťtisíc eur.
To sa nepáči krajským poslancom. Na problém so štedrým odstupným u cestárov upozornil poslanec Ľubomír Bošanský (KDH).
Štedré odmeny
„V kolektívnej zmluve majú zapracované deväťmesačné odstupné aj odchodné. Pre Nitriansky samosprávny kraj je to neštandardné. Všetky iné organizácie majú odstupné nastavené štandardne, na 2-3 mesiace,“ povedal Ľubomír Bošanský.
Podľa neho spôsob, akým sú nastavené kolektívne zmluvy v regionálnych správach ciest, ochudobňuje rozpočet. „Keď je teraz kríza, u regionálnych správ bude objednaných menej výkonov. Preto hrozí, že budú musieť prepúšťať svojich zamestnancov. S takým vysokým odstupným by to kraj mohlo finančne poškodiť,“ dodal Bošanský.
Ľudí vraj neprepustia
Helena Viršíková, riaditeľka Regionálnej správy a údržby ciest Nitra ale tvrdí, že odstupné v takej výške nikdy nebolo vyplatené. A neobáva sa ani toho, že by ho v najbližšom čase vyplatili.
„Situácia nie je taká nepriaznivá. Ani v čase krízy nie je dôvod na znižovanie stavu zamestnanosti. Sme akciová spoločnosť, robíme údržbu ciest II. a III. triedy, kde máme jeden zdroj príjmu, aj na cestách I. triedy, kde máme ďalšie zdroje príjmu. Zarábame si aj v obciach. Hospodárska kríza sa nás netýka, odstupné nebude treba vyplácať,“ povedala Helena Viršíková. Dodala, že predstavenstvo na tému prepúšťanie ani nehovorilo.
Odstupné znížia
Bošanský mieni, že výška odstupného je „vysoko neštandardná“. Nesúhlasí s ňou ani župan Milan Belica (nezávislý). „Nikde niečo také neexistuje,“ povedal Belica. Obaja chcú, aby sa pri rokovaní o kolektívnej zmluve na ďalší rok presadila štandardná výška odstupného.
Viršíková povedala, že nevidí problém v tom, že sa výška odstupného zníži.
Regionálnych správ ciest je v kraji päť - v Nitre, Topoľčanoch, Leviciach, Nových Zámkoch a v Komárne. Sú pod zriaďovateľskou pôsobnosťou Nitrianskeho samosprávneho kraja. Udržujú cesty II. a III. triedy a na základe požiadaviek Slovenskej správy ciest robia aj údržbu ciest I. triedy.