NITRA. V tieni parížskych uličiek, na brehu Seiny aj v kaviarni u Temnej Irmy a Chromej Krásky sa odohráva rovnomenný príbeh z 19. storočia. V premiére ho Staré divadlo Karola Spišáka uviedlo minulý piatok.
„Rozhodli sme sa niečo napísať, zahrať a zaspievať o impresionistoch. Bolo to veľmi inšpiratívne obdobie vo výtvarnom umení. Skupina umelcov sa vzbúrila a chcela robiť svojsky. Na jednej strane je tam sloboda, na druhej strane riziko individuálneho, svojmocného hľadiska," povedal po premiére režisér, autor textov aj hudby Kamil Žiška. „Inšpiráciou nám boli knižky a obrázky, ktoré sme „vydestilovali" a na pódiu vznikol kabaret. Podstatná pri vzniku hry bola kniha Emila Zolu Dielo, kde píše o Claudovi Lantierovi, skvelom maliarovi, ktorý chce namaľovať geniálny obraz a popri tom sa mu dejú všelijaké veci. Je to taký tragický epos o genialite. Hru možno ešte nejako oživíme a rytmicky dotvoríme, už sa tešíme na ďalšie divácke ohlasy."
Dej hry sa v poetickej rovine točí okolo vzťahov ľudí - vzájomného hľadania sa, rozchodov a návratov. „Myšlienka „nešťastní ľudia blednú, lebo každá sekunda, ktorú venujú viac sebe ako druhým, im odkrvuje tvár, je hlavnou myšlienkou hry U Temnej Irmy a Chromej Krásky," vysvetlil režisér a dodal, že hra je určená pre teenadžerov a starších divákov.
Temná Irma (Oľga Schrameková) a Chromá Kráska (Lucia Korená) sú kabaretierky, ktoré spolu so šéfom podniku Guerboisom (Rudom Kratochvílom) sprevádzajú dejom. Každá má svojský temperament, predstavujú akési dva póly života a smrti. „S naštudovaním piesní sme mali veľa roboty, sú tam dvoj- aj trojhlasy, možno nechtiac tam občas zaznie aj štvorhlas. Museli sme sa veľmi snažiť," hovorí Oľga Schrameková. „Naročné bolo zladiť spev s textom, ja osobne som prvýkrát išla celú hru na mikrofón - hoci bežne spievam, mikrofón som v hrách nikdy nepoužívala."
Mussetu, priateľku neúspešného sochára a opilca Gustava si zahrala umelecká šéfka súboru Danica Hudáková. Ako povedala, páčilo sa jej hrať Parížanku, pokojne by ňou bola aj v súčasnosti. „Keď niekto niekoho miluje, vytrpí si rôzne veci, ktoré by pri zdravom rozume od partnera netoleroval," povedala Hudáková. „Musssetino správanie nie je môj štýl, ale človek nikdy nevie, kam sa dopracuje. Postava sa mi hrala super, mám totiž výborného partnera - Romana Valkoviča. Medzi nami to na javisku iskrí, vzniká tam pozitívna emócia, aj keď je náš vzťah čudný a pre druhých nepochopiteľný. Verím, že diváci okrem násilia medzi nami vypozorovali aj tú lásku," povedala herečka, ktorej v trojici priateliek skvelo sekundovali Mimi (Agáta Solčianska) a Kristína (Katka Petrusová).
Trio kaviarenských intelektuálov tvoria spisovateľ Emil (Radovan Hudec), maliar Cloude (Miloš Kusenda) a sochár Gustav (Roman Valkovič). „Ťažké bolo na opilcovi Gustavovi stvárniť tú žovialitu, musím byť trochu v kontrapunkte voči prirodzenému alkoholikovi. Ale snáď všetci sme zažili tie euforické alkoholové stavy," hovorí Roman Valkovič. „S Kamilom Žiškom robíme už tretiu inscenáciu, tak vedel, koho má kam štylizovať a čo môže od nás čakať."
Režisér Kamil Žiška je autorom textov a hudby v predstavení U Temnej Irmy a Chromej Krásky.
Na scéne sa objavili dáždniky aj vlakové sedačky.