NITRA. Milan Andrášik, ktorý bol odsúdený v kauze vraždy medičky Cervanovej, je už vyše týždňa doma z výkonu trestu. Na nitrianskom súde, ktorý rozhodoval o jeho podmienečnom prepustení, sa za neho zaručili známi ľudia.
Andrášik, ktorý trvá na svojej nevine, si ešte za bývalého režimu odsedel 9 rokov a štyri mesiace. Potom bol pôvodný rozsudok zrušený a vec vrátená na súd. Nový rozsudok z decembra 2006 bol o dva roky prísnejší. Andrášik dostal 15 rokov a musel sa vrátiť do výkonu trestu, rovnako ako spoluodsúdený Miloš Kocúr. Toho podmienečne prepustili v januári, Andrášika predminulý týždeň.
Každý mesiac sa musí hlásiť
„Podarilo sa to až na ôsmy pokus," povedala nám Milanova mama. Jej syn bol posledné dva mesiace v nitrianskej väznici, pretože ho preradili do najľahšej skupiny. O prepustení teda rozhodoval nitriansky súd.
Andrášikov odchod z väznice sa udial bez medializácie, prítomná bola lej jediná kamera. Patrí Robovi Kirchhoffovi, ktorý o kauze natáča dokumentárny film.
Milan Andrášik je stále v podmienke, každý mesiac sa musí hlásiť súdnemu úradníkovi. Na súde sa za neho zaručili známi ľudia, ktorí sú spojení s Nitrou - buď tu žijú, alebo sa tu narodili: Jozef Mikloško, Juraj Moravčík, Fero Guldan a Ivan Mačura.
Mikloško ho bude navštevovať
„Musel som súdu dokázať, že som dôveryhodná osoba," povedal nám Jozef Mikloško, rodák z Nitry a brat politika Františka. Bývalý podpredseda federálnej vlády pre ľudské práva a veľvyslanec v Taliansku pozná Andrášikovcov už roky. „Môj otec učil jeho mamu na obchodnej akadémii, už v tom čase sme ich rodinu poznali," povedal.
O nevine muža, za ktorého sa zaručil, je presvedčený: „V prípade je veľa iregulárií, aj detektor lži povedal, že sú nevinní."
Jozef Mikloško žije v Bratislave, do Nitry však jazdí pomerne často. „Mám tu veľa rodiny, vždy prídem aj za ním. Budem mu pomáhať a radiť, keby bol v problémoch," povedal o Andrášikovi.
Podal sťažnosť na Ústavný súd
Milan Andrášik s médiami zatiaľ komunikovať nechce. Pripravuje sa na Ústavný súd, ktorý sa má 10. novembra zaoberať jeho podaním. Sťažuje sa, že ho podmienečne nepustili na slobodu už skôr, hoci mal odsedené dve tretiny trestu. Bolo to vraj kvôli protestnej hladovke, ktorú držal 35 dní po tom, ako sa v decembri 2006 vrátil do väzenia.
Prípad z roku 1976 patrí k najznámejším v dejinách československej justície. Za vraždu medičky odsúdili v roku 1982 sedem Nitranov, v obnovenom procese však jedného pre psychické problémy nesúdili. Muži trvajú na svojej nevine, Najvyšší súd ich dovolania v júli odmietol.