NITRA. Môže za stratu zraku u ľudí žijúcich vo vyspelých krajinách. Vekom podmienená degenerácia makuly. Toto ochorenie je zákerné v tom, že prichádza pozvoľna a pomaly.
Slepota
Človek horšie vidí, pred očami sa mu mihajú zvlnené čiarky. Pacienti v neskoršom štádiu vidia len obrysy, v strede vidia len šedú škvrnu.
Ochorenie je nočnou morou pre päťdesiatnikov a starších. Zvrátiť sa nedá, vedie až k úplnej slepote. Jediné, čo sa dá s ochorením robiť, je oddialiť jeho katastrofálne dôsledky.
A to napríklad stravou s vysokým obsahom luteínu a zeaxantínu. Obsiahnutý v správnej dávke je v tabletkách, ale v prírodnej forme ho nájdeme aj v ovocí a zelenine.
„Prevenciou na toto ochorenie je správne stravovanie. Treba jesť hlavne šaláty, špenát, kel, kapustu, brokolicu, morské ryby najmenej trikrát týždenne. Treba sa tiež vyhýbať fajčeniu a alkoholu," hovorí lekárka Zuzana Kubánová. Ľudia by sa tiež mali vyhýbať priamemu žiareniu slnka do očí.
Jazvy
Spolu s doktorom Vladimírom Siskom z očnej kliniky v Bratislave bezplatne vyšetrovali minulý týždeň oči ľuďom v Nitre. Podujatie usporiadali pri príležitosti Svetového dňa zraku. Keď v rámci „šnúry" bezplatných vyšetrení robili podobnú akciu v Bratislave, zo 160 prevažne starších ľudí zistili vekom podmienenú degeneráciu makuly až u šesťdesiatich.
„Toto ochorenie má dve formy, suchú a vlhkú. Suchá je asi v deväťdesiatich percentách prípadov," povedal lekár Vladimír Siska. Vlhká je oveľa nebezpečnejšia, v neskorších fázach sa prejavuje až jazvami. Lieči sa vnútroočnými injekciami, pacienti sú neustále sledovaní lekármi.
Odhaduje sa, že na celom Slovensku trpí vekom podmienenou degeneráciou makuly až 270-tisíc ľudí.