Do života Aurela Jansčáka zasiahol Marián Varga priam osudovo. Po jeho koncerte sa dobrý plavec namiesto športu vrhol na štúdium hudobnej vedy. Dnes vedie kapelu Axxe.
NITRA. Najmä návštevníci pubov poznajú hudbu nitrianskej skupiny Axxe. Nevydala zatiaľ žiadne CD a hoci hrá s 15-ročnou prestávkou už od roku 1983, jej hudbu si možno vypočuť len naživo. Naposledy v Nitre vystupovali počas osláv Svetového dňa turizmu.
Hrajú art-rock, inšpiruje ich Bach
Kapelu Axxe tvoria Aurel Jansčák, Redy Kaufman a Stano Kertész, ich manažérom je Tomáš Gavalčík. Názov Axxe si líder kapely Jansčák „požičal" z prvého syntetizátora ARP - Axxe, ktorý si v roku 1979 kúpil v západnom Nemecku počas prvého zahraničného angažmán. Axxe hrá najmä vlastné skladby, na ktorých tvorbe sa podieľajú všetci členovia. Majú ich na konte desiatky, niektoré trvajú aj pol hodiny.
„Hráme art-rock, inšpirovaný klasickou hudbou, najmä J. S. Bachom, ale aj tvorbou zoskupení Collegium Musicum a Emerson, Lake & Palmer," hovorí Aurel Jansčák, ktorý sa hudbe, rovnako ako kolegovia, venuje popri podnikaní.
Vo firme majú miestnosť zapratanú hudobnými nástrojmi, kde po večeroch tri-štyrikrát týždenne skúšajú aj 5-6 hodín.
Redy hrá na troch saxofónoch naraz
„Ako 16-ročný som v legendárnom V-klube v Bratislave zažil koncert Mariána Vargu s Collegiom Musicom, ktorý ma tak emotívne zasiahol, že som neskôr ako dobrý plavec nešiel študovať na fakultu telesnej výchovy a športu, ale vrhol som sa na hudobné vedy na VŠMU. Počiatočná Vargova tvorba ma fascinuje dodnes, album Konvergencie považujem za jeden z najlepších, aký bol kedy na Slovensku vydaný. V tomto žánri dosahuje svetovú úroveň," hovorí Jansčák, ktorý v kapele hrá na klavíri, Hammond organe a iných klávesových nástrojoch.
Stano Kertész obsluhuje bicie a trombón, Redy Kaufman hrá na basovej gitare. Inak je multiinštrumentalista, ktorý bravúrne zahrá aj na gitare, Panovej flaute, saxofónoch, klávesoch aj bicích. „Je adeptom na zápis do Guinessovej knihy rekordov - zvládne hru na troch saxofónoch naraz," chváli kolegu Jansčák.
Hudba ich neživí
Pred vznikom Axxe hrali jej členovia v iných kapelách, Stano Kertśz napríklad s Ottom Weiterom v heavymetalovom Makarovi Čudrovi. „Precestoval som štáty od polárneho kruhu až po Afriku. Rád si spomínam na angažmán na škandinávskej výletnej lodi Bolero, kde som s malými prestávkami hral dva roky. Bol to fantastický zážitok. Raz na lodi vznikol požiar kamiónu - tí, čo ho mali hasiť, nič nerobili, tak sme s bývalými kolegmi pohotovo zasiahli," spomína Aurel Jansčák.
„Kapitán sa nám potom osobne poďakoval a odvtedy sme stolovali už len v dôstojníckej jedálni. Keď sme neskôr s kapelou cestovali na koncertné turné do severských krajín, plavili sme sa len Bolerom, kde sme už potom mali všetky služby zadarmo."
Všetci členovia Axxe sa hudbou neživia, a hoci skúšajú niekoľkokrát do týždňa, v kluboch vystupujú len sporadicky, tak raz za pol roka.
„Je mi to ľúto, preto plánujem firmu prenechať synovi Aurelovi. Potom budeme s Axxe vystupovať častejšie a muzike sa budeme venovať profesionálne. Kolegovia súhlasia - s tým, že ich ja zamestnám," smeje sa muzikant, ktorého snom je prehrať si celé Bachovo organové dielo. Podľa neho je Bach najväčším géniom v dejinách hudby. Okrem neho počúva Liszta, Händla, ale aj Oscara Petersona, Ellu Fitzgerald, Beatles a Pink Floyd. Obdivuje aj japonskú klaviristku Hiromi či maďarské Kaltenecker trio.
Zľava Stano Kertész a Redy Kaufman. FOTO: (TG)