GALANTA. Počas troch týždňov trvania petície vyzbierali od obyvateľov Galanty 2249 podpisov. V petícii žiadajú primátora, aby urobil potrebné kroky na zastavenie prevádzky spaľovne alebo jej obmedzenie. Veria, že spoločnými silami sa im to podarí. Primátor prisľúbil, že do desať dní odovzdá hárky vedeniu Trnavského samosprávneho kraja, ktorý je vlastníkom spaľovne. Spaľovňa v meste funguje s prestávkami 40 rokov, v minulosti však slúžila len pre potreby Nemocnice s poliklinikou sv. Lukáša v Galante. „Nemáme nič proti tomu, aby sa tu spaľoval odpad z galantskej nemocnice, ale aby niekto zvážal nebezpečný odpad z celého regiónu na komerčné účely, to nie,“ uviedol predseda petičného výboru poslanec Národnej rady SR Zoltán Horváth. Rovnaký názor má aj vedenie mesta.
Primátor informoval členov petičného výboru o krokoch, ktoré už vykonal. „Vyzval som Slovenskú inšpekciu životného prostredia, aby preverili meranie emisií zo spaľovne, tiež som požiadal Obvodný a Krajský úrad životného prostredia, aby nenavyšovali povolené množstvo spaľovaného odpadu, ktoré je v súčasnosti 40 ton za rok. Komplexný materiál o spaľovni by sa mal dostať na decembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva. Podľa primátora so spaľovňou nepočíta ani nový územný plán, ktorý budú schvaľovať v roku 2010.
Galantskú spaľovňu vybudovali v 80. rokoch minulého storočia, do dočasného užívania bola daná v roku 1986. Odvtedy absolvovala niekoľko etáp ekologizácie. Pôvodne slúžila potrebám Nemocnice s poliklinikou sv. Lukáša v Galante, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj. Ten prenajíma spaľovňu prostredníctvom svojej spoločnosti SMS s.r.o. spoločnosti CO-Medika, ktorá ju prevádzkuje. Podľa hovorcu kraja Ivana Krajčoviča je zmluva podpísaná na dobu určitú od apríla tohto roka do konca marca 2014. Spaľovňa je zaradená aj medzi prebytočný majetok kraja určený na predaj. „Ak sa v rámci ponukového konania o kúpu prihlásia ďalší záujemcovia, prenajímateľ ukončí nájomný vzťah s nájomcom v rámci výpovednej lehoty dohodnutej v zmluve,“ informoval Krajčovič.
Občianska iniciatíva Nechceme spaľovňu sa odvoláva na právo obyvateľov na čistotu ovzdušia a životného prostredia. Ako sa píše v petícii, obávajú sa, že obyvateľom hrozí nebezpečenstvo úniku jedovatých dioxínov, ktoré vznikajú pri nedokonalom spaľovaní uhľovodíkov. Poukazujú tiež na problémy s prekročením emisných limitov, ktoré mala spaľovňa v minulosti. Konateľ spoločnosti CO-Medika Ľubomír Ďurčo tvrdí, že väčšina informácií v petícii je zavádzajúca. „Splnili sme všetky štátom aj Európskou úniou dané normy a spaľovňu budeme prevádzkovať naďalej,“ vyjadril sa. Dnes funguje spaľovňa už na dve zmeny pričom za hodinu môže spáliť 40 kilogramov nebezpečného odpadu. Ten dovážajú zo zdravotníckych zariadení a ambulancií v Trnavskom kraji.