iest .
ŠAĽA. O Všeobecnú nemocnicu v Šali mala záujem Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety. Na Zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) však poslanci návrh na prenájom neschválili. Nemocnica tak ostáva pod neziskovou organizáciou Forlife, ktorá prevádzkuje aj nemocnicu v Komárne. Aj s dlhmi.
Prenájmom by sa nemocnica zbavila dlhov
Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety mala v úmysle vytvoriť pilotný projekt s trojúčelovým a trojpilierovým financovaním, ktorý by zahŕňal poskytovanie zdravotnej a sociálnej starostlivosti a pedagogickú činnosť.
Vstup univerzity do nemocnice iniciovala nezisková organizácia Forlife. Podľa vedenia spoločnosti by tak nemocnica zachovala svoje portfólio doteraz poskytovaných zdravotníckych výkonov a rozšírili by sa aj jej činnosti o sociálne služby. „Vstup univerzity, ktorá je financovaná z iných zdrojov ako verejné zdravotníctvo, do subjektu, ktorý je práve rezortom zdravotníctva podfinancovaný, pre nezáujem zdravotných poisťovní o výkony, ktoré nemocnica poskytuje, by bolo po odbornej aj manažérskej stránke jediným a zároveň najlepším možným riešením," vraví riaditeľ Viktor Dudáš.
Univerzita plánovala zaviesť jednodňovú zdravotnú starostlivosť viacerých medicínskych odborov a rozvinúť poskytovanie ambulantnej starostlivosti, aby obyvatelia regiónu mali pod jednou strechou širokú paletu zdravotníckych služieb, vrátane laboratórnych vyšetrovacích a diagnostických metód a rehabilitácie, píše sa v materiáli, ktorý predkladal na Mestskom zastupiteľstve v Šali a aj na Zastupiteľstve Nitrianskeho samosprávneho kraja poslanec František Botka.
„Súčasný stav nemocnice pretrváva už od minulého roka, keď boli uzatvorené viaceré oddelenia, napríklad chirurgia, detské, novorodenecké, gynekológia a pôrodnica, z dôvodu nepodpísania zmlúv zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne," hovorí šaliansky poslanec František Botka.
Prenájmom by sa podľa jeho slov odbremenila od dlhov komárňanská nemocnica, ktorá spláca 230-tisíc eur Slovenskému plynárenskému priemyslu. „Spláca ho z prevádzkových nákladov. Zaťažuje to prevádzku nemocnice v Komárne a podľa informácií od riaditeľa tento stav už nie je udržateľný," vysvetľuje Botka.
Poslanca mrzí, že návrh na oboch zastupiteľstvách neprešiel, pretože si myslí, že zásluhou vysokej školy by sa opäť obnovili činnosti, ktoré boli v nemocnici dočasne pozastavené.
„Som sklamaný z hlasovania poslancov - členov komisie zdravotníctva NSK, ktorí dvakrát jednohlasne súhlasili a odporučili Zastupiteľstvu NSK schváliť predmetnú žiadosť, ale v pléne buď nehlasovali alebo sa zdržali." Poslanec dúfa, že sa s touto žiadosťou bude ešte Zastupiteľstvo NSK v novom zložení po novembrových voľbách zaoberať a zmení svoje negatívne stanovisko.
Možno sa zriadi univerzitné detašované pracovisko
Primátor Martin Alföldi nepodporil návrh Františka Botku o prenajatí nemocnice bratislavskej univerzite. Botka si myslí, že primátorov postoj bol rozhodujúcim faktorom neúspechu žiadosti, ktorý ovplyvnil aj šalianskych poslancov. Martin Alföldi ale neverí, že vysoká škola by dokázala navrátiť nemocnici jej pôvodný rozmer.
„Hlavným zameraním školy je ošetrovateľstvo, takže je ťažko hovoriť o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, keď to nemajú v predmete činnosti. Nemocnica ani občania by zmenou nájomcu nič nezískali, jedine Forlife, ktorý by sa zbavil nechceného prívesku. Neriešme problémy Forlifu tým, že to zakryjeme takou žiadosťou, o ktorej budeme rozprávať, ako sa to všetko navráti, čo nie je pravda," mieni primátor.
Dodal však, že nevylučuje možnosť zriadenia univerzitného detašovaného výučbového pracoviska. „Riešme zvlášť žiadosť univerzity a hľadajme priestory vo voľných nevyužitých priestoroch súčasnej nemocnice a riešme druhú stranu mince - akútnu zdravotnú starostlivosť."
Druhým dôvodom na zamietnutie vysokej školy boli podľa primátora aj blížiace sa voľby do vyšších územných celkov. „Myslím si, že rozhodovať na poslednom zastupiteľstve pred voľbami o dosť závažnom rozhodnutí je minimálne neslušné," hovorí Alföldi.
Nepriaznivá situácia šalianskej nemocnice by sa podľa neho vyriešila vytvorením akciových spoločností za účasti miest a privátneho sektora. „Nikde na svete nie sú nemocnice ziskové a potrebujú investície. Treba, aby túto problematiku riešil VÚC komplexne a vytvoril model všetkých nemocníc- Komárna, Levíc, Topoľčian a Šale."
Nepomohla ani petícia
Budova Všeobecnej nemocnice v Šali patrí Nitrianskemu samosprávnemu kraju. Ten ju od roku 2005 prenajíma neziskovej organizácii Forlife, ktorá prevádzkuje aj komárňanskú nemocnicu.
„Bol som zamestnancom nemocnice a v tom čase sme boli dosť prekvapení rozhodnutím kraja. Spísali sme proti tomu aj petíciu s približne 17 000 podpismi. Argumentovali sme tým, že je bližšia košeľa ako kabát. Obávali sme sa toho, že rozvoj nemocnice nebude a chceli sme si vytvoriť sami neziskovku riadenú zo Šale. Neúspešne. Podpísala sa nájomná zmluva s organizáciou, ktorá je vzdialená od nášho mesta 53 kilometrov. S našou nemocnicou nemala žiadne väzby a stala sa súčasťou organizácie, o ktorej sme nemali prehľad." vysvetľuje primátor, ktorý je členom dozornej rady Forlifu. Funkciou ho poveril NSK.
Primátor hovorí, že posledný rok sa správna rada v neziskovej organizácii menila niekoľkokrát a členovia tak strácali prehľad o jej presnom fungovaní. Nekorektné bolo podľa neho aj oznámenie Forlifu o príchode novej univerzity. „Správna rada Forlife za účasti predsedu dozornej rady v Šali robila tlačovú besedu, kde informovali o príchode novej univerzity. Až z médií som sa dozvedel, že nemocnica, v ktorej dozornej rade som členom, sa má na niečo pretransformovať," hovorí primátor pobúrene.
Ľuďom chýba aj pohotovosť
Šalianska nemocnica sa dostala do kritickej situácie v roku 2007, kedy jej Všeobecná zdravotná poisťovňa začala znižovať objednané zdravotnícke výkony a finančné náklady. V roku 2008 nezazmluvnila väčšinu lôžkových oddelení, čo vyústilo nielen do ich uzatvorenia (okrem oddelenia dlhodobo chorých), ale aj prepustenia kvalifikovaného personálu.
„Prečo potom v Komárne neklesali objednané výkony, ale iba v Šali?" pýta sa Alföldi. V nemocnici odvtedy funguje len neštátna ambulantná starostlivosť. „Nesúvisí s nemocnicou, respektíve s Forlifom. Sú v nej obvodní lekári pre deti a dospelých, ktorí majú len nájomné zmluvy. Už v nej nie je napríklad chirurgická ústavná pohotovostná služba. V prípade, ak si zlomíte nohu, musíte poprosiť príbuzných, aby vás odviezli do najbližšej nemocnice, alebo si musíte zavolať Rýchlu zdravotnícku pomoc. Ale čo v prípade, že niekto kvôli človeku, ktorý používa sanitku, zomrie na infarkt?"
Šalianska nemocnica poskytovala kedysi zdravotnú starostlivosť pre 57 000 ľudí. Teraz všetci Šaľania a ľudia z regiónu pociťujú jej absenciu. „Nemocnica nám veľmi chýba, zobrali nám to hlavné. Teraz musíme dochádzať do Galanty, Nových Zámkov alebo Nitry. Keď nemáme auto, musíme ísť autobusom alebo vlakom, a pre mňa 68-ročnú je taká cesta dosť namáhavá. Je tiež zlé, že tu nemáme ani pohotovosť. Nepoznám človeka, ktorý by sa na to nesťažoval," hovorí Anna Kotlárová.
„Škoda, že to zrušili. Dosť som chodievala po lekároch, veľmi tu chýba ženské. Doktor, ktorého som navštevovala, odišiel do Galanty, tak tam na vyšetrenia musím chodiť aj ja. Pohotovosť som zatiaľ nepotrebovala, ale neviem, čo by som robila, keby sa mi niečo stalo," vraví pani Alena zo Šale.