ŠAĽA. Igorovi Boháčovi sa ako jednému z mála fotografov podarilo zaznamenať časť novembrovej revolúcie z roku 1989. Od 19. novembra bol súkromne v Prahe a to, čo videl na Václavskom námestí, ho podnietilo k tomu, aby fotil. Fotografie nezachytávajú pózy ľudí, ale vystihujú atmosféru novembrových dní.
„Je tam aj pár nočných záberov z demonštrácie. Ostatné zachytávajú atmosféru Prahy a množstvo ľudí, ako cez deň pália sviečky. Odfotil som električky, metro či sochu svätého Václava, ktorá bola oblepená rôznymi heslami a transparentmi. Bol to pre mňa šok, keď som také niečo zbadal, pretože predtým bolo na Václaváku vždy upratané," hovorí fotograf.
Novembrové fotografie si Igor Boháč veľmi cení, pretože, ako hovorí, nie každý vtedy nabral odvahu a stlačil spúšť. „Samozrejme, že som mal strach, ale som pre fotografiu zapálený a chcel som ten záznam skrátka mať. Opatrne som vytiahol foťák spod kabáta, cvakol a znova ho schoval. Vedel som, čo všetko mi hrozí, keby ma niekto, kto si to nepraje, prichytil," rozpráva Igor Boháč, ktorý počas základnej vojenskej služby zistil všetky nebezpečenstvá fotoaparátu.
„Bol som u Hradnej stráže ako fotograf. Fotografie slúžili na prezentáciu rôznych audiencií na hrade. Za tie roky som videl rôzne manifestácie, a ako tam dopadli niektorí ľudia," spomína Boháč, ktorý sa fotografovaniu venuje od 6. triedy na základnej škole.
Svoj prvý fotoaparát dostal od rodičov ako vianočný darček. V súčasnosti už zrelý muž má na svojom konte niekoľko desiatok tisíc obrázkov. A ktorý záber je pre neho najcennejší? „Každé stlačenie spúšte je pre mňa rovnako hodnotné a každá fotografia preto výnimočná," dodáva v súčasnosti profesionálny fotograf.