BRATISLAVA. Výroba piva v Topoľčanoch o pár mesiacov definitívne skončí. Spoločnosť Pivovary Topvar totiž v piatok informovala svojich zamestnancov a odborové organizácie o zámere ukončiť prevádzku vo svojom výrobnom závode v Topoľčanoch. O prácu by tak malo prísť niekoľko desiatok ľudí.
"Hlavným dôvodom tejto zmeny je dlhodobý pokles slovenského pivného trhu, ktorý za posledných päť rokov predstavoval takmer 16 %," informovala v piatok firma, ktorej vlastníkom je juhoafrický pivovarnícky gigant SABMiller. Definitívne by sa mala výroba piva a sladu v topoľčianskom pivovare ukončiť 28. februára budúceho roku.
Pivovary Topvar tak budú pokračovať vo výrobe piva v zostávajúcom závode vo Veľkom Šariši, ktorý má podľa spoločnosti dostatočnú kapacitu na pokrytie požiadaviek trhu. "Spoločnosť Pivovary Topvar by chcela zdôrazniť, že zostáva aktívne pôsobiť na slovenskom pivnom trhu a bude aj naďalej vyrábať a ponúkať svojim zákazníkom a spotrebiteľom pivá vysokej kvality, vrátane značky Topvar," uvádza vo vyhlásení spoločnosť.
Prácu stratí takmer dvesto ľudí
Koľkých zamestnancov presne by sa zastavenie výroby v Topoľčanoch malo dotknúť, firma nekonkretizovala. Uviedla len, že je to približne 19 % pracovníkov firmy Pivovary Topvar. Tá má svojej podľa internetovej stránky 900 zamestnancov. V Topoľčanoch by tak zrejme prácu stratilo zhruba 170 ľudí. Areál topoľčianskeho pivovaru však nezostane pustý. Pivovary Topvar ho totiž budú naďalej využívať ako distribučné a administratívne centrum.
Krach zatajovali
Vedenie Topvaru ukončenie výroby dlho schovávalo, s médiami nekomunikovalo, na otázky odpovedali vždy tým istým vyhlásení. Práve nevyvracanie krachu vyvolávalo neistotu. Až dnes sa nervózni zamestnanci dozvedeli tvrdú realitu. Spoločnosť úplný krach a zastavenie výroby piva Topvar vyvracia, tvrdí, že zostáva aktívne pôsobiť na slovenskom pivnom trhu. Taktiež sľubuje výrobu piva vysokej kvality, vrátane piva Topvar.
Spoločnosť tvrdí, že o svojich zamestnancov sa postará. „Všetci zamestnanci dostanú odstupné nad rámec Zákonníka práce. Navyše pre nich pripravujeme program, ktorý im pomôže uplatniť sa na trhu práce. Ako súčasť tohto programu sme najali personálnu agentúru, ktorá bude zamestnancom pomáhať vyhľadávať možnosti, ako sa uplatniť v regióne v závislosti od ich špecializácie, alebo im poradí ako začať svoje vlastné podnikanie," povedala Drahomíra Mandíková, manažérka pre vzťahy s verejnosťou Pivovarov Topvar.
Kríza začala už pred piatimi rokmi
Slovenský pivný priemysel začal mať problémy už od roku 2004, kedy klesol celkový pivný trh na Slovensku takmer o 16 percent. Topvar ešte v máji 2007 oslavoval 20 miliónty predaný hektoliter piva Topvar. Kríza sa u nich začala prejavovať v minulom roku, kedy predali 3,6 milióna hektolitrov piva, čo bolo najmenej od roku 2002. Možnú krízu vtedy ignorovali, do topoľčianskeho závodu investovali zhruba 280 tisíc eur na modernizáciu výroby.
Spoločnosť Pivovary Topvar, a.s. Topoľčany je súčasťou juhoafrickej pivovarníckej skupiny SABMiller, ktorá v SR prevádzkuje okrem pivovaru Topvar v Topoľčanoch aj Pivovar Šariš vo Veľkom Šariši. Pivo sa v topoľčianskom pivovare Topvar vyrába už od roku 1964.
Pivovary Topvar sú druhým najväčším producentom zlatistého moku na Slovensku. Vyrábajú pivo značiek Topvar, Šariš, Smädný mních, Pilsner Urquell, Velkopopovický Kozel, Gambrinus a nealkoholické pivo Radegast Birell.
Hlavným konkurentom koncernu na Slovensku je dcérska spoločnosť iného svetového výrobcu piva Heineken. Ten mal vlani na trhu viac ako polovičný podiel, Pivovary Topvar mali viac ako tretinový podiel výroby.