Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Majster z Nitry zdolal Prievidzu o 20 bodov

Súboje basketbalistov Nitry s Prievidzou sa tradične hrajú pred výbornou kulisou, nebolo tomu inak ani tentoraz.

Najlepší strelec zápasu Scott s Prievidžanom Jaššom.Najlepší strelec zápasu Scott s Prievidžanom Jaššom. (Zdroj: Štefan Balek)

Extraliga - 16. kolo: BK SPU Nitra - BC Prievidza 93:73 (21:22, 22:21, 28:20, 22:10).
Súboje Nitry s Prievidzou sa tradične hrajú pred výbornou kulisou, nebolo tomu inak ani tentoraz. Prvý polčas bol vzácne vyrovnaný. Hostia viedli najvyššie 15:10 po Bosákových trestných hodoch. Český legionár hádzal v zápase napokon až dvanásť šestiek, za prvú štvrtinu dosiahol 10 bodov. Hral sa fyzický basketbal s množstvom osobných súbojov a faulov. V druhej štvrtine sa tímy so železnou pravidelnosťou striedali v skórovaní, a tak niet čudo, že do kabín sa šlo za vyrovnaného skóre 43:43. Od stavu 48:48 Prievidžania pokazili päť útokov rade, kým hráči majstra nastrieľali 8 bodov a dostali sa do prvého minitrháku. Tréner Rudež reagoval oddychovým časom. V tretej časti sa postupne porúčali pre piaty faul Štorcel, resp. Seman. Domácim sa začalo dariť z veľkej diaľky, meter za trojkovou čiarou sa presadili Votroubek aj Scott, ktorý s klaksónom periódy upravoval na 71:63. Pre zranenie bol na palubovke menej času prievidzský Američan Fears. Nitrania zabrali v obrane, na začiatku štvrtej časti ušli súperovi už na 16 bodov (79:63) a bolo rozhodnuté. Po nešportovom faule Bosáka v 36. min. dosiahol Pohánka z jedného útoku päť bodov a upravoval na 90:69. Nitra napokon vyhrala o 20 bodov.

R Gabara, Margala a Hrabuvčin, TH: 34/26 - 28/22, trojky: 7 - 7, fauly: 24 - 26, 5 OCH: 26. Seman, 40. Hill – 25. Štorcel, 38. Ridzoň, 650 divákov.
SPU: Scott 23, Hill 20, Votroubek 15, Novák 6, Seman (Pohánka 15, Tomek 14, Pohánka 5, Lehman, Vido).
Prievidza (najviac bodov): Bosák 20, Fears 12, Szalay 11.

HLASY TRÉNEROV

Ľubomír Urban, tréner Nitry: „Ušili sme si bič na seba v podobe predohrávky, predsa len, máme starších hráčov, z kondičného hľadiska bolo náročné sa pripraviť. Našťastie, hráči to zvládli fyzicky solídne. V zápase, ktorý veľa basketbalu neponúkol. Vedeli sme vyrovnať s priebehom zápasu snáď trošku lepšie, preto sme vyhrali o 20 bodov, viac-menej som spokojný s hrou, najmä s obrannou fázou v druhom polčase. Hráčom sme zdôrazňovali spôsob vedenia zápasu, bavíme sa o tom, čo vyhráva zápas. Hráči to celkom dobre chápali v druhom polčase, v prvom ešte nie. Nechceli sme sa púšťať do nepripravených pokusov za tri, v prvom polčase sme tak viackrát predčasne vystrelili. Lenže trojky nevyhrávajú zápas, sú len doplnkom určitej stratégie. Prievidza v prvom polčase strieľala veľa trestných hodov. Víťazný je ten spôsob boja, keď sme dôslední v obrane, aby sme neumožnili súperovi ľahké pokusy, v druhom polčase sme vedeli aj vypáliť za tri a loptu ukočírovať v driblingu, v prieniku a trpezlivo si vytvoriť skórovaciu príležitosť. Tieto fázy boli solídne z našej strany. Hráčov máme dosť, po vyfaulovaní Semana nebol problém. Skôr je problém, ako ich zapojiť do hry, aby tá neutrpela. Dnes dobrú prácu odviedol Lehman, na konci aj Vido. Po chorobe Novák odohral väčšiu porciu hlavne v druhom polčase, vtedy už z nutnosti po vyfaulovaní Semana, pretože skúsených obvodových sme už nemali, bolo treba hrať rozvážne. Máme teraz trochu dlhší čas na prípravu do stredy. Bol to ťažký týždeň, ale s takouto bilanciou som spokojný. Napriek tomu, že sme vysoko prehrali v Leviciach, ale to má svoje podhubie. Vyvodíme si z toho interné závery, aby sa to neopakovalo. Pretože 35-bodová prehra je na prvý pohľad dramatická, ale ľahšie sa s ňou hospodári, ako keby sme prehrali o 5 bodov a všetci by sme boli spokojní. Scott v Leviciach odohral veľmi zlý zápas, ale nezvládli ho všetci. Dnes hral podstatne lepšie, no umožnil mu to nie kvalitný súperov rozohrávač. Scott si však zaslúži obdiv, odohrá veľké porcie, dnes bez striedania, pretože nevieme nájsť spôsob, kto by ho vystriedal, bude to musieť vydržať.“

Ivan Rudež, tréner Prievidze: „Gratulujem Nitre k dobre odohranému zápasu, hlavne v druhom polčase. Mám však pocit, že dvanásť hráčov na jednej strane, dvanásť hráčov na druhej strane a dvaja tréneri boli frustrovaní. V zápase bolo veľa nervozity. My mali sme nevýhodu, že naši kľúčoví hráči rýchlo naberali fauly, ktoré možno boli, možno neboli, je to vec kritérií. To zápas narušilo. Kľúčový moment bol asi, keď Votroubek rýchlo dosiahol 5 bodov. My sme vtedy spravili dve chyby, čo skúsení domáci využili. Vonku sa hrá ťažko, prvý polčas to bol vyrovnaný zápas. Máme ešte na čom pracovať. Bolo tam narušenie disciplíny, vyfauloval sa Štorcel, ďalší pivoti preto museli hrať veľa minút bez striedania a urobili sme chyby. Nitra ich využila. Kto hrá, robí aj chyby. Na Szalaya som trochu viac sústredený, môže z neho byť jeden seriózny európsky pivot, každú jeho chybu možno vidím dvakrát výraznejšie ako u iných. Fears hral druhý polčas s výronom. Nechceme, aby naša hrala záležala len na ňom, máme ďalších hráčov na túto pozíciu, nemôžeme plakať nad zraneným Fearsom, to je realita, priniesol to zápas. Sezóna ide ďalej.“