K tomu, aby ste sa naučili orientálny tanec, nepotrebujete trblietavý kostým. Stačí dlhá letná sukňa či legíny. A kilá navyše nie sú vôbec prekážkou.
NITRA. V štúdiu orientálneho tanca Jaspis v Nitre sa minulý piatok stretli nielen ženy tancujúce orientálny tanec, ale aj nové záujemkyne, ktoré si tento druh pohybu chceli vyskúšať. Vek ani váha neboli nijako obmedezné.
Ženy a dievčatá sa zoznámili s rôznymi štýlmi orientálneho tanca, s jeho vplyvom na fyzické a psychické zdravie. Venovali sa im sestry Jaroslava Sitárová a Radka Remenárová, ktoré sú spolu s Máriou Livovskou a Renátou Bosákovou lektorkami štúdia Jaspis.
Rozvíja nehu a pôvab
„Orientálny tanec sme spolu s Radkou spoznali prostredníctvom jednej tanečnice z Bratislavy. Zapáčil sa nám ako kultivovaný pohyb, ktorý rozvíja nehu, pôvab a pomáha telu aj duši. Venujeme sa mu 6 rokov a pred vyše 2 rokmi sme v Nitre vytvorili štúdio orientálneho tanca," hovorí Jaroslava Sitárová z Poľného Kesova. „A prečo mňa konkrétne oslovil tanec Orientu? Hľadala som pohybovú aktivitu, ktorá pôsobí žensky a jemne a zároveň dáva telu zdravý pohyb. Páčilo sa mi, že nie je obmedzený vekom, telesnou konštitúciou či fyzickou kondíciou. Dôležitý je výsledok: súhra telesného pohybu a vnútornej radosti. Žena sa pri tanci cíti vnútorne krásna, a to je pre jej sebavedomie v každodennom strese veľké plus. Čoraz častejšie je žena tlačená spoločnosťou do mužských rolí a prestáva sa cítiť „ženou". Touto formou by sme radi ženám pomohli nájsť v sebe ženskú podstatu.
V zásade sa orientálny tanec delí na folklórny a moderný štýl.V štúdiu sa snažia venovať najmä pôvodnej folklórnej forme orientálneho tanca. Vyberajú tie prvky, ktoré sa im osvedčiliakonajzdravšie pre ženské telo. „Pre obyvateľov arabských krajín mal pôvodný tanec hlboký náboženský význam. Tancoval sa pri pohreboch, svadbách, v tehotenstve, pri pôrode, na ochranu pred zlým.. Tanec bol hlboko prepojený s citmi a vierou." vysvetlila Sitárová.
Tancovala až takmer do pôrodu
Orientálny tanec prehlbuje vnútornú krásu ženy a jeho pozitívne účinky na celé telo sú preverené praxou. „Uvoľňuje kĺby, stuhnutú chrbitcu, napomáha správnemu držaniu tela, zlepšuje jeho ohybnosť. Formuje ženské telo najmä v oblasti bokov a brucha. Pri tanci sa masírujú vnútorné orgány a dochádza k lepšej látkovej výmene. Tanec pomáha regulovať aj ženské problémy v rôznom veku, veľmi pozitívne pôsobí na tehotné ženy," dopĺňa sestru Radka Remenárová. „Ja sama som toho príkladom, tancovala som ho až takmer do pôrodu. Bábätko sa v tele kolíše, čo dobre vplýva na prekvenie telíčka a jeho nervový sytém. Tanec spevňuje panvové dno a tým môže aj uľahčiť samotný pôrod," dodala Remenárová.
Uvoľnenie tela po sedavej práci
Kurz orientálneho tanca navštevujú ženy a dievčatá od 8 do 70 rokov z Nitry, okolitých miest a obcí. Vek ani váha nie sú obmedzujúce, dôležitá je radosť a snaha.
Ivana Kvasňovská sa orientálnemu tancu v Nitre venovala už predtým, takmer ukončila prvý kurz. „Po dvoch rokoch som sa vrátila zo zahraničia a rozhodla som sa v brušných tancoch pokračovať. Skúšala som salsu a iné rytmické tance, ale toto je to niečo, čo mi zapasovalo," hovorí 30-ročná tanečníčka. „Mám problém s chrbticou, tu si precvičujem správne držanie tela. Ale z lekcií mám aj estetický zážitok, je to krásny tanec. Lektorky nás usmerňujú, aby sme pohyby robili správne, ale každá z nás si môže cvičiť podľa svojho tempa a vytvoriť si svoj vlastný štýl tanca."
Kurz orientálneho tanca navštevuje aj Lucia Hudecová. „Mám sedavé zamestnanie a problémy s chrbticou. Chodievam na masáže a masérka mi odporučila brušné tance ako vhodný pohyb na uvoľnenie," hovorí 25-ročná Nitrianka. „Mám za sebou prvý kurz, teraz navštevujem druhý stupeň . Tanec mi poskytuje uvoľnenie tela, cítim zlepšenie. Ja nie som športový typ a brušné tance sú presne ten pohyb, ktorý mne úplne vyhovuje."