KRÁĽOVÁ NAD VÁHOM. Starosta obce Kráľová nad Váhom Ferenc Bergendi je zúfalý. V tomto roku už podal žiadosti o tri projekty, aby mohol čerpať peniaze z eurofondov. Do prípravy projektov vložil už niekoľko desaťtisíc eur a ani jeden mu z nich zatiaľ neprešiel.
Obec by potrebovala zberný dvor
Ferenc Bergendi sa uchádzal o peniaze zo štrukturálnych fondov cez projekt na verejné osvetlenie či zberný dvor separovaného odpadu. Neúspešne. „Do roku 2013 sme povinní mať podľa zákona zberný dvor, je to bezplatná služba obyvateľom. Ale čo si naň vezmeme úver, keď návratnosť je nulová. A obec s 1700 obyvateľmi nie je schopná vziať si 12 miliónový úver," vykresľuje nepriaznivú situáciu Bergendi.
Starosta je však najviac sklamaný z neúspechu projektu na regeneráciu sídiel. Na námestí plánoval položiť namiesto asfaltového koberca zámkovú dlažbu. Novoupravený priestor by dotvoril zeleňou.
„Chceli by sme vysadiť kríky a stromčeky, pridať k tomu prvky malej architektúry, ako sú lavičky, smetné nádoby a svetelné telesá. Radi by sme v budúcnosti na námestí umiestnili aj nejakú sochu, či pamätník. Zišlo by sa aj pódium na organizovanie rôznych akcií pod holým nebom," hovorí starosta. Odpoveď z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR mu zmarila všetky plány.
Hoci žiadosť o nenávratné finančné prostriedky vyhovela kritériám kontroly formálnej správnosti a odborného hodnotenia, nevytvárajú nárok na poskytnutie pomoci. „Žiadosti, ktoré vyhoveli týmto kritériám postupujú do fázy výberového procesu, ktorý zabezpečuje výberová komisia. Tá posudzuje príspevok jednotlivých projektov k cieľom Operačného programu prostredníctvom výberových kritérií schválených Monitorovacím výborom pre Regionálny operačný program," uviedla Linda Vaškovičová z ministerstva.
Starosta všetky neúspechy považuje za nespravodlivé. „Do všetkých projektov sme doteraz vložili už niekoľko desaťtísic eur. Za to by som už spravil jednostranný chodník od jednej tabule po druhú," rozčuľuje sa. „Ako je možné, že v predchádzajúcom období sa nám darilo a všetko, do čoho sme sa pustili, nám vyšlo. Takisto robíme teraz. Myslím si, že tieto rezorty spravujú takí ľudia, ktorí nemajú záujem, aby tento priestor bol dotovaný. Je to vyslovene tendenčná záležitosť."
Deti sa učia spolu
Ferenc Bergendi podal už minulý rok žiadosť o obnovu a zateplenie budovy školy cez Slovenskú inovačnú energetickú agentúru.
Na internete zistili, že sa nachádzajú medzi 25 úspešnými uchádzačmi. Peniaze však stále nedostali.
„V súčasnosti sú slovenské deti v maďarskej škole, pod jednou strechou. Ak by nám nejakým zázrakom dali peniaze, nenarúšal by sa chod vyučovacieho procesu. Ťahá sa to ako cesto."
Agentúra robila audity
Výzvu na prejavenie záujmu o zapojenie sa do pilotného projektu Energetickej efektívnosti vo verejných budovách Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) realizuje v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR a Európskou bankou pre obnovu a rozvoj. Vyhlásili ju v júni minulého roka.
Katarína Antalová, riaditeľka odboru komunikácie vysvetľuje, že proces výberu vhodných objektov pre zaradenie do projektu pokračoval do tohto roku z dôvodu vypracovania energetických auditov. Tie urobila sama agentúra vo všetkých prihlásených verejných budovách.
„Čo si vyžiadalo, prirodzene, určitý čas. Oznámenie o rozhodnutí komisie bolo obciam odoslané v júli 2009. Prízvukujeme, že medzi obcami a SIEA neexistuje zmluvný vzťah, ktorý by zaväzoval k realizácii opatrení v akejkoľvek lehote," referuje Antalová.
Podľa jej slov agentúra momentálne pripravuje zmluvy, k podpisu ktorých budú obce vyzvané do konca roka.
Dodala, že obce budú niesť v tejto súvislosti takmer nulové finančné bremeno, s výnimkou menších administratívnych nákladov. „Energetické audity, výber dodávateľov, projektová príprava, realizácia stavebných prác i dodávky technológií, neskorší monitoring a vyhodnotenie úspor je v rukách SIEA, Európskej banky pre obnovu a rozvoj, ich konzultantov a ďalších dodávateľov. Každá činnosť podlieha nielen slovenskej legislatíve, ale aj prísnym pravidlám EBRD. Z tejto jedinečnosti a komplexnosti vyplýva časová náročnosť projektu a kritika zo strany dotknutých obcí je naozaj neopodstatnená," uzavrela Antalová.