Komárňanský Regionálny úrad verejného zdravotníctva v 46. týždni zaznamenal tri prípady laboratórne potvrdeného ochorenia na novú chrípku typu A/H1N1. Prasacou chrípkou sa nakazila vysokoškoláčka, gymnazista i žiačka základnej školy.
KOMÁRNO. Nová chrípka sa objavila už v školách Komárňanského okresu. Nakazila sa vysokoškoláčka z Komárna študujúca v Maďarsku, študent Gymnázia Ľudovíta Jaroslava Šuleka a žiačka ZŠ Móra Jókaiho. „Žiak strednej školy počas inkubačného času ochorenia neudával pobyt v zahraničí," uvádza sa na webovej stránke Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Komárne. Zvýšenú spotrebu liekov proti prechladnutiu v tomto období hlásili dve lekárne v okrese.
Zrušili basketbalový zápas
Podľa Ondreja Gajdáča, riaditeľa Gymnázia Ľ. J. Šuleka, je vyvolávanie paniky neodôvodnené. Škola pristúpila k preventívnym opatreniam a sprísnila hygienické požiadavky. „Prijali sme opatrenia na zamedzenie šírenia chrípky, ktoré nám odporučil Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Karanténu nám nikto nenariadil," vyzdvihol Gajdáč. „Trieda, ktorú navštevoval nakazený žiak, mala tri dni voľno. Nemáme však žiadnu zvýšenú absenciu žiakov a chrípka nie je v škole rozšírená. Náš žiak údajne dostal novú chrípku a všetci z toho robia obrovskú paniku, hoci na to nie je dôvod. Stavy žiakov sú absolútne v bežných počtoch," upresnil riaditeľ. Pre výskyt prasacej chrípky v gymnáziu však športovci preventívne zrušili víkendový basketbalový zápas juniorov.
15 nových ochorení v kraji
Podľa vyjadrenia hlavného hygienika Ivana Rovného bolo v Slovenskej republike v uplynulom týždni potvrdených 133 prípadov pandemickej chrípky. Iba v pätnástich z nich bola pozitívna cestovateľská anamnéza. Podľa informácií hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva SR Lenky Šramkovej za uplynulý týždeň bolo v kraji 15 potvrdených ochorení na novú chrípku typu A(H1N1) z celkového počtu 53 prípadov. Osem zaznamenali v okrese Komárno, štyri v Nitre, dva v Nových Zámkoch a jedno v okrese Topoľčany.
Nie je dôvod na paniku
„Pandemický výskyt vírusu prasacej chrípky je skutočnosťou, nakoľko jeho rozšírenie na svete prekročilo hranice jednotlivých kontinentov - vtedy sa hovorí o pandémii. Nie je však odôvodnené vyvolávať paniku. Biologické vlastnosti vírusu chrípky typu A/H1N1 jeho prípadné agresívne správanie nepotvrdili," povedal epidemiológ Juraj Benko. Najdôležitejšie je klásť dôraz na prevenciu, ktorá spočíva v dodržiavaní základných hygienických návykov, zásad osobnej hygieny (najmä časté umývanie rúk vodou a mydlom). To radia aj vzdelávacím inštitúciám. „Pri kašľaní a kýchaní je potrebné používať jednorazové vreckovky a po použití ich hneď zahodiť, často vetrať, vyhýbať sa priestorom s vysokou koncentráciou ľudí, vyhýbať sa kontaktu s chorými osobami," píšu Regionálne úrady verejného zdravotníctva vo svojich vyhláseniach.
Zvážte zahraničné cesty
Osobám cestujúcim do zahraničia, najmä do krajín výskytu ľudských prípadov prasacej chrípky, odporúčajú zvážiť nutnosť svojej cesty. „Cestovateľ sa vystavuje riziku, že môže ochorieť, alebo sa môže dostať do oblasti, ktorá bude uzavretá a nemusí mu byť umožnené vycestovať z krajiny späť domov. V prípade nutnosti cesty je potrebné dodržiavať spomínané preventívne opatrenia," zdôraznil Juraj Benko.
Kontrolujte sa po návrate
„U osôb, ktoré sa vrátili z postihnutých oblastí je potrebné vykonávať sebapozorovanie, ktoré spočíva najmä v sledovaní rozvoja príznakov ochorenia a merania si teploty dvakrát denne po dobu 10 dní. Ak sa u takejto osoby prejavia klinické príznaky ochorenia, je potrebné ihneď kontaktovať lekára, a to radšej telefonicky. Návšteva ambulancie sa z dôvodu ohrozenia ďalších osôb neodporúča," uvádza sa v tlačovej správe.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Komárne, ako aj lôžkové zdravotnícke zariadenia okresu, majú vypracovaný Pandemický plán a na riešenie pandémie sú pripravené. O potrebných opatreniach boli informovaní aj všetci lekári prvého kontaktu.
Čo môžem urobiť pre to, aby som sa chránil pred infekciou?
- Vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí sú chorí. Ak ochoriete, dodržiavajte vzdialenosť od ostatných ľudí, aby neochoreli.
- V prípade ochorenia zostaňte doma. Nechoďte do práce, do školy a nevybavujte bežné povinnosti. Pomôžete tak ostatným, aby sa od vás neinfikovali.
- Vyhýbať sa davom ľudí alebo masovým zhromaždeniam.
- Pri kašľaní a kýchaní si zakryť ústa a nos papierovou vreckovkou. Môžete tým zabrániť nakazeniu ľudí vo vašom okolí. Vreckovku po použití odhoďte do smetí.
- Umývanie rúk pomôže chrániť sa pred baktériami. Ruky si často umývajte mydlom a vodou aspoň 20 sekúnd, najmä po kašľaní a kýchaní. Účinné môžu byť aj čistiace prostriedky na ruky s obsahom alkoholu. Nechytajte si oči, nos ani ústa, pretože baktérie sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované baktériami a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
- Časté čistenie tvrdých povrchov, ako sú kľučky na dverách s použitím bežných čistiacich prostriedkov.
(ECDC)
Očkovanie. Francúzsko ho odštartovalo 12. novembra 2009