NITRA. Deväťdesiat rokov od svojho založenia oslavuje Gymnázium na Golianovej ulici v Nitre. Okrúhle výročie si škola pripomenula benefičným koncertom a študentskou akadémiou, po ktorej zaspievala skupina Desmod.
Spomínali v divadle
Medzi absolventmi je veľa známych osobností. „Najstarším absolventom školy bol doktor Štefan Valent, ktorý maturoval v roku 1927, teraz je to zrejme Jozef Prokeš starší. Z ďalších spomeniem Gustáva Slamečku, ministra dopravy českej vlády, Ladislava Haasa, riaditeľa odboru gymnázií MŠ SR, Jána Módera, manažéra a spoluvlastníka Tříneckých železiarní, Juraja Porubského, šéfredaktora Pravdy či známych moderátorov Miriam Kalisovú, Michala Hečku a Vlada Vondráka," hovorí Marta Rácová, ktorá je riaditeľkou od roku 1992. „V laviciach tejto školy sedeli aj bývalý primátor Nitry a niekdajší podpredseda vlády Jozef Prokeš, novinár Mikuláš Gál s manželkou, známi nitrianski lekári Turba, Pleva, Kunský, Ravinger, Bakoš a mnohé ďalšie známe osobnosti."
Program koncertu v Divadle Andreja Bagara mal názov Zo školskej kroniky a niesol sa v znamení spomienok bývalých i súčasných absolventov a pedagógov. Listovanie v kronike sprevádzali vystúpenia žiakov a príhovory hostí, ktorým riaditeľka Marta Rácová udeľovala pamätné listy a plakety školy. K oslavám škole programom zablahoželalo aj partnerské Gymnázium na Slovanskom námestí v Brne, gratulovali jej aj zástupcovia družobného Haydnovho reálneho gymnázia vo Viedni.
Vydajú publikáciu o škole
V roku 1919 zriadila nová vláda na území Slovenska veľa škôl, medzi nimi aj nitriansku, ktorá dostala názov Československé štátne reálne gymnázium Tomáša Červena v Nitre. „Naše gymnázium je nástupníckou školou a hlási sa k tradíciám svojho predchodcu," uviedla riaditeľka. „Počas existencie tejto školy sa menil názov i obsah vzdelávania, ale nikdy sa nezmenilo poslanie - vzdelávať deti a pripraviť ich na štúdium na vysokých školách." Ako dodala, o histórii školy od jej počiatkov až po súčasnosť pripravujú historicky prvú publikáciu, vyjde zrejme koncom tohto roka.
Nemajú vlastnú budovu
Na prípravách 15. benefičného koncertu školy sa podieľali pedagógovia, študenti, ale aj bývalí absolventi školy. „Tradíciu benefičných koncertov na podporu školy sme založili v dobe, ktorá bola pre nás najhoršia. Po prijatí reštitučného zákona sme stratili budovu, v ktorej sme pôsobili a bola ohrozená naša existencia. V roku 1992 sa po dohode ministerstva školstva a mesta Nitra rozhodlo, že dostaneme rozostavanú budovu ZŠ na Klokočine," pokračuje Marta Rácová. „Do roku 1994 sme boli pod veľkým tlakom, učili sme na dvoch miestach - Na Hôrke a Na Vŕšku a hrozilo nám vysťahovanie z budovy bývalého gymnázia na Piaristickej ulici."
Najhoršie obdobie prekonali. Budovu na Klokočine stavali asi 15 rokov, pokým ju dokončili aj s vonkajším areálom. „Najprv sme tu boli nájomníci, teraz ju máme vo výpožičke. V začiatkoch benefičných koncertov sme ani netušili, aká dlhá bude naša cesta za novým menom, novou budovou. Tiež sme nepredpokladali, že pri konaní 15. benefičného koncertu nebudeme mať vlastnú budovu. "
Marta Rácová vysvetlila, že sú vďační aj za súčasný stav, ale pre ďalší rozvoj potrebujú pevné sídlo. „Veď táto škola bola po roku 1919 dlho jedinou inštitúciou vzdelávania v našom regióne. Sme perspektívnou školou, no pritom nemáme vlastnú budovu. Je povinnosťou štátu a zriaďovateľa vyriešiť tento problém. Verím, že rok 2010 bude pre nás v tomto smere úspešný," dodala Rácová.
Listovanie v kronike školy so sprievodným slovom študentov - moderátorov doprevádzal kultúrny program a príhovory hostí.
Študenti zaspievali hymnu školy.
Gymnáziu k výročiu zablahoželali svojím skvelým vystúpením aj študenti z partnerského Gymnázia na Slovanskom námestí v Brne.