ŽIHÁREC, MOČENOK. V Šalianskom okrese sa vybudujú dva nové veterné parky za niekoľko desiatok miliónov eur. S výstavbou pri Žihárci by sa malo začať už koncom budúceho roka, s výstavbou pri Močenku až v roku 2011.
Oba projekty prešli schvaľovacím a hodnotiacim procesom na Ministerstve životného prostredia SR. To vydalo k projektu aj záverečné stanovisko, v ktorom odporučilo jeho realizáciu za predpokladu splnenia stanovených podmienok.
Vysporiadavajú sa pozemky
V súčasnosti prebieha proces majetko-právneho vysporiadania pozemkov. Ide hlavne o uzatváranie dlhodobých nájomných zmlúv s vlastníkmi pozemkov, kde budú stáť veterné elektrárne. V Močenku stále prebieha aj dlhodobé meranie poveternostných podmienok, ktoré je dôležité pre finálne nastavenie technológie a rozloženie jednotlivých veterných elektrární.
Investorom veterných elektrární v Žihárci je spoločnosť SWP, ktorá pripravuje projekt. Jej spoločníkmi sú spoločnosti Ventureal a IWP, dcérska spoločnosť firmy Bewag, ktorá v Rakúsku prevádzkuje 138 veterných elektrární.
Ministerstvo životného prostredia povolilo SWP postaviť maximálne 20 veterných veží za predpokladu, že každá jedna bude mať inštalovaný výkon 2 MW. „Veterné elektrárne by tak mali ročne vyrobiť 100 gigawatthodín elektrickej energie," referuje Pavol Havran zo spoločnosti Ventureal.
Boli sa pozrieť aj v Rakúsku
Obec Žihárec vníma príchod veterných elektrární pozitívne.
„Boli sme sa pozrieť niekoľkokrát v Rakúsku v jednej obci, kde som sa spýtal starostu, prečo sa rozhodol pre veternú elektráreň. Povedal, že nič iné nemáme, len vietor nám fúka. My v Žihárci sme na tom podobne," hovorí starosta Alajos Baranyay.
Výhodou veterných elektrární je podľa neho hlavne pravidelný ročný finančný prínos pre obec a dotknutých vlastníkov pozemkov. Je ich takmer 100.
„Veže budú stáť na obecných pozemkoch, ktoré prenajmeme investorovi na 25 rokov. Pri stavbe každého stožiara dostaneme 100-tisíc korún. Za každý jeden megawatt zaplatia 25 000 korún ročne," vysvetľuje Alajos Baranyay.
Spoločnosti postavia asi 20 veží
Získané peniaze sa použijú na zveľadenie obce. „Na päťpercentnú spoluúčasť, ktorú musí obec zaplatiť pri projektoch. My sme úspešní v regenerácii centra obce, rekonštrukcii verejného osvetlenia a ideme stavať 54 nájomných bytov."
Investorom projektu veterných elektrární pri Močenku je spoločnosť CE Energy Šaľa Močenok, ktorá je dcérskou spoločnosťou CE Energy. Tá patrí do štruktúry CE Energy Holding AG so sídlom vo Viedni. Je najväčšou nezávislou developerskou spoločnosťou v strednej Európe zaoberajúcou sa prípravou, výstavbou a prevádzkovaním projektov veterných elektrární.
Spoločnosť by mala postaviť podobne ako pri Žihárci zhruba 20 veží.
„Jedna ročne vyrobí približne 4500 - 4600 MWh elektrickej energie, čo je približne spotreba asi 2000 domácností za rok," vraví výkonný riaditeľ Peter Hegeduš.
Pozemky, na ktorých budú o dva roky stáť 105-metrové veterné veže, sú oproti areálu Dusla Šaľa.
„Bude to dostatočne vzdialené od obytnej zóny, zo zákona majú stanovenú vzdialenosť, ale investor prisľúbil, že pôjdu až na úroveň 1200 metrov, aby dopady na obyvateľov boli minimalizované," hovorí starosta Močenka Marián Borza. Obnoviteľný zdroj energie by mala firma vybudovať v roku 2011 za menej ako deväť mesiacov. V projekte údajne využije úplne novú technológiu dovezenú priamo od výrobcu z Nemecka a Dánska.
„Všetky ostatné stavebné časti projektu budú zabezpečované miestnymi firmami. Predpokladáme, že v tomto procese vytvoríme priamo niekoľko desiatok nových pracovných miest a ďalšie nepriamo pri dodávkach jednotlivých častí projektu," uzavrel Hegeduš.
Močenčania výstavbu vítajú
S výstavbou elektrární sú spokojní aj Močenčania.
„Určite to bude prínos pre obec aj pre štát, pokiaľ to nebude robiť veľký hluk. Ale nemyslím si, že by turbíny mali vysoké obrátky," vraví Vladimír Sabó.
„Schvaľujem využitie veternej energie, pretože z nej bude čerpať určite aj obec. V Rakúsku sú už dávno, konečne sme sa na to dali aj my," hovorí Zuzana Filipová.