Stará hudba Ponitran oslavuje 30 rokov. Jubiluem si pripomenuli na koncerte, na ktorom pokrstili nové CD. Hrajú na ňom muzikanti takmer z celej Európy.
NITRA. Už tridsať rokov pôsobí v Nitre Stará hudba Ponitran. Vznikla v roku 1979 spolu s vysokoškolským folklórnym súborom Ponitran na pôde Pedagogickej fakulty UKF. Muzikanti z Ponitranu, ktorých vedie primáš Marián Járek, sa vo svojom odbore zaradili medzi slovenskú špičku.
Hrali vo Wiener koncert Hause
Stará hudba Ponitran už dlhé roky vystupuje samostatne. Jej členmi sú huslisti Peter Hujer, Jana Tencerová, hráč na violu Ján Václavek, cimbalista a gajdoš Bernard Garaj, kontrabasista Pavol Vakoš a speváčka Mariana Pirošová. „V našom súbore sa za tých 30 rokov vystriedalo asi 150 vysokoškolákov z celého Slovenska. Venujeme sa interpretácii ľudovej hudby Ponitria, Tekova a Hontu," hovorí primáš Marián Járek. „S našimi koncertmi sme precestovali takmer celú Európu, niekoľkokrát sme boli aj v USA. Nahrávali sme v Slovenskom rozhlase, ale aj v Taliansku, Francúzsku, Rakúsku, Nemecku, Česku,Španielsku aj Poľsku. Tento rok sme ako jediná ľudová hudba zo Slovenska výnimočne mohli hrať vo Wiener koncert Hause, kde vystupujú len špičkové telesá vážnej hudby."
Na albume muzikanti z 28 krajín
Stará hudba Ponitran počas svojej existencie vydala vyše 20 CD, za posledné tri roky jej vyšlo 5 albumov. V minulých dňoch, počas slávnostného galakoncertu v aule UKF, muzikanti krstili nový album „Kačička divoká", ktorý vydali v spolupráci s Rotary klubom. „Krstnými rodičmi sa stali dekanka FF UKF Zdenka Gadušová, akademický maliar Daniel Bidelnica, ktorý navrhol obal CD, a guvernér dištriktu Rotary International pre ČR František Ryneš," pokračuje iniciátor vzniku hudobnej novinky Marián Járek. „Album je ojedinelý, na jeho vzniku sa podieľali muzikanti z 28 štátov Európy. Spievajú aj hrajú nitriansky folklór v slovenčine ale aj vo svojich jazykoch. Zaujímavosťou CD je pieseň, ktorú naspievala nitrianska rocková skupina Taxi."
Zbiera piesne od pamätníkov
Marián Járek sa okrem pôsobenia v súbore aktívne venuje zbieraniu ľudových piesní a podieľa sa na ich vydávaní. Za desať rokov vydal vyše 20 samostatných zbierok, čo je spolu viac ako dvetisíc ľudových piesní. Tento rok mu vyšla zbierka piesní z Mojmíroviec, Svätoplukova, Dolných Krškán a Hornej a Dolnej Taráne. V Krajskom osvetovom stredisku 16. decembra o 17 h predstaví ďalšiu novú zbierku ľudových piesní Ide Janko hore humny... „Navštevujeme pamätníkov, ktorí nám spievajú staré, mnohokrát už zabudnuté ľudové piesne. Jednu babku v Obyciach sme prosili, nech nám zaspieva staré pesničky, ktoré kedysi spievala na žatvách. Nakoniec sme zistili, že voľakedy bola bohatou sedliačkou, ku ktorej iní chodievali na žatvy a ona ich učila staré ľudové piesne," vraví primáš Ponitranu.
Cez ľudovú hudbu sa Marián Járek dostal aj k svojej druhej veľkej záľube - maľovaniu na sklo. Tomuto umeniu ho asi pred 20 rokmi naučili ľudoví muzikanti v Poľsku, kde bol Ponitran na nahrávaní. Tradíciu ľudovej maľby na skle začal ako prvý rozvíjať v rodine pán Járek, onedlho sa k tomuto originálnemu ľudovému umeniu pridala Ľudmila Járeková i dcéra Maryla.
Stará hudba Ponitranu má už tridsať rokov. FOTO: JÁN TARÁBEK
Autor: če