Basketbalisti Nitry po sobote opäť na čele extraligy

Majstri si vo Svite pripísali bezpečné víťazstvo a môžu ladiť formu na stredajší šláger s Pezinkom.

Peter Seman prispel k víťazstvu 16 bodmi.Peter Seman prispel k víťazstvu 16 bodmi. (Zdroj: Štefan Balek)

Extraliga - 20. kolo: BK Svit - BK SPU Nitra 60:79 (19:22, 13:17, 18:22, 10:18)
Už z prvého útoku sa hostia ujali Pohánkom vedenia. Potom sa hral vyrovnaný zápas a v 7. min dokonca Svit viedol 16:14, ale záver prvej časti nezvládol. V ďalšej časti domáci stále dobiehali Nitranov, ktorí tri minúty pred veľkou prestávkou viedli 34:24. Celý prvý polčas bol poznačený veľmi "deravým" bránením pod vlastným košom a častou absenciou pod súperovým košom pri streľbe zvonku. Z toho plynuli chyby i nervozita, pretože Podtatranci sa museli stále doťahovať na súpera, ktorý mohol pokojnejšie rozvíjať akcie a najmä streľbu. V 22. min bol už stav 45:32 v prospech hostí. Domáci sa ešte snažili skorigovať výsledok, ale veľmi pohyblivý súper bol nad ich sily.

R Gabara, Tomašovič a Turčina, TH: 18/11 - 10/7, fauly: 18 - 23, trojky: 3 - 4, 500 divákov.
Svit: Bajič 18, Laco 15, Radosavljevič 10.
SPU: Scott 20 (9 asist.), Seman 16, Pohánka 7, Votroubek 6, Hill 5 (Lehman 10, Tomek 6, Novák 5, Práznovský 4, Czepczynski).

Ľubomír Urban, tréner: „Ukázalo sa, že naše družstvo sa na Svit dobre pripravilo. Očakávali sme veľmi húževnatého súpera, tieto predpoklady sa naplnili. Vo Svite vyhralo málo tímov. Vedeli sme, že domáci majú dobré vstupy do zápasoch, na sme si dali pozor. Zodpovedne sme pristúpili k zápasu a s kozmetickými chybami sme zápas kontrolovali až do víťazného konca. Súper sa štyri minúty pred koncom dotiahol na 6 bodov, my sme počítali s jeho obrovskou bojovnosťou, nechceli to vzdať. Ale v tom chcení aj oni urobili chyby, my sme to využili na protiútoky, dali sme ľahšie koše, keď sa lámal chlieb. Potom domáci z toho entuziazmu opadli a už sme kontrolovali priebeh. Dôležité bolo, že sme nepostavili domácich na nohy, že by prevalili to naše vedenie. Dosť času hral Lehman, ktorý platí na pohyblivých hráčov súpera, domáci mali rýchly obvod, k tomu ešte na pozícii štyri hral Laco, čo nám veľmi nevyhovuje. Lehman si v obrane si plnil úlohy perfektne, tých 10 bodov je čerešnička, on si to zaslúžil. Obvod nám trochu škrípe, aj dnes sme nedávali koše z čistých trojkových pozícií, v prvom polčase to bolo len jedna zo siedmich pokusov. Potom sme už niečo trafili. Dúfam, že Pohánka sa dostane do rytmu. Votroubek si v ôsmej minúte zranil koleno, nevieme, ako na tom bude. Hill s jeho menšou pohyblivou si nenachádzal dobré pozície. Veľmi dobre zahral Práznovský svoj úsek, ale musel ísť z palubovky kvôli nižšej zostave súpera. Scott zaznamenal dosť bodov aj asistencií, ukázal svoje schopnosti, je to nepochybne dobrý hráč. Naša obrana má v posledných zápasoch fazónu, teraz sme vonku inkasovali 60 bodov. Čaká nás zápas proti Pezinku so svojimi zákonitosťami. My sa naň pripravujeme už dlhodobejšie, nielen odteraz, aby sme mali v talóne určité varianty.“

Ostatné výsledky: Handlová - Komárno 92:83, Spiš. N. Ves - Levice 88:63, B. Bystrica - Prievidza 72:78, Žilina - Inter 84:72, Pezinok mal voľno.

1. Nitra 18 16 2 1489:1275 34
2. Pezinok 18 15 3 1514:1343 33
3. Handlová 19 11 8 1533:1489 30
4. B. Bystrica 19 9 10 1421:1395 28
5. Spiš. N. Ves 18 10 8 1371:1353 28
6. Prievidza 18 9 9 1405:1386 27
7. Levice 18 7 11 1362:1393 25
8. Inter 18 7 11 1296:1410 25