Aby galantskí skateri vyvrátili mylnú domnienku, že sú vagabundi, dobrovoľne vymaľovali grafitmi pokreslený panelák.
GALANTA. Galantskí skateboardisti požiadali mesto o vhodnú lokalitu pre ich šport. Pre ich vysokú početnosť im vyšlo v ústrety a poskytlo parkovisko pred galantskou firmou. Pre jeho drsný povrch skateboardisti zrejme navrhnú mestu, aby povrch upravilo alebo poskytlo iný priestor.
Vhodné by bolo pre nich jedno z dvoch basketbalových ihrísk v areáli gymnázia, ktoré po konzultácii so zástupcom pre šport Jozefom Víghom navrhujú skateri od začiatku.
Argumentujú tým, že pri výbere plochy je veľmi dôležité, aby sa nachádzala dostatočne ďaleko od objektov, ktorým by mohol prekážať hluk.
Stretávali sa pred športovou halou
O osude skaterov napokon rozhodnú mestskí poslanci na zastupiteľstve. Športovci im už predložili dva návrhy na vybudovanie skateparku.
Prekážková dráha by mala byť podľa nich streetového typu, mala by obsahovať prvky, ktoré napodobňujú ulicu.
„Rovný a naklonený grindbox, čiže hranol s kovovými hranami, po ktorom možno grindovať, slidovať a manuálovať - jazdiť iba na jednej z náprav. Rovné, zaoblené a šikmé tyčky, ideálne cez schodíky alebo pri naklonenej plošine. Pyramídu, cez ktorej hrany sa skáče rôznymi trikmi a rozbiehacie naklonené plošiny, aby mal jazdec dostatočnú rýchlosť," hovorí skateboardista Tomáš Kenyeres. Dodal, že ak by mestom schválená podoba skateparku spĺňala určité kapacitné požiadavky, ktoré projekty v rôznej miere predpokladajú, mohli by sa v Galante pravidelne konať závody slovenského pohára skateboardingu.
Galantskí skateboardisti sa pred niekoľkými rokmi stretávali na vyhradenom parkovisku pred mestskou športovou halou. Povrch bol pomerne vyhovujúci, ale fungovali tam len určitý čas, pretože majitelia áut mali obavy o svoje vozidlá.
„Pre tento šport je dobrý povrch veľmi dôležitý, potrebujeme buď kvalitný asfalt alebo betón, najlepší je takzvaný leštený betón. Vtedy je možné nabrať rýchlosť a pripraviť sa na trik. Navyše pri páde pri hladkom povrchu sa pošťastí iba modrina, pri drsnejšom asfalte sú krvavé poranenia stopercentné," vysvetľuje Tomáš.
„Športovci", napriek tomu, že ich tak mnohí ľudia nevnímajú, sa stretávali aj na námestí v podchode. „V poslednej dobe nás už ani tam netolerovali a mestskí policajti začali hroziť pokutami," vraví Tomáš.
Skateboarding je o priateľstve
Spolu s ostatnými skateboardistami sa rozhodol, že opraví pohľad na skaterov. Nanovo vymaľovali grafitmi pokreslený panelák. „Navrhol nám to náš kamarát a spolutvorca internetovej stránky o skateroch Václav Sedláček, povedal, že by sme mohli spraviť niečo prospešné pre mesto. Skontaktovali sme domovníčku, kúpili si farbu a spravili to. Okoloidúci boli z toho nadšení a malo to úspech. Do budúcna by sme chceli ešte zrealizovať ďalšie takéto akcie a ukázať sa v dobrom svetle. A vyvrátiť mylné predstavy, že skateri drogujú a podobne," hovorí Tomáš, študent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
„Skateboarding je predovšetkým o priateľstve. Mám málo krajších spomienok ako tých, keď sme na strednej škole po vyučovaní brázdili s kamarátmi ulice Bratislavy a hľadali nové spoty, alebo keď sme vycestovali niekam na preteky. Po namáhavom týždni si na psychické odreagovanie nedokážem predstaviť nič lepšie," dodal Václav Sedláček. Doktorand na Katedre podnikového a európskeho práva na Vysokej škole ekonomickej v Prahe sa skateboardingu venuje už deväť rokov.
„Je to aj o zdolávaní mét. Viete si predstaviť pocit, keď po prvý- krát skĺznete zábradlie cez nejaké schody? To je určite ten istý pocit, aký zažíva každý iný športovec, keď prekoná nejaký svoj stanovený cieľ. Možno s tým rozdielom, že ak vás pri vašom výkone niekto zachytí na fotografiu či video, je to relatívne zaujímavejšie sledovanie, aspoň podľa mňa."