Keď dotvára svoje obrazy ohňom, šľahajú vraj aj dvojmetrové plamene. Takouto technikou robil Marián Kusik aj originálnu kapurkovú.
NITRA. Až z Humenného prišiel do Nitry vyučený chemik Marián Kusik. V Ponitrianskom múzeu spolu so Združením výtvarníkov sv. Lukáša vystavuje vyše dvadsať diel.
Diela odkladá za skrine
„Je to moja prvá výstava vôbec, svoje práce odkladám doma za skrine, do skríň alebo ich rozdávam priateľom," hovorí umelecký samouk Marian Kusik. Používa techniku, ku ktorej ho inšpirovala tvorba výtvarníka a jeho priateľa Fera Guldana. „Moje diela sú zo sololitu a dreva, natreté sú latexom, duvilaxom, na to ide olejová farba, terpentín a vosky. Najnovšie som to skúšal s včelím voskom, ktorý som na obraz naniesol rozriedený v terpentíne," vysvetľuje Kusik. „Obrazy potom zapálim. Fúkam do ohňa a točím nimi, aby sa tekutina rozlievala. Vznikajú pri tom aj dvojmetrové plamene, musím to robiť vonku v záhrade. Nebojím sa, či sa mi niečo nestane, som vyučený chemik."
Na jeho dielach vidieť Banskú Štiavnicu, Smolenický hrad, Kremnicu aj zrúcaniny hradu Brekov, kam umelec chodieva ako domov. Objavujú sa aj prírodné motívy - cykly obrazov Bol som strom, inšpirované víchricou v Tatrách, diela s duchovným posolstvom pod názvom Tam hore. Návštevníci uvidia aj tvár Ukrajinky objavenú v dreve, funkčné nástenné hodiny, Kríž a Pomník tichej vďaky.
Rozdával kapurkové
Originálnym kúskom je skrinka s domácim pálenom a pohárikmi - takzvaná kapurková. Je symbolom pohostinných východniarov, ktorí, keď sa s návštevou lúčia, ponúkajú sa na šťastnú cestu kalištekmi. „Tie kapurkové sú ako posledné, pijú až pri bránke. Ja však bývam v paneláku, dom ani bránku - kapurku nemám. Preto som si teda urobil takúto skrinku na kališteky a fľašku a zavesil som ju pri dverách v byte. Takýchto kapurkových som urobil, rozdávam ich, aby si aj panelákový človek mohol dovoliť piť takúto pravú kapurkovú," prezradil Marián Kusik. Kapurková v Nitre je už jeho šiesta, predchádzajúce daroval kamarátovi do reštaurácie, druhé dve kamarátom k jubileám, jednu kolegovi do Michaloviec, ďalšia ešte len čaká na nového majiteľa kamaráta.
Pri výrobe kapurkových uplatňuje autor originálne nápady - robí ich ako rampu, bránku, ktorá sa otvára, pri tej nitrianskej použil motív kufra. „Veci, ktoré použijem na ich výrobu, často nachádzam pri kontajneroch či na povalách. Rád predlžujem život takýchto starých vecí," povedal umelec.
Kurátor výstavy Pavol Bebjak objavil Mariána Kusika na šrotovisku, kde pracuje. Keď u neho v byte zbadal jeho originálne diela, k účasti na výstave v Nitre ho vraj inšpiroval slovami: „Urob dobrý skutok, dostaneš hore body navyše." Marián Kusik je priateľom výtvarníka Franiška Guldana, ktorého tvorba a technika ho inšpirovala k jedinečným dielam, a tiež je švagrom Fedora Gála. Jeho sestra je spisovateľka Irena Gálová. Kusik je však aj výborný fotograf, o ktorom vyšla kniha.