Ručne vyšívaná pohľadnica z Ameriky, pohľadnica z kože medveďa, pohľadnice s podpismi známych osobností či jedny z najstarších fotografií Nitry. To je zlomok zberateľského pokladu, ktorý už 15 rokov zhromažďuje Július Šatura z Nitry.
NITRA. Nové príspevky spočiatku získaval najmä výmenou s inými zberateľmi. K raritám sa niekedy dostal aj celkom náhodne - boli medzi starými vecami, ktoré chceli ľudia vyhodiť. „Dnes je to už iné, teraz sa nové prírastky do zbierky ťažko hľadajú, za každý kúsok treba zaplatiť," tvrdí nitriansky zberateľ, ktorý vlastní asi 850 historických pohľadníc Nitry, približne 900 dobových fotografií Nitry a zhruba 900 starých pohľadníc Slovenska spred roka 1945.
Engelov palác už v Nitre nenájdete
Zbieranie fotografií a pohľadníc je podľa Júliusa Šaturu veľmi zaujímavý koníček. Raz-dvakrát týždenne prejde pohľadom svoje poklady, poteší sa s nimi, ale keďže staré pohľadnice a fotky majú texty v maďarčine a nemčine, čo-to sa naučí z cudzích rečí, ale aj z histórie či zemepisu.
„Mojou najstaršou fotkou mesta Nitry je snímka už neexistujúcej Malošpitálskej ulice, pochádza niekedy z obdobia rokov 1892-95 a jej autorom je Gustáv Löger," ukazuje Július Šatura na fotografiu, ktorá zachytáva krásne historické budovy na dnešnom Svätoplukovom námestí smerom na Mostnú ulicu. V pozadí vidieť objekt súčasného Ponitrianskeho múzea, postaveného v roku 1880, v popredí sú niekdajší Engelov palác a kostol sv. Jozefa, ktorý bol zabudovaný do sirotinca. Dnes už tieto budovy nestoja, s výnimkou bývalého mestského domu (dnes múzea).
Na fotografiách nitrianskeho zberateľa sa veľakrát objavujú najmä Nitriansky hrad, dnešná Farská ulica a pešia zóna, rieka Nitra, súčasné Svätoplukovo námestie či Zobor. Nechýbajú na nich ani starý pivovar, budovy súdu, kasární, tržnice, divadla aj dnešnej Tatry. „Fascinuje ma nostalgia, ktorá priam dýcha z týchto starých snímok. Zachytávajú zákutia a budovy nášho mesta, ktoré sú v mnohých prípadoch, žiaľ, už nenávratne preč," vysvetľuje Šatura dôvod, prečo staré fotky zbiera.
Na kabinetke gróf so synmi
Na jeho najstaršej nitrianskej fotke - takzvanej kabinetke z roku 1867 je gróf Béla Tarnócy s dvoma synmi. „Od začiatku 60. rokov 19. storočia sa stalo medzi zámožnejšími ľuďmi módou dať sa zvečniť v ateliéri renomovaných fotografov," pokračuje Šatura, ktorý má v zbierke aj fotografie Františka Jozefa II., cisárovnej Sisi a talianskeho revolucionára Garibaldiho. „K významným fotografom v Nitre patrili Gustáv Löger a najmä Béla Rašofský, ktorý fotil vyše 30 rokov a na konte mal najviac fotografií a pohľadníc Nitry. Fotograf Otmar Gergelyi sa zase zameral na zdokumentovanie búrania starých Pároviec a stavanie nových," hovorí Šatura. Od Gergelyiho má snímky ošarpaných domčekov, starej salámovne a trhových dvorov, ktoré ustúpili novej párovskej zástavbe.
Fotopohľadnice majú vyše 100 rokov
Predmetom zberateľskej vášne Júliusa Šaturu sa stali aj pohľadnice v podobe farebných ilustrácií alebo fotografií. „Do roku 1905 sa na pohľadniciach zaužívali dlhé adresy - text sa písal na prednú stranu pohľadnice a pre adresu bola určená celá zadná strana," vysvetľuje Šatura. „Po roku 1905 sa ustálilo písanie textu a adresy na polovice zadnej strany, ako to poznáme dnes."
V súčasnosti majú jeho najstaršie fotopohľadnice vyše 100 rokov. Na jednej z nich je hrad Gýmeš a autorom je Béla Rašofský. Najstaršou fotopohľadnicou Nitry od toho istého autora je pohľad na hotel Tatra, ktorý počas svojej histórie vystriedal aj mená Braun, Hungária a Slávia.
Kameňotlače sú vzácne
„Kým pohľadnice dostali svoju dnešnú podobu, prešli viacerými zmenami. Prvé pohľadnice boli poslané v Rakúsku okolo roku 1870, na Slovensku sa udomácnili v 90. rokoch 19. storočia," zoznamuje nás s históriu nitriansky zberateľ. „V zbierke mám asi 40 farebných pohľadníc, ktoré sú vzácne, lebo sa ich nezachovalo veľa. Vyrábali sa metódou kameňotlače, pričom z jedného vzoru sa dalo urobiť nanajvýš 100 - 120 pohľadníc, potom už bol kamenný vzor nepoužiteľný."
Svoju vôbec najstaršiu kameňotlačovú pohľadnicu (s vyobrazením Bratislavy) z roku 1892 vymenil zberateľ za najkrajšiu a pre neho aj najdrahšiu pohľadnicu Nitry. V súčasnosti je jeho najstaršou kameňotlačovou pohľadnicou Nitra z roku 1898. Vlastní takéto pohľadnice aj s vtedy populárnymi motívmi štvorlístka či motýľa. V lístkoch, respektíve v krídlach boli zobrazené dominanty viacerých slovenských miest. V zbierke má aj vyše 130 pohľadníc - fotografií slovenskej krajiny a folklóru od Karola Plicku.
„Okrem miest, hradov, kaštieľov a kúrií mám veľa pohľadníc s kreslenými vtipmi, veľkonočné, vianočné, anjeličkovské, vojenské, ľúbostné, aj s podobizňami žien," pokračuje Šatura. „Veľmi si cením farebné pohľadnice nočnej Nitry, z existujúcich dvanástich ich vlastním sedem." Raritami sú vyšívaná pohľadnica od slovenskej komunity v Amerike, pohľadnica na koži hnedého medveďa z Kanady, aj pohľadnice s vlastnoručnými podpismi M. R. Štefánika, T. Baťu, M. Benku, K. Duchoňa a členov niektorých šľachtických rodov. Zaujímavé sú aj staré pohľadnice - koláže, zobrazujúce mestá budúcnosti so vzducholoďou, rýchlodráhou či električkou.
Dnešné Svätoplukovo námestie s budovou divadla a prvými autobusmi
Kedysi populárny motív Motýľ s dominantami Trenčianskych Teplíc
Vyšívaná pohľadnica od slovenskej komunity v Amerike