TOPOĽČIANKY.
Jeho program odštartovalo otvorenie historickej jazdiarne a múzea chovu koní. Máme v ňom vyše tritisíc exemplárov, týkajúcich sa chovu koní na Slovensku, povedal pre TASR vedúci plemennej knihy a marketingu žrebčína Emil Kovalčík. Pozornosť návštevníkov v múzeu púta podľa jeho slov predovšetkým vystavený osobný koč prezidenta T.G. Masaryka, ale i postoje a sedlá z rôznych historických období.
Tradičnou súčasťou dňa býva verejný tréning voltížnych, parkúrových a drezúrnych koní a možnosť povoziť sa v areáli žrebčína v koči, ťahanom lipicanmi či v sedle huculských kobýl. To je najmä pre deti, veľmi sa takejto možnosti tešia, dodal Kovalčík.
Vyvrcholením DOD je každoročne zase galaprogram, kde sa predstavia poprední slovenskí jazdci v parkúre, voltíži, v skupinových a zrkadlových jazdách.
Dnes je pripravený na 13. hodinu a diváci v ňom uvidia napríklad štvorylku lipicanov či jazdu v záprahoch. Účinkovať bude aj plemenný žrebec Maestoso, ktorého Národný žrebčín symbolicky daroval britskej kráľovnej Alžbete II. počas jej návštevy na Slovensku a o ktorom si panovníčka necháva posielať pravidelné správy.
Národný žrebčín Topoľčianky bol zriadený v roku 1921. Je jediným štátnym chovom koní na území Slovenska a súčasne jediným v Európe, ktorý má päť plemien čistokrvných koní. Sú to biele lipicany, huculské a arabské kone a slovenské či arabské teplokrvníky. Žrebčín navštívi každoročne niekoľko desaťtisíc turistov zo Slovenska i zo zahraničia a podľa Kovalčíka na Deň otvorených dverí, ktorý sa koná dvakrát v roku, príde vždy viac ako tisíc záujemcov. Od roku 2005 v ňom funguje Topoľčianska klasická jazdecká škola, ktorá je najmladšou na svete.