Rady nitrianskych umelcov koncom decembra opustila nadaná a originálna výtvarníčka -Stanislava Batelová-Michalčeková. V marci by sa dožila 54 rokov.
NITRA. Koniec minulého roka bol mimoriadne smutný v rodine Batelovcov z Nitry. Na Štedrý deň náhle zomrela akademická maliarka Stanislava Batelová-Michalčeková.
Na talentovanú umelkyňu si zaspomínala Marta Hučková, kurátorka Nitrianskej galérie. Pred tromi rokmi autorke usporiadala v galérii výstavu Jubileum k jej 50. narodeninám, pred dvoma rokmi jej tvorbu predstavila návštevníkom galérie vo VÚŽV v Lužiankach.
„V januári minulého roka som v ZOC Max zorganizovala, bohužiaľ, jej poslednú výstavu, ktorá sa stretla s veľkým ohlasom," hovorí Marta Hučková, ktorá dôverne poznala nielen jedinečnú tvorbu nitrianskej umelkyne, ale aj jej neľahký život. „Napriek nepriazni osudu sa Stanka prostredníctvom svojej tvorby snažila rozdáva radosť, šťastie a optimizmus. Bola skromná, dobrosrdečná a vždy ochotná pomáhať iným. Bude chýbať nielen svojim najbližším, ale aj nám všetkým, čo sme ju poznali."
V jeseni minulého roka Marta Hučková zorganizovala v Maxe aj výstavu diel jej autistickej dcéry Mišky s názvom Kreslený svet očami autistu. „Veľmi obetavo pracovala pre takto postihnuté deti, aby im uľahčila život s týmto hendikepom. Dobre chápala ich problémy a problémy ich rodičov," dodala Hučková. Umelkyňa bola štatutárkou Klubu rodičov autistických detí v Nitre, vlani sa podieľala na organizácii akcie Waterball, ktorá nitrianskej verejnosti priblížila život autistických ľudí.
Stanislava Batelová-Michalčeková na slovenskú výtvarnú scénu vstúpila v prvej polovici 80. rokov 20. storočia, za 25 rokov profesionálnej činnosti mala asi 20 samostatných výstav. Orientovala sa na oleje, tapisérie a pastely, najmä ručne tkané tapisérie jej získali uznanie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tematicky bola jej tvorba zameraná na štúdie prírody, ročných období, kvetov, stromov, portrétov, zátiší, v tapisériách sa objavovali motívy historické, figurálne, sakrálne i prírodné.
Batelová-Michalčeková bola v 70. rokoch pedagogičkou v ĽŠU v Nitre, súčasne bola v DAB ako propagačná výtvarníčka. Študovala na oddelení monumentálnej maľby v scénografii a architektúrena Strednej umeleckej školev Brne, absolvovala aj štúdium v maliarskej prípravke VŠVU v Bratislave a štúdium v odbore textil. Už počas štúdia získala viacero ocenení u nás i za hranicami. Svoj umelecký rozhľad si rozšírilaštudijnými pobytmi v štátoch Beneluxu, v Kyjeve a v Moskve. V roku 1982 za diplomovú prácu s tematikou Veľkej Moravy získala cenu Martina Benku. Od roku 1986 bola vydatá za kunsthistorika Milana Batela, ktorý v roku 2006 zomrel po ťažkej chorobe. Syn Andrej študuje na právnickej fakulte, dcéra Miška navštevuje Internátnu školu na Čermáni.