Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Na nitrianskom javisku nechýbali spomienky, smiech aj slzy dojatia

Eva Pavlíková si cez nitrianske divadlo našla muža, Marta Sládečková na jeho scéne hrala úplne nahá. Z Antona Živčica divadlo spravilo človeka, pre Evu Matejkovú je celým jej životom.

Galakoncert k 60. výročiu DAB pripravili súčasní aj bývalí herci divadla.Galakoncert k 60. výročiu DAB pripravili súčasní aj bývalí herci divadla. (Zdroj: (ČE))

NITRA. Dvojdňovým galaprogramom koncom decembra oslávilo 60 rokov Divadlo Andreja Bagara. Na scéne defilovali minulí aj súčasní herci divadla, ktorí v mozaike spomienok vyjadrili svoj vrúcny vzťah k nitrianskemu divadlu.

Eva Matejková si poplakala

Nechýbali ani slzy dojatia - neubránila sa im Eva Matejková, pre ktorú bolo DAB dlhé roky domovskou scénou spolu s manželom Mariánom Slovákom. „Keď sme sem v roku 1972 prišli ako čerství mladomanželia, našli sme tu neuveriteľne vľúdne prostredie, milých ľudí a báječných hercov. A hlavne mesto a ľudí, ktorí chodili do divadla a ktorých sme si aj získali, tým, čo sme na týchto doskách ponúkali. V Nitre a v tomto divadle som prežila najkrajšie roky svojho umeleckého života, narodili sa nám tu tri deti. Pre mňa je toto divadlo viac len ako umeleckým stánkom, je celým mojím životom," povedala rozochveným hlasom Matejková a symbolicky pozdravila bývalých kolegov „v hereckom nebi", s ktorými zažila krásne časy. „Hrala som vo viacerých divadlách, ale toľko nádhery a ľudskosti ako tu som už nikde nezažila. Tým, ktorí na to majú vplyv, odkazujem - nedovoľte, aby herci museli z divadla odchádzať za lepším len preto, aby deťom dopriali väčší kus chleba. Vážme si toto divadlo. Prajem mu veľa pekných hier, hercom výborných režisérov a dramaturgov a takých dobrých divákov, akými Nitrančania vždy boli."

Skryť Vypnúť reklamu

Jej manžel Marián Slovák parafrázoval názov bestselleru Roberta Fulghuma: „Všetko, čo som sa naučil z hereckého remesla, som sa naučil v Nitre." Symbolicky sa poklonil svojim kolegom a zamestnancom divadla, s ktorými spolupracoval, a tiež súčasníkom, ktorí v Nitre robia podľa neho špičkové česko-slovenské divadlo.

Živčic ako nespútaný živel

„Bol som v tomto divadle od roku 1978 do 2001. Strávil som tu prekrásne herecké aj riaditeľské roky," uviedol niekdajší šéf DAB František Javorský, ktorý je v súčasnosti generálnym riaditeľom Novej scény v Bratislave. Pospomínal zahraničné úspechy nitrianskeho divadla a pridal aj veselú historku s Jožkom Dóczym v martinskom divadle.

V monológoch pokračoval herec Anton Živčic, dnes vedúci oddelenia kultúrnych aktivít Úradu NSK. „Ďakujem tomuto divadlu, že spravilo zo mňa človeka. Prišiel som sem ako nespútaný živel, riava, ako to o mne hovorievala Adelka Gáborová. Žil som na 120 percent. Moji kolegovia, ktorí sú tu dnes, aj tí, čo sa na nás dívajú zhora, zo mňa spravili človeka. Za všetko, čo je vo mne ľudské a dobré, ďakujem tomuto divadlu."

Skryť Vypnúť reklamu

Pavlíková je ako inventár divadla

V máji 1983 prišla do nitrianskeho divadla čerstvá absolventka VŠMU Eva Pavlíková, dnes umelecká šéfka hereckého súboru. Nikdy vraj neoľutovala, keď za ňou s ponukou nastúpiť do DAB prišli Jožko Bednárik a Hilda Augustovičová. „Našla som tu partiu skvelých ľudí a dokonca Maroš Kramár mi našiel muža, s ktorým som doteraz. Vždy, keď sa s Marošom stretneme, pýta sa, či je na mňa dobrý. No je, Maroško, dobre si sa postaral," poďakovala Pavlíková svojmu bývalému kolegovi. „Dnes to už môžem povedať a myslím, že ani môj muž sa nenahnevá, že s mojimi kamarátmi - kolegami sme trávili snáď viacej času ako doma, pretože nám bolo spolu neskutočne dobre. Našla som tu priateľstvá na celý život. Mnohí odišli, ja som tu zostala, som skoro ako inventár divadla," dodala Pavlíková.

Skryť Vypnúť reklamu

„Šesťdesiat rokov, to nie je tak veľa, veď ja už mám 50," prihovoril sa divákom Maroš Kramár, ktorý v DAB hral 4 roky a 12 hosťoval. „Do ďalších rokov prajem divadlu veľa krásnych hier, šikovných hercov a režisérov."

Sládečkovú obdivovala rota vojakov

V rokoch 1987-93 bola herečkou DAB aj Marta Sládečková. V Nitre zažila veľa krásnych vzťahov, naučila sa aj hrať tenis. S nitrianskym divadlom sa jej spájajú dve veci, na ktoré nemôže zabudnúť. „Spolu s Evkou Pavlíkovou sme vlastne otvárali túto novú budovu a DAB je zároveň jediné divadlo, kde som na javisku stála úplne nahá tuto s kolegom Dušanom Szabóom. Samozrejme sa po Nitre rozkríklo, že v Dáme s kaméliami sú pred koncom prvej časti herci holí, tak sa raz prišla do divadla pozrieť asi rota vojakov," zasmiala sa Sládečková. „Ale vtedy ešte neexistoval bulvár, takže sme to celkom príjemne prežili a mám na to - rovnako ako na celé moje pôsobenie v Nitre - krásne spomienky."

Na pódiu medzi gratulantmi nechýbal ani známy herec a moderátor Peter Kočiš. „Som rád, že som mohol aspoň časťou patriť do histórie tohto divadla a hrať tu so skvelými ľuďmi, ktorí k nám, mladým hercom, pristupovali ako k rovnocenným partnerom," povedal Kočiš. Pospomínal si na bývalých nitrianskych kolegov, na divadelné kutlochy aj na opekané zemiaky s tatárskou v Starej drevárni.

Tuli získal v Nitre najkrajšie kilá

V roku 1984 nastúpil do DAB Ivan Tuli Vojtek, ktorý „vyfasoval" kutloch po Marošovi Kramárovi. „Netušíte, koľko buchotov bolo na tie dvere. Keď som otvoril, povedali: však tiež nie zlé," rozosmial publikum Vojtek mladší a dodal, že na nitrianskom javisku získal svoje najkrajšie kilá.

V auguste 1988 sa herečkou DAB stala Daniela Kuffelová. Bola to éra veľkých režisérskych osobností ako boli Karol Spišák a Jozef Bednárik. „Pamätám si, keď sme išli prvýkrát na exkurziu do novostavby divadla. Ukazovali nám, kde bude javisko, hľadisko, svetlá. Ja som však videla len veľkú dieru, kopu betónu, dosiek a všelijaké pracovné náradia. Vôbec som si nevedela predstaviť, že z toho vyrastie nádherná budova, v ktorej ja budem hrať 21 rokov," priznala Kuffelová.

Lenka Barilíková okrem iného poďakovala nitrianskemu divadlu za „rodičovský pár", ktorý získala v predstavení Vietor v korunách sasafrasu. „Spolu s Adelkou Gáborovou a Jožkom Dóczym sme počas skúškového obdobia nielen krásne hodovali a naberali kilá, ale komédiu sme aj s chuťou hrávali. Ďakujem aj za krásnu príležitosť v hre Čajka, kde som s Adelkou hrala dcéru a matku," povedala Barilíková. „Ďakujem aj Milankovi Kišovi a Žofke Martišovej sa úžasných rodičov v muzikáli Fidlikant na streche."

Majeský Kuffelovú skoro prizabil

Je to už takmer 10 rokov, čo na doskách DAB stál Marek Majeský. „Je to fantastický pocit, opäť tu stáť po tých rokoch pred úžasným nitrianskym publikom. V porovnaní s ostatnými scénami, kde som mal angažmán, som sa v Nitre vždy cítil a budem cítiť najlepšie, lebo DAB považujem sa svoje domovské divadlo," vyznal sa Majeský, pričom pozdravil aj nitrianskych divadelných technikov, vraj najlepších, akých kde zažil. Majeského prvou inscenáciou v DAB bola Večera nad mestom, poslednou Hamlet. „Hral som vtedy s Dankou Kuffelovou, ktorú som v shakespearovskom zápalistom prejave takmer prizabil. Divadelná krv sa miešala s jej vlastnou a napokon skončila v nemocnici," dodal Majeský.

„Keď som prichádzal na toto javisko, chytila ma neskutočná pozitívna tréma. Hoci bývam inokedy pripravený, teraz texty neviem, tak mi odpustite malé brepty," začal svoj monológ Erik Peťovský, ktorý v Nitre pôsobil 6 rokov. „Verím, že aj ja som na týchto divadelných doskách zanechal aspoň malý škrabanec."

Zo súčasnej generácie DAB k výročiu zablahoželali Jakub Rybárik, Peter Oszlík, Kristína Turjanová a Juraj Loj - zaželali svojmu divadlu ďalších 60 rokov, v hľadisku čo najviac zodraných kresiel a hercov s triezvym pohľadom.

Divadelní elévi

Búrlivým potleskom v závere galakoncertu privítali diváciváci vpotrelskom žastu hrala na adisku ma neskutočná tréma.erlai kde bude javisko, hľadisko, svetlá. Ja sovšak najstaršiu hereckú generáciu DAB. Tá sa však zo žartu hrala divadelných elévov. „Tak som tu," skríkol rozšafne Jožko Dóczy s malým kufríkom šminiek v ruke, ktoré mu dal otec ako hercovi Krajového divadla. „Chcem hrať Radúz a Mahuliena, chcem hrať Demokratov a Rómea po 80 rokoch," zažartoval si. Divadlu poprial, aby kvitlo do krásy a slávy a aby bolo bohaté na stretnutia s divákmi. A na záver pridal malú prosbičku: „Divadlo, chcel by som s tebou ešte trošku pobudnúť."

Ako čerstvá absolventka VŠMU sa predstavila aj Hilda Augustovičová. „Rozmýšľala som, kam nastúpim. V Bratislave na Divadelnej žatve som videla jedno prenádherné predstavenie Krajového divadla Radúz a Mahuliena a Obchodníka s dažďom. Tak som si povedala, že nastúpim do Nitry. Prišla som 1. 8. 1959 k režisérovi Paľovi Hasprovi a k rade skvelých hercov - Viere Strniskovej, Majde Pavelekovej, Dušanovi Blaškovičovi, Jožkovi Dóczymu, Vladovi Müllerovi. Jožko bol taký tenučký, ale rovnako milý ako teraz," zaspomínala si Hilda Augustovičová, ktorá sa v roku 1974 stala šéfkou súboru ako prvá žena na Slovensku a neskôr riaditeľkou divadla. Zaslúžila sa o výstavbu novej budovy DAB v centre mesta.

„Mňa tiež prijali do tohto divadla, sľúbili mi, že by som mohla ešte aj Júliu hrať. Vraj načo by sa otravovali a hľadali mladšiu a krajšiu, stačím im aj ja," rozosmiala divákov Oľga Hudecová, ktorá do Nitry prišla v januári 1960.

„Môj apík mi raz po recitačných pretekoch povedal: „Keď raz budeš veľká a budeš herečkou, budem ti nosiť kufrík. Apík môj, nedožil si sa toho, že som sa stala herečkou, ale v mojej duši ten kufrík nosíš stále," zaspomínala si Žofia Martišová. „Pootvor trocha veko, aby som mohla čakať na Milanka Kiša a potom po mnohých rokoch s ním zaspievať duet o láske vo Fidlikantovi na streche, aby som spolu s Hekabou nariekala nad zánikom Tróje." Na záver poprosila bohyňu Tháliu, aby stále priala tomuto divadlu tak ako doteraz.

Eva Matejková s manželom Mariánom Slovákom prišli do Nitry hrať ako čerství mladomanželia.

Stará generácia hercov sa zahrala na divadelných elévov - zľava Žofia Martišová, Oľga Hudecová, Hilda Augustovičová a Jozef Dóczy.

V divadle spomínali Eva Pavlíková, Maroš Kramár, Ján Galovič, Marta Sládečková, Peter Kočiš, Ivan Tuli Vojtek a Dušan Szabó.

Na divadelné začiatky a divadelných rodičov spomínali (zľava) Daniela Kuffelová a Lenka Barilíková.

Divadlu gratulovali aj (zľava) Jakub Rybárik, Peter Oszlík, Kristína Turjanová a Juraj Loj.

Na nitrianske pôsobenie spomínali (zľava) Marek Majeský a Erik Peťovský.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 397
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 805
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 673
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 115
 5. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 110
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 927
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 256
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 895
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 688
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 581
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Aby zabránili špekuláciám, originálny QR kód sa v krátkych časových úsekoch obnovuje.

7 h
Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

22. jan
Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

Vo štvrtok ležalo v červenej nemocnici v Galante 117 pacientov.

23 h
Ilustračné foto.

Nájdená žena nejavila známky života.

21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prednostka neodpísala, rezort vnútra poslal len všeobecné stanovisko.

23 h

V druhom kole malo pozitívne testy 1,02 percenta testovaných. Na Borovej ulici však číslo vyskočilo na 6,45 percenta.

22. jan

Policajti začnú novú technológiu využívať od soboty.

22 h

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

21. jan

Už ste čítali?