Žraloky ľudí nežerú, nechutia im

Pre žraloky je človek humus, do ktorého ak si mohutný živočích náhodou zahryzne, s odporom kus človečiny hneď vypľuje. To len filmy ako Čeľuste prezentujú žraloky ako krvilačné beštie, hovorí Jaroslav Blaško, zakladateľ potápačského športu v Nitre.

Takéto podmorské stretnutia sa poriadne vryjú do pamäti.Takéto podmorské stretnutia sa poriadne vryjú do pamäti. (Zdroj: ALEXANDER HAULÍK)

Pre žraloky je človek humus, do ktorého ak si mohutný živočích náhodou zahryzne, s odporom kus človečiny hneď vypľuje. To len filmy ako Čeľuste prezentujú žraloky ako krvilačné beštie, hovorí Jaroslav Blaško, jeden zo zakladateľov potápačského športu v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Musel sa cítiť ako Santiago v Hemingwayovej novele Starec a more. Hodiny a hodiny sedel v štyridsaťstupňových horúčavách na otvorenom mori a zvádzal boj s časom. Vyčerpaný a prehriaty napriek tomu veril, že prídu.

Hodiny v neľudských podmienkach

Nitran Jaroslav Blaško striehol na západnom pobreží Mexika na svoju „korisť". Veľryby šedé potreboval dostať pred svoju kameru a fotoaparát. Pán Blaško totiž okrem potápania vytvára z podvodných expedícií fotky a filmy, ktoré získali už mnohé festivalové ocenenia.

SkryťVypnúť reklamu

Na spomínane miesto, ktoré si Jaroslav Blaško vytypoval, chodia veľryby rodiť mláďatá. Striehol na ne so špeciálnou technikou v náročných podmienkach vyše päť hodín. A hoci ich všade bolo plno, nepodarilo sa mu k nim priblížiť na vzdialenosť menšiu ako dvesto metrov.

„Mláďa veľryby šedej sa musí podstatne častejšie nadýchnuť. Stará ju chráni a sprevádza na hladinu, je preto väčšia šanca, že na takomto mieste sa k nim dostaneme bližšie. Keď som ani po toľkých hodinách nenakrútil žiadny použiteľný záber, tak som rozmýšľal, že na druhý deň sa budem musieť vrátiť. Už sme sa otočili do prístavu, keď sa asi dvadsať metrov od člna vynorilo mohutné telo matky a hneď po nej aj mláďa. Vliezla mi rovno do kamery. Takáto vec potom človeka núti zamyslieť sa - prečo to tá stará veľryba urobila? Riskuje, že ukáže svoje mláďa ľuďom, ktorí zdecimovali ich stav na minimum. Prečo asi? Chápe vôbec, že ide do rizika? Alebo sa s nami zbližuje zámerne v nádeji, že potom nebudeme jej mláďatá zabíjať?" zamýšľa sa jeden z prvých potápačov v Nitre nad momentom, na ktorý sa len tak ľahko nezabúda.

SkryťVypnúť reklamu

Tulení mládenci dajú najavo, kto je pán

Veľryby ho očarili, rovnako fascinovaný však bol aj inými vodnými živočíchmi - tuleňmi a žralokmi. Tie prvé pozoroval počas výpravy do Baja California, čo je federálny štát Mexika. Kolónia je často navštevovaná turistami, tulene sú už na potápačov takpovediac zvyknutí. Až na zopár výnimiek spomedzi mladých dominantných samcov nemá žiaden z tuleňov s potápačmi problém. „Raz ma jeden z tých mládencov dôrazne klepol po hlave, že mám odtiaľ zmiznúť, ale inak bolo potápanie s tuleňmi najkrajšie, aké som kedy zažil. Objavili sme tam v malej jaskyni materskú škôlku a 'pani učiteľka' nás doslova prišla skontrolovať priamo k vstupu. Zistila, že všetko je v poriadku a nechala nás vplávať. Tulenie mláďatá sa na nás potom vrhli. Ťahali nás za plutvy, jeden sa mi dokonca zavesil pod ruku a pol hodinu som s ním plával."

SkryťVypnúť reklamu

Žraloky sa ľudí boja

Za najkrajšieho živočícha pod vodou považuje Jaroslav Blaško žraloka veľrybieho, najväčšieho plutvovca na svete. Je to paryba, ktorá dorastá až do dĺžky pätnásť metrov a živí sa planktónom. „Je to spoločenské a priateľské zviera, hoci je to žralok," tvrdí potápač.

V súvislosti so žralokmi odmieta hovoriť o strachu. „Taký pocit pri stretnutí s nimi jednoducho neexistuje, človek je fascinovaný tými živočíchmi. Netreba sa báť, to len filmy ako Čeľuste prezentujú žraloky ako zákerne útočiace šelmy. Len veľmi málo druhov žralokov naberie odvahu a zaútočí na človeka, väčšinou sa nás potápačov boja, lebo sme pre ne príšery, ktoré vytvárajú príšerný rachot tým, že vypúšťajú bubliny. Okrem toho nie sme vôbec v potravinovom reťazci žralok, väčšina požiera choré alebo zranené ryby, ktoré nemajú šancu uniknúť, a tiež zdochliny," vysvetľuje Jaroslav Blaško.

Pri športe, ktorému sa venuje, platí jedna zásada, ktorá je alfou a omegou potápania. Ničoho sa nechytať a mať rešpekt pred prostredím, v ktorom som. Tá zásada nechytania nie je len o tom, že rešpektujeme prírodu a neničíme ju, ale aj o bezpečnosti potápačov. „Nie sú tak nebezpečné žraloky ako kadejaké malé živočíchy. Nebezpečenstvom pre potápača môže byť napríklad ryba s jedovatými ostňami na chrbte, či slimák s jedovatou žľazou a háčikom, ktorým dokáže pichnúť."

Odídu litre stresu z civilizovaného sveta

Jaroslav Blaško sa potápaniu venuje už asi dvanásť rokov, desať z nich pod vodou nakrúca a fotí. Za sebou už má expedície do takých exotických oblastí sveta, akými sú Indonézia, Maldivy, Egypt, Filipíny, Thajsko, Mexiko či Kuba.

O potápaní hovorí ako o športe, ktorý je „do pohody" a nepatrí k adrenalínovým. Robiť ho dokáže ktokoľvek, dokonca aj fyzicky hendikepovaní ľudia, ktorí napríklad nemajú končatiny. Znevýhodnení sú len ľudia so srdcovými a dýchacími ochoreniami.

„Najväčší pôžitok z potápania je ten, že človek sa pohybuje v beztiažovom stave, voľne sa vznáša, a to vznášanie je schopný regulovať. Pri tom človek vyplaví na litre stresu, ktorý si pod vodu donesie z civilizovaného sveta," hovorí Jaroslav.

Najkrajší podmorský svet je do hĺbky 15 metrov, lebo voda pohlcuje svetlo a vo veľkých hĺbkach sa strácajú farby a nie je dobrá viditeľnosť. Ak chce potápač fotografovať žraloky alebo iné väčšie morské živočíchy, musí ísť až do hĺbky okolo štyridsať metrov. Dobrá výbava fotografa pod vodou preto musí svetlo zabezpečiť. Kompletné vybavenie na fotenie alebo nakrúcanie môže vyjsť aj na viac ako desaťtisíc eur. „Mám ale radosť, keď sa mi zážitky spod vody podarí sprostredkovať aj tým, ktorí nemajú možnosť do vody vstúpiť," hovorí Jaroslav Blaško, filmár a potápač v jednej osobe.

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  7. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  8. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 006
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 012
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 395
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 794
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 743
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Autobusová stanica v Nitre.

Dievča obchytával a ukazoval mu fotku penisu. Dostal podmienečný trest, nie je prvý.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  7. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  8. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 006
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 012
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 395
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 794
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 743
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu