TOPOĽČIANKY. V zubrej obore majú dva nové prírastky. Priviezli ich z Rakúska „na občerstvenie krvi".
Zubry dopravili do Topoľčianok v špeciálnych debniach koncom roka. Sedemročný býk Šaran je stále v karanténe, zvyká si na nové prostredie. Ročná jalovička Inara sa už pripojila k stádu.
Obnovia chov
„Potrebovali sme nové zvieratá do chovu, aby neprišlo k príbuzenskej plemenitbe. Celosvetový koordinátor chovu zubrov vo Varšave nám našiel jalovičku z Insbrucku a býka od Viedne," povedala nám Zdena Marková, ktorá sa o zubre stará už dvadsať rokov.
V súčasnosti je ich v obore pätnásť, najmladší je štvormesačný býček Simba. Po skončení karantény sa šéfom stáda stane 700-kilový Šaran. „Postavenie v rodine určuje svalová hmota," povedala s úsmevom chovateľka.
Šaranových prvých potomkov očakáva už na jeseň. Páriť sa môže s piatimi samicami. „Gravidita trvá u zubrov deväť mesiacov, rodia len jedno mláďa."
Inara bude na párenie vhodná až o tri roky. Stádo ju vraj najskôr neprijalo najprívetivejšie, ale už si na seba zvykli.
Z červenej knihy ich vyškrtli
Zubria obora v Topoľčiankach bola postavená v roku 1958. V tom čase žilo na celom svete len asi 150 zubrov. V osemdesiatych rokoch ich počet prekročil číslo dvetisíc, preto boli vyškrtnuté z Červenej knihy ohrozených druhov.
Každý zubor je dnes evidovaný v celosvetovom informačnom centre vo Varšave. Mená tých, ktoré sa narodili na Slovensku, sa začínajú na slabiku „Si".
Všetky zvieratá sú označené elektronickým čipom. Údaje sa dajú prečítať zo vzdialenosti niekoľkých metrov pomocou špeciálneho prístroja.
Zubry u nás žili vo voľnej prírode v 17. storočí. „Niekoľko potomkov našich zvierat sa do nej opäť vrátilo - vypustili ich v Poloninách na východe Slovenska," povedala nám chovateľka Zdena Marková.
O Putyfara mal záujem synovec generála Franca
Zakladateľmi zubrieho chovu v Topoľčiankach boli páry Putyfar a Pumarka z Poľska a Bereg a Bereglianka z Bieloruska. Putyfar bol najväčší, vážil vyše 1200 kilogramov. Záujem o neho mal synovec generála Franca zo Španielska. Za jeho lov chcel zaplatiť 5-tisíc dolárov. Keď sa táto informácia dostala na verejnosť, rozpútala sa kampaň, že za judášske peniaze prídeme o vzácne zviera. Lov teda zrušili. Putyfar onedlho uhynul na starobu, mal 21 rokov. Odborníci, ktorí ho mali vypreparovať, dorazili neskoro. Zostala z neho len kostra.
(mh)