DUNAJSKÁ STREDA. Primátor Dunajskej Stredy Zoltán Hájos prijal na mestskom úrade zástupcov Benátskej komisie.
Predmetom ich stretnutia bol jazykový zákon a jeho dopady napríklad v školstve. Zákon v ňom upravuje aj podmienky vedenia pedagogickej dokumentácie, čo značne sťažuje prácu pedagógov.
„Pedagógovia v školách s vyučovacím jazykom maďarským musia viesť dokumentáciu dvojjazyčne a aj rokovania s rodičmi, hoci sú v jazyku menšiny, treba dať do dvojjazyčnej podoby. Je to záťaž pre pedagógov," povedal Zoltán Hájos.
Podľa primátora sa občania maďarskej národnosti na Žitnom ostrove tiež obávajú sankcie za používanie svojho rodného jazyka na verejnosti napriek tomu, že zákon hovorí, že fyzickým osobám nemôže byť udelená pokuta.
„Aj zamestnanci na mestskom úrade majú pocit neistoty, pretože nevedia, čo si môžu dovoliť a čo nie. Čo by mohli porušiť tým, keď príde na úrad občan maďarskej národnosti a začnú s ním hovoriť po maďarsky," upresnil Hájos. „Máme tu nejaké postavenie, keďže tu žijeme a aj naši predkovia tu žili. Boli sme zvyknutí aj na nejakú úroveň vybavovania si svojich záležitostí v materinskom jazyku a tak by to malo zostať," dodal.
Podľa Zoltána Hájosa nie je potrebné zákonom upravovať ani spoločenské vzťahy. Každé kultúrne či verejné podujatie sa uvádza dvojjazyčne. „V skupinke maďarov sa hovorí po maďarsky, ale ak do nej príde Slovák, začne sa hovoriť po slovensky. Ide o zvyklosť a zdvorilosť."
Počas dvoch dní sa Benátska komisia stretla okrem Dunajskostredského primátora aj s predstaviteľmi ministerstiev školstva, kultúry a zahraničných vecí, ale aj s vicepremiérom pre menšiny Dušanom Čaplovičom, predsedom Rady pre vysielanie a retransmisiu Milošom Mistríkom či s predstaviteľmi politických strán SMK a Most-Híd a ďalšími. Delegácia počas návštevy svoje zistenia nekomentovala.
Na základe zistení a aj právnych posudkov vypracujú traja právnici spoločné stanovisko k jazykovému zákonu a predložia ho plenárnemu zasadnutiu Benátskej komisie. Zaoberať sa ním bude o niekoľko mesiacov.
O právny názor na zákon o štátnom jazyku Slovensko požiadalo Európsku komisiu pre demokraciu prostredníctvom práva, takzvanú Benátsku komisiu vlani v septembri.