Nemocnice v Galante a Dunajskej Strede zápasia s nedostatkom zamestnancov. Chýbajú im hlavne odborní lekári, ktorí odchádzajú za lepšie platenou prácou najmä do Bratislavy či zahraničia.
GALANTA. Pre nedostatok odborných lekárov v Nemocnici svätého Lukáša v Galante stále neotvorili neurologické oddelenie.
„Neznamená to, že by v našom regióne chýbal počet atestovaných neurológov, títo sú však alokovaní v neštátnej sfére. Tento proces nie je v možnostiach ovplyvňovania nemocnicou, ale inými inštitúciami. Platové rozdiely u nemocničných a neštátnych lekárov sú obrovské a verejnosti sú známe. Nevie to iba ten, kto to vedieť nechce," hovorí výkonný riaditeľ Rynaldo Šimanský.
Nemocnica potrebuje aj urológa
Neurologické oddelenie prešlo minulý rok kompletnou rekonštrukciou, vybavili ho aj modernou cerebrovaskulárnou jednotkou. Odvtedy nemocnica začala intenzívne hľadať neurológov, ktorým ponúkala najvyšší plat v nemocnici, 1 825 eur mesačne (55-tisíc korún).
Podarilo sa jej získať erudovaného kvalifikovaného primára neurológie a troch absolventov. K otvoreniu neurologického oddelenia v nemocnici však stále chýba jeden atestovaný neurológ.
„Nemocnica ho intenzívne hľadá všetkými dostupnými formami. Okrem neho by sme potrebovali ešte jedného urológa, krčného a detského lekára a chirurga," upresňuje riaditeľ.
Šimanský dodal, že oproti roku 2007 sa zvýšil v galantskej nemocnici počet lekárov o osem a zdravotných sestier o tridsaťpäť. Podľa neho to ale neznamená, že by nemocnica nepotrebovala lekárov. Naopak, privítala by najmä absolventov v záujme výchovy budúcich odborníkov a postupnej náhrady vekovo starších lekárov.
„Tento proces je dynamický, vyžaduje postupnú edukáciu a postupné získavanie špecializácií v daných odboroch. Na vzdelávací proces je preto potrebný vyšší počet zamestnancov, v prípade odborných školení v rámci predatestačnej prípravy sú lekári, ktorí zostanú na oddelení, nútení prevziať prácu chýbajúceho lekára, ktorý je na školení, čo môže spôsobiť ich postupné preťažovanie," uzatvára.
Stopercentný akcionár Nemocnice sv. Lukáša je Trnavský samosprávny kraj, ktorý od mája minulého roka prisľúbil zvýšenie platov o desať percent. Či sa tak stalo, nevieme, pretože župný úrad nám do konca našej uzávierky neodpovedal.
Lekári odchádzajú za lepšími podmienkami
Nedostatok lekárov, najmä chirurgov a traumatológov, pociťuje aj Nemocnica s poliklinikou v Dunajskej Strede.
„Áno, aj u nás je taká istá situácia ako na celom Slovensku. Nie sme výnimkou," vraví riaditeľ Zoltán Horváth. Jeho zamestnanci odchádzajú pre lepšie platové podmienky najmä do fakultných nemocníc v Bratislave.
„Tí, ktorí sme tu ostali, musíme viac pracovať. Chceli by sme skúsiť v rámci praxe zapojiť do činnosti oddelenia externistov."
Lekári chýbajú aj v Mestskej poliklinike v Seredi. „Nenapadá mi odbornosť, o ktorej by som mohol povedať, že je v nej prebytok kvalifikovaných lekárov," hovorí riaditeľ Rastislav Bagar.
Podľa jeho slov významná časť lekárov, predovšetkým mladších ročníkov a lekárov ovládajúcich cudzie jazyky, v posledných rokoch odišla pracovať do zahraničia za výrazne lepších podmienok ako na Slovensku.
„Ďalším faktorom je skutočnosť, že pri viacerých odbornostiach môže byť pre lekára atraktívnejšie nepracovať ako zamestnanec väčšej spoločnosti, ale pôsobiť ako individuálny súkromný lekár. My sa snažíme aktívne vyhľadávať potenciálnych zamestnancov a ponúknuť im atraktívne platové a pracovné podmienky."